Ootan infot tormide kohta

2001. aasta juulikuu teine pool on ilmselt paljudele meelde jäänud Eestit räsinud tormide poolest. Läbi metsade liikunud võimsad trombid langetasid hektarite kaupa puid. Äikesega kaasnenud pagituuled tekitasid kodudele palju materiaalset kahju, puhudes näiteks elumajade katuseid maha, välkudest süttisid elumajad põlema ja tänavatel võis kohata sõiduautosid, millele oli tugeva tuule ajal mõni murdunud puu peale kukkunud. Nimekiri kahjustustest on kurvastavalt pikk. Suurtest tormidest taastumiseks kulus inimestel palju aega.

Kutsun üles kõiki kodanikke jagama oma muljeid ja huvitavaid tähelepanekuid 2001. aasta 16.–21. juulil aset leidnud tormide kohta! Teretulnud on ka igasugune pildi- ja videomaterjal. Palun saatke nii andmed kui ka pildimaterjal e-posti aadressil Kairoo98@gmail.com.

Olen 16-aastane ilma- ja loodushuviline ja õpin Jõgevamaa gümnaasiumis. Suure tõuke andis mu ilmahuvi väljakujunemiseks lapsepõlves nähtud võimas hiidpagi, mis tegutses Eestis 2010. aasta 8. augustil  See konvektiivtorm motiveeris mind üha rohkem ilma vaatlemise ja jäädvustamisega tegelema. Vaatlusandmeid kogun iga päev, kuid huvitavamad ja haruldasemad tähelepanekud saavad tavaliselt põhjalikumalt üles märgitud. Looduses on mulle alati meeldinud pildistamas ja filmimas käia. Pean ka blogi, kuhu kirjutan põhiliselt oma põnevamatest ilma- ja loodusvaatlustest. Blogi aadress:http://loodusvaatleja.blogspot.com/ Ma kogun seda informatsiooni eeskätt isikliku huvi pärast: ilmahuvilisena soovin paremini mõista, miks sellised erakordsed sündmused üldse toimuvad ja mida need võivad kaasa tuua.

Ühed hilise ajaloo rängimad äikesed Eestis olid 2001. aasta 16.–21. juulil. Neil päevadel ulatus ööpäeva keskmine õhutemperatuur 23-26 kraadini, maksimaalselt aga 28-34 kraadini. Satelliidiandmed kinnitasid, et Eesti kohal on troopiline õhumass. Mälestusväärse 16. juuli öösel oli Kesk-Rootsi kohal paiknenud mitte eriti aktiivse tsükloni keskmes õhurõhk 1004 hPa. Külm front, mis eraldas polaarset õhumassi  läänes ja labiilset troopilist  õhumassi sellest idas, oli suunatud Soome läänealadelt üle Hiiumaa ja Saaremaa Läti ning Leedu rannikule. Nii frontaalse kui ka õhumassisiseste äikeste võimalusele viitasid öine sondeerimine ja kõrgemate õhukihtide kaardid. Öötundidel oli äikest kogu Lääne-Eestis. Kohaliku aja järgi kell 11 hommikul oli sooja ja külma õhumassi piir nihkunud tublisti itta, Ida-Eesti kohale. Õhutemperatuuri erinevused läänest itta olid Eesti piires 10 kraadi ümber. Kuumas ja niiskes õhumassis arenesid 16. juuli pärastlõunal nii õhumassisisesed kui ka frontaalsed võimsad rünksajupilved (äikesepilved). Tugevate tuuleiilide (pagide) mõjul murdis äikesetorm paiguti metsa, kohati sadas ka rahet. Tekkinud trombid viisid peamiselt Lääne- ja Ida-Virumaal minema hoonete katuseid ja murdsid hulgaliselt metsa. Materiaalne kahju oli ligikaudu 160 miljonit krooni.

KAIRO KIITSAK

blog comments powered by Disqus