Ohutusrihm – tüütus või turvavarustus?


Suur osa märtsikuust möödub turvavarustuse kampaania tähe all – liiklejatele tuletatakse intensiivselt meelde, et ohutusrihma kinnitamine on väga oluline ja räägitakse, kui palju sellest lihtsast tegevusest õigupoolest ohtlikes liiklusolukordades sõltuda võib.

Tuleb tõdeda, et kahjuks osaleb liikluses ikka veel arutult palju inimesi, kes ei kinnita turvavööd. Märtsikuu teine nädal näitas, et kogu Lõuna-Eestis avastati turvavarustusega seotud rikkumisi kokku 233 korral. Veel enam, juba märtsikuu kolmandaks nädalaks oli seesuguste rikkumiste hulk kasvanud 357-ni. Miks paljud inimesed ei kasuta turvavööd? On see hajameelsus või niisama lihtsalt tuim ignorantsus?

Olen kuulnud mitmeid arvamusi. Inimeste seas levib hoogsalt müüt, et turvavöö  kinnitamata jätmine on tihtilugu avariides kellegi tõsisematest vigastustest päästnud. Ühtlasi leitakse, et linnas, kus sõidukiirused on madalamad ja vahemaad lühemad, polevat turvavööd üleüldse tarvis.

Harvadel, väga üksikutel juhtudel võib turvavöö tõesti  saada ohuolukorras  sõidukist väljumisel takistuseks. Tegu on õnnetu juhuslikkusega. See number on aga pea olematu nende kordade kõrval, mil turvavöö on olnud selgelt inimese tervise ning elu päästjaks. Ühtlasi ei tasu alahinnata nende õnnetuste võimalikke tagajärgi, mis leiavad aset väiksematel sõidukiirustel ja linnatänavatel. Ka väike kiirus on ohtlik, sest kokkupõrge kiirusel  30 km/h võrdub umbes teiselt korruselt alla kukkumisega. Liigeldes maanteedel, kus kiirused on kordades suuremad, võib turvavarustuse mittekasutamist võrrelda lausa enesetapukatsena – kümmekonna meetri pikkune õhulend läbi autoakna ei lõpe kunagi vigastusteta!

Põhjendusi turvavöö kinnitamata jätmise kohta on teisigi. Mida arvata inimestest, kes ei kasuta ohutusrihma vaid põhjusel, et riided lähevad kortsu? Miks arvatakse teatud juhtudel, et tagaistmel pole turvavöö kinnitamine niisama oluline kui esiistmel? Mõningate inimeste veendumusel peaks turvavöö kasutamine olema koguni vabatahtlik. “Minu elu, ise tean, mis teen,” räägitakse. Turvavöö kasutamine ei ole sinu isiklik asi – kui satud avariisse teiste sõidukitega, saab sellest kohe ka kõigi teiste avarii osapoolte asi. Näiteks lendab tagaistmel olev turvavööta kaasreisija laupkokkupõrkel eesistuja istme vastu raskusega, mida võib võrrelda ühe korraliku veoautokoormaga.

Turvavöö kinnitamine ei võta palju aega, selle tegemata jätmine võib võtta aga olulise osa sinu eluajast.

Turvavöö kasutamine on odav, veel tähtsam, oluline vahend oma elu kindlustamiseks. Kinnita turvavöö. Ka tagaistmel. Alati.

i

KAIDO ISTE, Lõuna Prefektuuri liiklusjärelevalve talituse ülemkonstaabel

blog comments powered by Disqus