Peatselt, 5.‒7. oktoobrini, toimub Tartus üheksas rahvusvaheline autorilaulu festival Lehesaju Muusika. Kolmepäevast festivali korraldab MTÜ Mellnovfest.
Esinejad, kes saabuvad seekord kaheksalt maalt, laulavad mitmes keeles. Üheksandal Lehesaju Muusika festivalil astub esialgse kava järgi üles 32 artisti. Peamiselt kuuleb festivalil siiski vene keelt, sest bardid, nagu see laulev ja laule kirjutav seltskond end ise kutsub, on väga mitmest rahvusest ja mitmel maal elavad lauluhuvilised, kes „laulavad ja pidutsevad vene keeles“, nagu neile endale meeldib ütelda. See pole küll päris õige, sest festivalil kuuleb laule vähemalt vene, eesti, armeenia ja saksa keeles ning ivriitis.
Autorilaulu kui žanri puhul tuletatakse meelde Bulat Okudžava ütlust, et autorilaul on alguse saanud köögis. Ka nüüd on korterikontserdid selles vallas suhteliselt levinud. Kuid nagu mullugi, laulavad nad ka tänaval. Kolmandal oktoobril annavad korraldajad Tartu südalinnas tänavakontserdi. „Nagu ikka, oleme püüdnud leida uued esinejad, kuid tulevad ka eelmise ja seekord ka üle-eelmise aasta publikupreemia võitnud,“ avaldas heameelt korraldava mittetulundusühingu Mellnovfest juhatuse liige Ljudmila Mesropjan.
Pileteid saab osta kahele päevale
Kuigi festival ise on kolmepäevane, saab publik seekord osta pileteid ainult kahele pea viietunnisele kontserdile. Reede õhtul toimub kontsert-esitlus „Lehesaju muusika külalise visiitkaart”, mis on vaba mikrofoniga kontsert esinejatele ja kutsutud külalistele.
Festivali avakontsert toimub laupäeval Tartus Tubina saalis. Seal esinevad kõik 32 kutsutud artisti ning nagu sellel festivalil juba tavaks, valib publik oma lemmiku. Festivali aukülaliseks on seekord Roman Lankin Tomskist. Kaugemad tulijad on USAst ja Kanadast. Üles astuvad ka neli eesti autorit: Sakarias Jaan Leppik, Silver Sepp, Triin Arak ja Silver Jusilo.
Tuntumatest tulevad taas eelmise aasta publikupreemia omanikud Aleksandr Kalistratov ja balalaikamängija Konstantin Soldatov, keda on Venemaal tituleeritud nimega „Золотой палец России” (eesti keeles vene kuldnäpp – toim.)
Pühapäevase kontserdi esimeseks osaks on seekord Peterburi autori, kunstiteadlase, ajakirjaniku ja novellisti Olga Garina etendus „Vanaema“, kus ta ise loeb oma novelli. Selles osaleb lauludega ka Irina Kolesnikova, kes varem on võitnud Lehesaju Muusika publikupreemia.
Pühapäevase kontserdi ülejäänud kava paneb teatud mõttes kokku laupäevase kontserdi publik, sest siis esinevad viis publikuhääletusel enim hääli kogunud esinejat.
Festival ei tähenda ainult autorilaulu
Aga Lehesaju muusika ei tähenda ainult autorilaulu, vaid ka vene luulet ja proosat. On ju see žanr tihedalt seotud poeesiaga. Ka on korraldajad osanud siduda festivaliga tihedasti kujutava kunsti. Juba nimetatud publikupreemiateks on tunnustatud kunstnike teosed. Kunstnik, kes on annetanud oma töö tänavuse festivali auhinnaks, on pihkvalane Sergei Semjonov. Tubina saali fuajees avatakse kahepäevane Peterburi kunstniku Vsevolod Tšistjakovi teoste näitusmüük. Samuti on seal näha noore ja väga andeka vene fotograafi Arseni Semjonovi fotod.
Aastate jooksul festivalil osalenud kunstnikud on nii festivalile kui ka Tartu linnale kinkinud päris arvestatava kollektsiooni. Seekordsele festivalile tuleb kohale või saadab kinkimiseks oma töid üheksa kunstnikku. „Eesti 100. sünnipäeva puhul saab Tartu linn festivalilt kingituseks kuus kunstiteost – festivalil osalevate kunstnike annetused,“ rääkis Ljudmila Mesropjan.
MTÜ Mellnovfest on peaaegu pereettevõte, Armeeniast pärit tartlanna ja Tartu patrioot Ljudmilla Mesropjan oma laste ja nende peredega. Suure osa festivali kuludest aitavad kanda sponsorid, kuid ilma linna toetuseta ei oleks selle toimumine siiski võimalik.
ANDRA KIRNA