“Õnnelaps” tõi laureaaditiitli

 

Koos kooliaastaga lõppes ka kooliteatriaasta. Jõgeva nimekale kooliteatrile Liblikapüüdja oli see väga edukas, sest teater esindas Jõgevamaad kõigi kolme vanuseastme kooliteatrite riigifestivalil. Kui kesk- ja gümnaasiumiastme trupid olid aprillis koos Palal ja Viimsis, siis algklassitrupid kohtusid mais Võrumaal Mõnistes. Liblikapüüdja trupp, mis koosnes Jõgeva põhikooli 3b klassi õpilastest, tunnistati seal laureaaditiitli vääriliseks.

Kui algselt pidi kõnealune näiteseltskond riigifestivalile minema lavalooga “Juhmikese seiklused”, mis on vene autori Nikolai Nossovi tuntud Totu-loo eestikeelne mugandus, siis veidi enne Mõnistesse sõitu selgus, et selle tükiga pole välja minna võimalik, sest üks osatäitjatest viibib just festivali ajal treeninglaagris. Seepärast otsustati riigifestivalile minna soome autori Pia Perkiö luulel põhineva lavastusega “Õnnelaps”, millega esineti ka jaanuaris Jõgeval toimunud luulepäevadel “Tuulelapsed”. Eesti Harrastusteatrite Liidul tüki väljavahetamise suhtes õnneks vastuväiteid polnud.

“Tüki väljavahetamise otsus oli väga õige otsus, sest meie “Juhmikesega” sarnaseid lavastusi, kus palju nalja saab, oli Mõnistes kümmekond, aga “Õnnelapsega” eristusime teistest üsna selgelt,” ütles Liblikapüüdja lavastaja Lianne Saage-Vahur.

Etendusejärgsetel tagasisideminutitel tunnistas žüriisse kuulunud vabakutseline näitleja Andres Karu, et talle tundus lausa uskumatuna, et nii väikesed lapsed võivad nii professionaalselt luulet esitada. Karu tunnistas, et sai Liblikapüüdja etteastest tõelise teatrielamuse.

Lisaks Liblikapüüdjale tunnistati kuueteistkümnest üles astunud trupist laureaaditiitli vääriliseks Tõrva trupp Pigilind Eno Raua “Kalevipoja” ainetel loodud lavastusega “Kuningamäng”, Kostivere Laste Teater Uno Leiese tekstil põhineva lavastusega “Trips, Traps, Trulli suvepäev”, Kuressaare Vanalinna kooli 3. klassi trupp Ellen Niidu luuletuse “Rongisõit” alusel tehtud lavastusega ja Sillamäe trupp ArtLine muusikalise lavastusega “Kop-kop, kes seal on?”.

“Arutasime koos 3b klassi juhataja Tiiu Õunapiga ja leidsime, et seekord langes meie arvamus žürii omaga kokku. Eriti meeldisid meile Kostivere ja Kuressaare laste lustlikud lavastused, milles kõik elemendid hästi paigas olid,” ütles Lianne Saage-Vahur. Mõniste on tema sõnul väga ilus koht ning sealne festival oli suurepäraselt korraldatud.

Ainus, mis häiris, oli see, et teatrit tuli teha saalis, kuhu päevavalgus katuseakendest sisse tulvas ning kus lavavalgus seetõttu üldse mõjule ei pääsenud.

3b klassi trupp on Lianne Saage-Vahuri käe all teatrit teinud juba esimesest klassist peale ning trupis on hõivatud kogu klass.

“Selle klassiga on väga hea töötada tänu sellele, et klassijuhataja pidevalt toeks on. Selles vanuses laste puhul on see ülimalt vajalik. Nii saan mina keskenduda lavastajatööle, klassijuhataja Tiiu Õunap tagab aga selle, et lapsed õigel ajal proovis oleksid, et neile koostöös vanematega sobivad esinemisriided leitaks jne,” ütles Lianne Saage-Vahur.

Tema sõnul saavad lapsed teatrit tehes selgeks, et kõnelda tuleb ilusas emakeeles ja publikule kuuldavalt, samuti selle, et laval ei olda niisama, vaid üksnes põhjusega, ning seal olles tuleb teistega arvestada. Ning seda pole üldse vähe.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus