Õigus ja ülekohus

Mis sunnib inimesi kirjutama valet? Tõenäoliselt on igaühel oma motiivid. Aga mis sunnib neid alatult käituma? See on retooriline küsimus.

Meie oleme Mustvee vene gümnaasiumi õpetajad. Meid sundis sulge haarama kurb sündmus, mille nimi on Mustvee linnapea valimised, aga täpsemalt öeldes selle protsessi tagajärjed, mis musta ja haisva joana uue linnapea määramist ilmestavad. Omaette jutt on muidugi, kes määrasid.

6. mai õhtul kell 20.30 oli Mustvee vene gümnaasium suletud ja linnapea Max Kaur ning aselinnapea Aleksandr Apolinsky ei saanud sinna sisse. Tõele au andes peab märkima, et kõige hilisem kellaaeg, mil kooli uksed on veel lahti, on kell 18.

Nii või teisiti – mingit joomingut tol õhtul Mustvee vene gümnaasiumis polnud. Delfis ilmunud esimeses artiklis polnud juttu kellaajast, sellepärast arvasidki paljud, et seal kirjeldatud sündmused toimusid tööajal. Huvitav, kus olid sellisel juhul õpetajad ja lapsed?

</p>

Pidu, millest selles uudises jutt käib, peeti õhtul pärast tunde. See pidu toimus majas, mille esimesel korrusel tegutseb vanausuliste muuseum, teisel korrusel on Mustvee muusika- ja kunstikooli klassid ning kolmandal korrusel on külalistetoad ja kaminasaal. Nendes tubades ööbivad ka Peterburi korvpallipoisid, kui nad on Mustvees treeninglaagris. Aga neid tubasid antakse üürile ka Mustvees peatuvatele turistidele, teenides niiviisi linnale tulu.

Jah, muusika- ja kunstikool asub Mustvee vene gümnaasiumi kõrval. Mingit pidu koolis ei olnud. Teiseks on terve rida imelikke kokkusattumusi. Juhuslikult sõitsid linnapea ja abilinnapea õhtul Mustvee vene gümnaasiumist mööda. Juhuslikult nägid nad kaht autot, mis neid väga huvitasid. Juhuslikult läksid linnapea ja abilinnapea kolmandale korrusele. Juhuslikult kutsusid nad kohale politsei mitte Mustveest, vaid Jõgevalt — juhuslikult…

Mustvee muusika- ja kunstikooli õpetajad lahkusid 6. mail oma töökabinettidest teisel korrusel kella poole kaheksa ajal. Mingit lärmi nad ei kuulnud, õues seisis neli autot. Nad said alles 7. mai hommikul teada, et kolmandal korrusel tähistati kellegi sünnipäeva. See tähendab, et need, kes kogunesid korrus kõrgemale, olid nii vaikselt, et ei seganud kedagi.

Millegipärast kirjutas linnapea oma pressiteates Delfile, et ta teeb ümber linnavalitsuse ja linnavolikogu, ning see ümbertegemine viib idiootsuseni, mida otse loomulikult ei saa väikelinnas salajas hoida.

Delfi kommentaarid rõõmustasid. On ka neid, kes ei tea, kus asub Mustvees vene gümnaasium, kus muusika- ja kunstikool ning miks on vene gümnaasiumi direktor eestlane, kuid õigeusklik. Nad ei tea, millisele tasemele on ta kooli viinud. Kõik, kes teavad, mis Mustvees tegelikult toimub, on jätnud tähelepanuväärsed kommentaarid. Jah, Jaan Rahuküla ei hääletanud Mustvee volikogus Max Kauri linnapeaks määramise poolt.

Pole olemas ideaalseid inimesi. Kellelegi me meeldime, kellelegi mitte. Kuid teha Jaan Rahukülast alkohoolik on lihtsalt laim. Ta on kehalise kasvatuse õpetaja, sportlane. Ta ei tarvita alkoholi isegi siis, kui tähistame õpetajate sünnipäevi. Meie koolis ei tarvitata alkoholi, kuid seda keegi ei usu. Kuid kuidas on võimalik inimest niiviisi laimata! Seda ilmselt õpetatakse ka kusagil erilistes koolides.

Tõest ja ülekohtust võib lõpmatuseni rääkida. Tahaks linna mõneks ajaks asunud härradele ja nende käsilastele meelde tuletada: igaühele tasutakse tema tegude eest.

Mustvee vene gümnaasiumi õpetajad

blog comments powered by Disqus