Õpilasmaleva rattarühm korrastas Elistvere loomaparki

Riigimetsa Majandamise Keskus (RMK) pakkus Tallinna õpilasmaleva noortele võimalust teha Elistvere loomapargis heakorratöid. 15 rattarühma noort vanuses 15-18 aastat peatusid Luua Metsanduskooli ühiselamus ja sõitsid ratastega päevas maha enam kui 20 kilomeetrit.

Poolteist nädalat malevatööd noori ei väsitanud. Neile meeldis rattaga sõita ja metsas töötada. Rühma juhi Henri Reederi sõnul tekitas hoopis nädalalõpu puhkus ja igapäevase rattasõidu ärajäämine tunde, et midagi on puudu.

Noored olid jaotatud põhiliselt kahte rühma: ühed rohisid peenraid, teised tegid metsa all korrastustöid. Sellel päeval, kui malevlastel külas käisime, töötasid kõik noored metsas. Sinna oli üles tehtud kolm lõket, kuhu kuivanud puurisu kanti. Noortele olid abiks  RMK töötajad, kes langetasid vanu puid, mida noored hiljem kirvestega väiksemaks raiusid ja lõketesse kandsid.

Henri mainis, et ühe platsi on nad juba puhtaks teinud ja ka selle piirkonnaga ei lähe enam palju aega. Tööga alustati hommikul kell 9, noored olid  väga kiired ja usinad.  

Hoogne puuraiumine

Malevlaste valvata oli kaks lõket. Poisid õpetasid tüdrukuidki kirveid kasutama.

“Kirved on kõik nürid,” kurtsid noored. “Lõunapausi ajal teritatakse,” lubas rühmajuht Henri. 16-aastane Krislyn kinnitas, et kui poisid enam ei jõua, siis tüdrukud raiuvad edasi. Osa kirveid olid ka kergemad. „

Hei- hoo,” kuuldus raiumise taustal väsinud üminat. “Kogu tööd ei pea täna tegema, oleme jõudsalt edasi liikunud,” hõikas Henri.

Malevas on noorte kinnitusel lõbus, eriti tore on ööbimine ühikas, mis on  võrreldes linnamalevas olemisega eripära. Linnas peab ju õhtul oma koju magama minema, et hommikul jälle kohtuda. Maal on just see õige maleva tunne, olid noored ühel meelel. 15 malevlasest olid selle varem kaasa teinud üheksa.

Malevasse peab saama

Õpilasmalevasse sai kandideerida ainult  Tallinnast, kuid Elistveres töötajate hulgas on ka kaks erandit, kes pärit Tartumaalt. Saku Õlletehase korraldatud kampaania “Malevasse peab saama” peaauhindadeks olid pääsmed kümnesse õpilasmaleva rühma kahele 13-19-aastasele noorele. Selleks, et mängus osaleda, tuli osta kalja või vett ja täita ostutšekk oma andmetega.

Tarbijamängu üheks õnnelikuks võitjaks osutus 16-aastane Kevin, kes on pärit Äksist. Ema oli täitnud loosikupongi ja nii õnnestus tal pojale üllatus teha. Võitjal oli võimalik ise valida,  millisesse malevarühma ta soovib minna. Kevin otsustas Elistvere kasuks, sest see tundus huvitav, oli tegemist jalgrattarühmaga, koht on kodule lähedal, kuid sellele vaatamata sai ööbida koos teistega  ühiselamus.

18-aastase Karli jaoks, kes juba kuuel korral malevas on käinud, oli tänavune laager  eriline just seepärast, et tegemist oli rattarühmaga. Karl rääkis, et talle meeldivad linnavälised malevad väga, esimesel taolisel osales ta 2008. aastal, kui töötas Saaremaal. “Ma kuulun ka maleva aktiivi,” lisas noormees, osutades punasele A-tähele oma jakil.

Aktiiv on SA Õpilasmalev staabi juures tegutsev nõuandev organ, mille koosseis muutub igal sügisel, mil valitakse uus aktiiv. Sinna saab kandideerida iga malevas käinud noor, täites malevasuve lõpus vastava ankeedi.

Noored malevlased tulid meie maakonda  Tallinnast rongiga, kus neile ja jalgratastele oli  broneeritud terve vagun.

Raha pole peamine

Nagu varemgi kuuldud, ei pea noored malevatöö eest saadud raha oluliseks. “Loomulikult on hea, kui meie rasket töö tunnustatakse, aga raha teenimine pole eesmärk,” kinnitas Deisi, kes oli sellel suvel juba teises malevas. Varem osales ta Palamuse malevas, kus rühm samuti ratastega tööl käis.

Karl lisas, et mõned aastad tagasi, kui malev nii populaarne ei olnud, tegi tema tööd isegi kolmes malevarühmas. “Registreerimisel tuleb lihtsalt jälgida, et ajad ei kattuks,” ütles Karl.

Malevarühma töö sai läbi eile, 5. augustil, palka makstakse alles septembris. Seega ei olnud keegi veel plaane teinud, mida teenitud raha eest osta.

Kuigi malevakohad täituvad ülikiiresti, ei tule esimesed registreerunud alati platsi. Nii juhtus ka Elistveres töötanud rühmaga, kuhu oli vaja veel nelja noort lisaks. Seda polnud rühma juhi Henri sõnul kuigi lihtne teha, sest paljudel olid juba plaanid tehtud, kuna teadsid, et rühmad on täis.

Sama nobedalt kui käed puude tassimisel, töötasid ka noorte pead. Lemmikuteks on kujunenud igasugused malevamängud, eriti need, kus peab midagi nuputama. Kuid mängureegleid siinkohal avaldada ei saa, need on maleva saladus. Kes mängivad, saavad ise aru.

Rühma juhid kiitsid noori.  Nende sõnul on tegemist tublide, vastutustundlike ja avatud noortega.  Rühma juht Minni Hein lisas omalt poolt, et malevas lõbutsevad noored teistmoodi – tööd tehakse rõõmuga, lauldakse ja mängitakse. Henri kinnitas, et malev tõesti kasvatab noori – üks osalejatest oli öelnud, et muidu ta suitsetab, aga malevas ei ole see isegi mõttesse tulnud.

Et noortel polnud töö kõrvalt eriti aega jäänud loomapargi asukatega põhjalikumalt tutvuda, siis korraldati neile seal laagri viimasel päeval ekskursioon.

i

MARGE TASUR

blog comments powered by Disqus