Aktsiaseltsi Pajusi ABF masinamehed tegid tänavu mitmeid põllutöid märksa hiljem kui tavaliselt, sest takistas vihm. Alates üle-eelmisest nädalast koristatakse rapsi ning silotegemisel on jõutud kolmanda niiteni. Piimakarja söödavajaduse rahuldamiseks kavatsetakse teha kokku ligi 14 000 tonni silo.
Rapsi kasvatatakse firma Pajusi ABF põldudel 100 hektaril. Järvamaal paikneval Rutikvere põllul koristas õlikultuuri masinamees Silver Tigane. “Tänavuste ilmade tõttu oli nisu, odra ja rukki võtmine üsna vaevaline. Tundub aga, et rapsi on ehk kõige raskemgi kätte saada, sest vili on lamandunud ja märjavõitu. Töötan kvaliteetse kombainiga New Holland CX 100, mis on aga praegu ainus kombain meie ettevõttes. Olen meie firmajuhi Lembit Paaliga arutanud, et koristustööde paremaks ja kiiremaks korraldamiseks vajaksime ka teist nüüdisaegset kombaini,” rääkis ta. Rapsi võtmine jätkub Pajusi ABFis ka sel nädalal. Raps müüakse Werolisse, kust saadakse ka õlikooki.
Kuiva ilma kasutatakse maksimaalselt
Toomas Sibul niitis ristikut. Ristik on ülekasvanud, kuid talveks seda niitmata jätta ei või ja töötada tuleb hommikust pimedani. „Seda, kas sellest konkreetsest ristikust tehakse augusilo või nii-öelda vorstisilo, ei tea ma täpselt öelda,” tunnistas ta.
Sibula sõnul on tänavune aasta põllumeestele rohkesti närvipinget põhjustanud. “Vihmasel ajal tööle tulles ei teadnud kunagi, kas saab põllule minna või mitte. Tänu supervihmadele on kõikide põllutööde lõpetamine piisavalt pikale veninud. Talinisu jäi osaliselt hoopiski koristama,” kurtis ta.
Masinamehed Margus Kivikangur ja Raul Krass pidasid parajasti siloaugu läheduses lõunatundi. “Me alustasime täna rohusilo tegemist pool kaheksa hommikul ja püüame tööpäeva maksimaalselt ära kasutada. Praegu käib silo valmistamisel kolmas niide, mis on lükkunud aga tunduvalt hilisemale ajale kui normaalse ilmastikuga aastatel,” rääkisid nad. Mehed teadsid öelda, et Pajusi ABF piimakarja silovajadus on ligi 14 000 tonni aastas.
Rapsi koristamine ja silo tegemine jätkub
Nii Margus Kivikangur kui Raul Krass on varem ise ettevõtjad olnud. Kivikangur juhtis kohalikku veinitehast, Raul Krass oli talunik ja peab hobikorras talu praegugi. Põhisissetuleku eelistavad nad mõlemad palgatööga teenida.
“Hea, et meie firmas on põhjalike teadmiste ja oskuste ning tõsise vastutustundega masinamehi. Ilma nendeta oleksid viletsa ilmaga aastal meie saagid veelgi kehvemad,” märkis firma juht Lembit Paal. Tema sõnul jätkuvad sobivate ilmadega nii rapsi koristamine kui ka silo tegemine.
“Stressi on tõesti rohkesti. Püüan seda kodus õhtul vahel arvutimänge mängides maandada. Heaks vahelduseks oli ka reis Saksamaale messile, mille Pajusi ABF oma töötajatele korraldas,” rääkis Toomas Sibul.
Silver Tigase sõnul on tarvis eluga rahulikult edasi minna. “Eelistan maaelu ega ole kunagi mõelnud linna kolimisele,” kinnitas ta.
JAAN LUKAS