Pääsukesi on huvitav jälgida

Minu hea tuttava vana talumaja laudapoolses osas on veel avasid, kust suitsupääsukesed sisse saavad, seal pesitseb siiani mitmeid paare. Seoses vanaaegsete lautade kadumisega on pesaehitamise võimalusi siiski vähem. Veebipoodides on müügil tehispesad, aga minu tuttavatest pole neid keegi üles seadnud.


 Muidugi on  suitsupääsukese pesa poolkausi kujuline ja tuleb siseruumi üles seada, räästapääsukese pesa aga pealt kinnine ja nende koht on majast väljas. Ühel mu tuttaval juhtus kord, et eeskoja uks oli mitu päeva praokil, pääsukesed jõudsid sinna pesa teha, munadki muneda ja nii tuligi tal päris pikalt “lahtiste uste päevi” pidada!
Meie sara all pesitseb üks suitsupääsukeste paar. Algul ei
saanud hästi aru, et mis nad seal lendlevad, kas teevad pesa või ei tee, sest sinna ilmus vaid mingi armetu kitsas riba! Aga seal hakkas vanalind istuma ja peagi oli näha poegade väljaheiteid. Praegu niheleb sellel lahtisel pesal esireas kolm suuremat poega ja ajuti näitavad ennast ka kaks enamasti tagaplaanil viibivat. Ju siis need on tõrjutud, eks nemadki pea ennast vahel kehtestama, et vanemad neid ära ei unustaks. Süüa tuuakse kuni 600 korda päevas.
Kuidas pääsupojad sinna mahuvad ja suure sebimisega veel keegi maha pole kukkunud, minu pea ei võta. Säästupesa, materjaliga on ülimalt koonerdatud. Küllap põua tõttu polnudki korralikku savi leida, pääsukeste abistamiseks võikski neile nähtavale kohale panna labidatäied savi, milles peaks olema lohk ja seda tuleb pidevalt veega täita, et savi oleks tarvitatav. Mina ei taibanud seda teha. Naabruses süvendati tiiki, sealt tuli nähtavale ka savikiht, aga sel korral jäi see hiljaks. Kui poegi on umbes 20 päeva toidetud,  lahkuvad nad pesast, aga tulevad sinna veel ööbima. Paar nädalat saavad siis veel vanemate püütud putukaid, kuni päris iseseisvaks tunnistatakse.
Pääsukestele võiks ehitada  ka lauajuppidest pesaaluseid, nii saab neid eemale meelitada ustest-akendest, kus väljaheited oleksid kõige suuremaks probleemiks. Veel võib nende “püüdmiseks” sättida pesa alla lauatüki.
Suitsupääsukestele peab tagama hoonesse sissesaamise, luugid abihoonetesse lahti hoidma. Kasside üle tuleks valvet pidada – mõni neist võib “võtmepositsiooni” sisse võtta ja linde napsata!
Kui pesa alla kukub,  peaks selle tagasi seadma. Mõne poja võib panna ka teise sobivasse pessa.
Mulle oli uudiseks, et mõni üksikuks jäänud või lesestunud isalind võib käituda väga kurjalt, loopides mõnest pesast pojad välja. Niisugune tegu ajavat paari tülli ja tapja saab üksi jäänud emalinnuga paari heita. Nii juhtuvat umbes kolmel protsendil pesitsejatest. Mis aga paarilise valimisse puutub, on kvaliteetse isalinnu põhiline tunnus pikad sabasuled. Pikk saba olevat immuunsüsteemi tugevuse näitaja. Ka peaks sabahark olema sümmeetriline, sest vastasel juhul võib isalinnul olla haigusi ja parasiite…
Võime ise pääsukeste tegemisi huviga jälgida ja küllap midagi uut märkame. Aleksei Turovski mainis, et kodutuvi on huvitav lind. Pääsukesed  kindlasti ka.

EHA NÕMM

blog comments powered by Disqus