November kujunes tänavu keskmise õhutemperatuuri järgi tavapärasest ligi kahe kraadi võrra soojemaks. Temperatuurirežiim püsis peaaegu kogu kuu vältel pikaajalisest keskmisest kõrgemana.
Üksikud keskmisest külmemad päevad esinesid ainult kuu alguses ja kolmandal dekaadil. Negatiivseid ööpäeva keskmisi õhutemperatuure kogunes kuu jooksul Jõgeval ainult -6°C, kusjuures vaatlusaastate (1922-2016) keskmine on -49°C ja aasta varem (2016. aastal) kogunes novembris -64°C.
Päike paistis üsna harva
Palju esines sompus ja uduse ilmaga päevi ning temperatuuri ööpäevased kõikumised olid väiksed. Päikest paistis kuu jooksul 11 päeval, kokku 20 tundi, mis moodustab normist 71 protsenti. Äärmustemperatuurideks registreeriti tänavu novembris -3,5°C (22. ja 23. novembri vahelisel ööl) ja 8,6°C (5. novembril).
Muld oli hommikul pinnalt külmunud üheksal korral, kusjuures kõige suurem külmumissügavus registreeriti 1. ja 2. novembril – kolm sentimeetrit. Nullilähedased temperatuurid öösiti põhjustasid teedel libedust.
Sademeid kogunes kuu jooksul esialgsetel andmetel Jõgevamaal 37 kuni 56 mm. Kuivem oli Peipsi ääres ja sajusem maakonna põhja- ja lääneosas. Jõgeval sadas 47 mm, mis on keskmisest ligi kümne millimeetri võrra vähem. Võrdluseks võiks mainida, et Lääne-Eestis saartel ja kohati ka mandril tuli tänavu novembris vihma enam kui 100 mm.
Kuu keskpaigaks kadusid rändlinnud
Lumikate esines kuu jooksul hommikuse seisuga Jõgeval kuuel korral. Kõige paksem oli lumi avatud põldudel kuu viimasel päeval – neli-viis sentimeetrit. Majade vahel asulates oli lund mõne sentimeetri võrra rohkem. Nendel paksema lumega päevadel püsis muld lume all sulana ja kolme sentimeetri sügavusel mullas oli talinisupõllul sooja 0,5 kraadi.
Kuu alguses oli näha põldudel toitumas kalakajakate, hallrästaste, kuldnokkade ja kiivitajate parvi. Kuu keskpaigaks olid rändlinnud valdavalt kadunud. Saabusid siidisabad, kes siin arvukalt ja pikemalt peatusid, kuna pihlakamarju oli tänavu rohkesti. Võis kohata urvalinde. Kuu lõpupoole tuli Pedja jõele vesipapp. Kuu viimastel päevadel võis näha Painküla paisu lähedal peatumas hulgaliselt (üle 500) sinikaelparte, kelle seas oli ka piilparte ja sõtkaid.
Püsivalt jääb lumi maha kuu keskpaigas
Milline on olnud detsembrikuu ilm Jõgeval 1922.-2016. aastate andmetel? Jõulukuu alguses on harilikult keskmine õhutemperatuur -1…-2 kraadi lähistel ja langeb kuu lõpuks ligi -5 kraadini. Detsembri äärmustemperatuurideks on registreeritud -40,2°C (1978. aastal) ja 11,2°C (2006. aastal). Lumikate on püsivalt maha jäänud siin kandis vaatlusaastate keskmisena detsembri keskpaiku ja maksimaalseks lume paksuseks on mõõdetud 2010. aastal 50 cm. Lumevaestel talvedel on detsembris lumi maas olnud ainult üksikutel päevadel, sealhulgas 1972. aastal õhukese kirmena ainult ühel hommikul. Kõige suurem sademete summa kogunes jõulukuus 2011. aastal – 118 mm.
LAINE KEPPART, Eesti Taimekasvatuse Instituudi agrometeoroloog