Kes juhtus teisipäeva õhtupoolikul Siimusti Avatud Noortekeskusse sisse astuma, leidis end keset noorte käsitöömeistrite õpikoda: Vaimastvere, Laiuse ja Jõgeva aleviku noored kaunistasid seal Meedi Ümara juhendamisel keraamilisi plaate ning tegid Janne Maasingu juhendamisel klaasisulatustehnikas vaagnaid.
iii
Glasuuritud 5x 5 cm suurusi keraamilisi klinkerplaate oli töölauale kogunenud juba päris suur hulk ja noorte dekoraatorite käe alt tuli neid üha juurde.
„Mõtlesin küll algul, et teeme plaadid ühevärvilised, et lastel lihtsam oleks, aga nemad hakkasid kohe pilte maalima ja need tulevad väga kenad,” ütles keraamik ja kunstiõpetaja Meedi Ümar.
Kui glasuuritud plaadid põletusahjus ära käivad, saab neist kokku panna kandiku või lauaplaadi või siis need hoopis seinale mosaiigiks laduda.</span>
Klaastaieste meisterdamiseks kasutasid noored ära Siimusti algkooli vanade akende klaasi. Ümmarguse vaagna jaoks materjali saamiseks tõmmati klaasisirkliga joon ette ning püüti klaasi pihta koputades ümmargune tükk kätte saada. Paraku on klaas tujukas materjal ega läinud sugugi alati sealt katki, kuhu joon ette tõmmatud. Veel hullem lugu oli klaasiservade lihvimisega: selgus, et seda heli, mis kareda švammiga klaasiserva nühkides tekib, ei kannata välja kaugeltki kõik meisterdajad. Aga Vaimastvere noorte juba ahjupanemisvalmis vaagen oli see-eest väga uhke: kahe klaasikihi vahele oli kaunistuseks paigutatud kuivatatud lilleõisi, okkaid ja koguni seeni.
Jõgeva valla noortekeskuste esindused polnud sugugi esimesed, kes Siimusti ANKis savi- ja klaasitööd proovida said. Enne neid olid seal meisterdamas käinud Alatskivi ja Jõgeva linna ANKi noored ning Siimusti lastekodu Metsatareke ja Siimusti algkooli lapsed. Eri paikade noortele mõeldud töötoad said augusti- ja septembrikuu jooksul teoks projekti „Siimusti ANK kui varaait“ raames. Sama projekt võimaldas noortekeskusel suve hakul hankida keraamika ja klaasikunsti harrastamiseks vajalikud vahendid: keraamikapõletusahju, kaks savitreid, klaasitinutuse komplekti ning hulgaliselt väikevahendeid savi ja klaasi töötlemiseks. Ühtekokku ligemale 84 000 krooni maksma läinud projekti rahastasid Eesti Avatud Noortekeskuste Ühendus ja Hasartmängumaksu Nõukogu, 20 000 kroonise omaosaluse tasus Jõgeva vallavalitsus.
Traditsioonid innustasid
Projektikonkursse „ANK kui varaait“ on ANKide ühendus korraldanud 2006. aastast alates selleks, et noortekeskused saaksid soetada oma teenuste mitmekesistamiseks vajalikke vahendeid — sportimis- ja matkatarbeid, muusika- ja kunstitarbeid ning muid vaba aja veetmise vahendeid —, et neid ise kasutada ning teistele noorsootöö tegijatele ja noortele laenutada. Selline varaaitade ehk ressursikeskuste süsteem võimaldab noorteürituste eelarvet vähendada: paljusid asju pole siis ju vaja raha eest rentida.
Siimusti ANKi noorsootöötaja Laidi Graueni sõnul otsustas nende keskus hankida keraamika- ja klaasikunsti harrastamiseks vajalikud vahendid sellepärast, et mõlema ala viljelemiseks on kohapealt võtta head juhendajad Meedi Ümara ja Janne Maasingu näol. Üks on Eesti Riikliku Kunstiinstituudi lõpetanud keraamik, teine sama õppeasutuse õigusjärglase, Eesti Kunstiakadeemia lõpetanud klaasikunstnik. Tõsi, Janne siirdub lähiajal pooleks aastaks Slovakkiasse end täiendama.
„Keraamikatöövahendeid hankima innustasid ka Siimusti pikad keraamikatraditsioonid,” ütles Laidi Grauen. „Siimusti keraamikatööstus ongi meid tublisti aidanud: saime sealt soodsalt glasuurimata kausse ja taldrikuid, katsime need kaoliiniga ning kasutame nüüd klaasisulatustehnikas taldrikute ja vaagnate valmistamisel vormidena.”
Nišikeskus
Kui üldiselt peavad noortekeskuste varaaitade vahendid olema teistele noortele ja noorsootöötegijatele laenutuseks vabalt kättesaadavad vähemalt kahe aasta jooksul pärast nende soetamist, siis Siimusti varaait on lähtuvalt oma vahendite iseloomust nn nišikeskus, mis vahendeid välja ei laenuta. Selleks, et neid kasutada, tuleb hoopis Siimustisse tulla.
„Keraamikaahi on nii õrn, et see ei kannata hästi transportimist,” ütles Laidi Grauen.
Ning ega igaüks oska seda ja teisi töövahendeid kasutadagi. Kohapeal on aga oskajad inimesed olemas.
Selleks korraks on Siimusti ANKi varaaida-projekt küll lõppenud, ent kuna savi on veel järel, siis saavad kohalikud noored soovi korral sellest mõnel õhtul kujukesi, kaunistusi või anumaid meisterdada. Teistel noortekeskustel, kes Siimusti varaaida vahendite kasutamisest huvitatud, soovitab Laidi Grauen aga ANKide ühenduse peatselt avanevas uues projektitaotlusvoorus savi, klaasi ja muude materjalide jaoks raha hankida ning siis Siimustisse meisterdama tulla — kas oma või kohapealsete juhendajate käe all. Või tuua juba valmis tööd siia sulatamisele-põletamisele.
„Kui mõnel töötoa-õhtul siin ka vähese viitsimise probleemi on olnud, siis täna on noored küll väga hoos,” kiitis Meedi Ümar teisipäevast meisterdajate seltskonda. „Isegi see, kui mõni asi untsu näib minevat, ei peata nende hoogu ja fantaasiat. Just nii tulebki asjasse suhtuda.”
iii
RIINA MÄGI