Pajusi lihatööstusse toodangut leiab igast Eesti paigast

Pajusi lihatööstuse tooteid müüakse Eestis igal pool, välja arvatud saared.


Pajusi kolhoos oli omal ajal tuntud mitmete ettevõtmiste poolest, mis ei olnud põllumajandusega otseselt seotud.  Veel kolhoosiaja lõpus asuti ehitama oma lihatööstust, aga valmis see siiski ei saanud, sest Eesti sai iseseisvaks ja oma riigi tekkimine tõi kaasa palju muutusi.

OÜ Lucisi-Pajusi Lihatööstuse ühe esindaja Jüri Vesteri sõnul erastasid nad omal ajal ehituslikult pooleli olnud tööstuse. Erastajaks oli lisaks Jüri Vesterile praegune Pajusi vallavolikogu esimees Toomas Teppo. Lihatööstuse ehitamine  algas endises Pajusi kolhoosis 1991. aastal. Samal ajal alustati endises meiereihoones tootmisega. Toodangut hoiti esialgu väikestes külmkappides. Esmalt hakati valmistama suitsusinki ja sellega tegelejad olid alguses mõnda aega veel kolhoosnike nimekirjas.Tööstus erastati 1993. aastal, kui loodi aktsiaseltsid.

Spetsialiseeruti kulinaariatoodetele

Pärast erastamist oli tarvis välja ehitada poolelioleva lihatööstuse külmkambrid ja olmeruumid. Juba 1993. aastal asuti tootmistegevust uutesse ruumidesse ümber kolima ja sinna võeti ka töötajaid juurde. Hakati tegema vorste, sardelle, viinereid. Praegu on Pajusi lihatööstuse toodete nimekirjas 35 nimetust. Vähehaaval hakati ka kulinaariatooteid valmistama: pikkpoissi, rulaade jmt.

Tootmise käivitamiseks ja ehitustööde lõpetamiseks tuli ka pangalaenu võtta. Lisaks tuli maksta järelmaksu Pajusi kolhoosi õigusjärglasest MTÜle. Pärast kümne aasta pikkust tegevust spetsialiseeruti ümber kulinaariatoodetele. Lisaks lihatoodetele tehakse ka salateid, pirukaid, rulaadi, kotlette, sülti, pasteeti, pitsat jne. Tollel ajal töötas Pajusi lihatööstuses üle 40 inimese.

Tasapisi tuli tootmist koomale tõmmata, karmistunud veterinaarnõuete ja järsult kasvanud keskkonnatasude tõttu tuli tööstuse tapamaja sulgeda. Selle tulemusena kahanes ka töötajate arv. Veel aasta tagasi leidis Pajusi lihatööstuses rakendust 11 inimest. Paraku ehitas siis üks väga hea kaubanduspartner ise endale kulinaariaköögi. Saatuse irooniana jõudis viimaste aastate tegevuse eest teenitud tunnustus Eesti Gasellettevõte 2016 kohale siis, kui väikeettevõtte müük ja tootmine oli taas vähenenud. Selline tunnustus sai ajalehe Äripäev poolt osaks ettevõttele, kes aastatel 2012 – 2014 suutis kasvatada kolme aasta jooksul käivet ja kasumit vähemalt 50 protsendi võrra.

Ettevõtte eestvedajad on aga optimistlikud ning loodavad tootmist taas laiendada.

Toodetele on leitud oma nišš

Pajusi lihatööstuse kogutoodang on praegu umbes viis tonni kuus ja ettevõttes töötab seitse inimest. Lihatoodete valmistamiseks ostetakse praegu tooraine mitmelt poolt Eestist, kulinaariatoodeteks vajalikud köögiviljad kohalikelt talunikelt. Näiteks kartulit kulub aastas ca 20 tonni.

Jüri Vesteri sõnul on nii liha- kui kulinaariatoodete turustamine väga keeruline ning eeldab häid sidemeid ja pikaajalist kogemust. Ka toodete hindu on väga keeruline kujundada. Kaubandus võtab omapoolse vahendustasu ja see muudab väiketootjale müügi eriti raskeks. Vesteri kinnitusel on turg viimasel viiel aastal neile suhteliselt stabiilne ja nad leidnud õige niši. Mõnikord neid lausa otsitakse üles, et saada peolauale Pajusi lihatööstuse tooteid.  

Vesteri kinnitusel on töötajad kõik väga tublid ja oleksid valmis palju rohkem tööd tegema, kui vaid toodangut kuhugi müüa oleks. Pajusi lihatööstuse toodang jõuab ka mitmetesse koolisööklatesse, sealhulgas Põltsamaa ja Jõgeva koolidesse. Praegu toimub tootmine ainult kahel-kolmel päeval nädalas. Just hiljuti said Pajusi lihatööstuse tooted uued etiketid. Vesteri sõnul võiks Pajusi lihatööstus tegelikult hoopis Pajusi toiduainetetööstuse nime kanda, ent lihatööstuse nimi on tarbijale ammu tuttav.

Kogenud kaader tagab kindlustunde

Oma turuosa pärast tuleb pidevalt tööstust arendada ja tegutseda selle nimel, et tooted kõigile nõuetele vastaksid. Väikeettevõttel on väga raske pääseda oma toodanguga suurtesse kauplustekettidesse, on vaja teha palju tööd ning põhjendada, miks just neid tooteid peaks kaubanduses olema ning mille poolest just need head on.

Praegu on Pajusi lihatööstusel olemas kogenud ja kvalifitseeritud kaader. Samas tõdevad tööstuse juhid, et juhul kui oleks vajadus tööstust rohkem laiendada ja arendada, tekiks tõsine tööjõukriis. Vester tõi näiteks, et keeruline on leida autojuhti, kes toodangut laiali veaks, sest paljud autojuhiks soovijad ei saa Tallinnas liiklemisega hakkama.

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus