Nüüd algas ka päris olümpia

Eile startis Londoni suveolümpiamängudel peaala – kergejõustik. Nüüd võib öelda, et olümpia on lõplikult käima läinud. Mängude peaareen keeb ja kihab, tribüünidel ja staadionil. Olümpia sõudekanalil heitles aga samal ajal kuue finalisti seas Eesti paarisaeruline neljapaat ning saavutas neljanda koha.

 

Tänasega hakkab Londoni mängudel esimene pool läbi saama. Sportlike suurtulemuste meepotti on mahtunud selle ajaga ka tõrvatilku. Kaheksa aasialasest maailma tippsulgpalluri eemaldamine võistlustelt, kuna nood tegelesid kokkuleppemängudega. Kõike seda tehti selleks, et olümpiapoodiumil võimalikult kõrgele jõuda. Ühesõnaga meelega kaotades sobitati endale mugavamaid vastaseid. 

Tõrvatilgad meepotis

Leedu korvpallifännid aga “paistsid silma” Nigeeria – Leedu mängu ajal, kui rassistlike solvangutega püüti Aafrika korvpallureid endast välja viia. Politsei vahelesegamisel tervitati mundrikandjaid natsitervitusega. Ja seda keset päeva Londonis. Vähemalt ühel leedulasel löödi käed raudu.

Kolmapäeval aga hukkus meedia transpordiks olnud bussirataste all 28-aastane jalgrattur. Õnnetus juhtus London ExCeli võistlusareeni juures. Arvestades Londoni ülitihedat liiklust ja kitsaid tänavaid, pole selliseidki õnnetusi võimalik ära hoida. 

Eestlane taas poksiringis

Eesti aja järgi neljapäeva öösel kell 1 astus olümpia poksiringi Austraalia värvides võistelnud eestlane. Nimelt 29-aastane Adelaides sündinud ja elav raskekaallane Johan Linde. Eesti keelt rääkiv ja eesti vanemate järeltulija poksis 91 kilo ja raskemate meeste seas. Loosiga tal ei vedanud, sest vastaseks tuli Pekingi olümpiahõbe, hiinlane Zhilei Zhang. Suurt kasvu eestlane jäi avaraundis endast veelgi võimsamale hiinlasele selgelt alla ja teise raundi lõpus löödi Linde korraks põrandale. Kohtunik andis võidu Hiina poksijale.

Areenilt lahkunud Austraalia poksija andis esimese matšijärgse intervjuu eesti keele, paludes pöidlahoidjatelt andeks, et ei suutnud paremat lahingut anda. “Hiinlane oli minust palju tugevam.”

Tähtis hetk oli see aga kindlasti, sest viimati poksis eestlane olümpiamängudel 76 aastat tagasi, 1936 Berliini olümpial.

Londoni auväärsete võistluspaikade lipulaevaks võib aga Wembley kõrval lugeda Wimbledoni tennisekeskust. Iga kivi, iga koridor, iga väljak õhkab seal endas selle spordiala kuulsusrikast minevikku. Wimbledoni peaareen avati 1922. aasta suvel ja väga palju sellest ehitusest on säilinud. Ainult sisu on kaasaegsemaks muudetud ja viimane Wimbledoni suurem renoveerimine viidi lõpule 2009. aastal. 

Wimbledonis ka Toomas Leiuse nimi

Wimbledonis ringi liikudes vaatavad igalt poolt vastu kuulsuste pildid, kes pea sajandi jooksul siin muruväljakute tippturniiril säranud. Peaväljaku seinale on jäädvustatud ka eestlase – Toomas Leiuse nimi. Kui 1959. aasta noorteturniiri võitja.

Kui Wimbledoni väiksematel väljakutel toimuvaid mänge mõjutavad vihmahood, siis peaareen ja väljak nr. 1 on liigutatava katusega.  Ja kui neljapäeval hommikul mängiti esimene veerandfinaal veel katuse all, siis enne Novak Djokovici ja Jo-Wilfried Tsonga kohtumist sõidutati katus pealt. Medalid jagamata ei jää.

i

TIIT LÄÄNE, London

blog comments powered by Disqus