Paarkümmend Palamuse, Torma, Jõgeva valla ja Jõgeva linna grafitilaagri noort maalisid möödunud nädalal Vaimastveres vana kulutuurimaja seinale muinasjutulise kingituse, mille nad soovivad kinkida Eestile 100. sünnipäevaks.
Viie päevaga ehk 21.-25. augustini andsid 10-14aastased noored grafitilaagris kunstnike Ülle Ottokari ja Lauri Rahusoo juhendamisel Piibe maantee ääres pikalt tühjana seisnud hoonele uue ilme. Koostöös kunstnikega sündis loodusest, kodust ja esivanemate pärandist inspireeritud seinamaaling “Juured”.
Ülle rääkis, et maalis oli soov siduda muinasjutt, kodu, päritolu ja loodus, sest need on Eesti väikekohtade suurim varandus. Maalil sümboliseerivad juured kuuluvust ja kokku kasvamist. Pere tähistab kokkuhoidmist ja päritolu. Kõik see on seotud loodusega – selle seletamatu miskiga. “Pildil on päev ja öö, loodusvaimud, vastandid, duaalsus ning tasakaal,” lisas kunstnik.
Ülle sõnul jälgisid nad kavandi koostamisel raskusastet ja ülesehitust, et see oleks koos lastega teostatav. Lisaks pidi seinamaal haakuma Vaimastvere olemuse ja inimeseks olemisega, seda vanusest, soost või muudest erisustest hoolimata.
Ülle kiitis vabatahtlikke Eda Orupõldu ja Merje Lani, kes käisid abis seinale piirjooni tegemas, maalimisel tuli appi Kristina Tupits. “Naabrimees oli väga lahke, laenas redelit ja kiitis takka,” muigas kunstnik. “Kõige selle sees on see miski, mis osalejaid liidab ja silma särama paneb. Loodetavasti kandub koosloomise vaim ja seda projekti läbiv ühtekuuluvuse soe tunne ka maali vaatajatele,” lausus Ülle.
Laagrilised kutsus Vaimastverre MTÜ Vaimastvere Rahvamaja esimees Ehtel Valk. Juba eelmisel aastal rääkis Ehtel noorsootöötajatele, et tal on sein, mis ootab grafitilaagrilisi. Vajalikud värvid seina maalimiseks andis Akzo Nobel Baltic AS.
Kunst on lahe
Grafitilaagris õpivad noored hoopis teistlaadi kunstistiili. Enamik noori on näinud tänavapildis ebaseaduslikult soditud ja roppusi täis seinu. Ülle on enda ülesandeks võtnud noortele tänavakunsti lubatud ning silmailu pakkuva poole tutvustamise. Tänavakunst räägib ühiskondlikult olulist sõnumit – sel peab olema läbimõeldud mõte. “Seina maalimine on ikka kõige ägedam, see oli meie lemmiktegevus,” lausus Anete. Vaike Gea lisas, et seina oli lihtne värvida, see on mõnus tegevus. “Saime maalida seda osa, mis meile meeldis,” täpsustas tüdruk.
Tänavune grafitilaager oli jätk kahele eelnevale aastale, mil Ülle juhendamisel katsid noored Jõgeva alevikus osa tuletõrje vanast depoohoonest seinamaalingutega ning Jõgeva linna noortekeskuse seina kireva mullimerega. Varem on grafitisuvepäevi peetud linnalaagri põhimõttel – igaüks läheb õhtul oma koju. Kuid sel aastal peatusid laagrilised Vaimastvere õpilaskodus ning kokkasid endale nii hommiku- kui õhtusööki.
Lisaks sellele katsetasid laagrilised, kuidas valmib maitsev hamburger. Muidu öeldakse, et suur tükk ajab suu lõhki, ent MegaAmps OÜ hamburgerid sobisid suupäraseks vahepalaks. Noored õppisid, kuidas papptaldrik burgeri ümber tuutuks voltida – nii saab suure ampsu kavalalt nahka pista.
Jõgeva linna noosootöö peaspetsialist Kaire Sakjas märkis, et laagris on hea võimalus õppida praktilisi oskusi, olgu selleks siis söögi tegemine, suhtlemine või heakorratööd. Nii Vaike Geal kui Avelanal on varasemast grafitilaagri kogemus olemas. “Seekord on lahedam, sest siin saab ööbida,” kinnitas Avelana. Esimest korda sellises laagris osalenud Sander lisas, et nii saab päris laagri tunde kätte. “Siin on mõnus seltskond, sõbrad ja põnevad tegevused,” märkis poiss.
Jõgeva valla noorsootöö vanemspetsialist Laidi Grauen rääkis, et Vaimastveres on hea laagreid korraldada. “Siin on laagritele super koht, õpilaskodu vastab kõigile nõuetele – saab ööbida, süüa teha, noortekas vaba aega veeta ning on ka mõnus hoov mängimiseks,” loetles noorsootöötaja paiga plusse. Kahel varasemal aastal on grafitilaager toimunud Jõgeva linna ja valla koostöös. “Noorsootöötajad otsustasid ühineda, kaasasime tänavu oma tegevustesse Palamuse ja Torma,” lisas Laidi.
Suvi põnevaks
Laagriline Anete rääkis, et suvel peabki põnevaid asju tegema ning laagrites osalema. Sama meelt oli ka Sander. “Kui suvel hakkab kodus igav, on hea laagrisse tulla,” sõnas ta rahulolevalt. Poiss oli õnnelik, et õppis vibu laskma ning sai ägeda seltskonnaga seina maalida. “Sain juurde palju uusi sõpru,” rõõmustas Sander.
Suure maalritöö ja õppimise vahel aitasid noored kohalikku kogukonda heakorratöödes: laoti puid riita, värviti garaažiuksi ning sorteeriti ehitusprügi. Vaike Gea lisas, et laagris pakkus mõnusat vaheldust jalgpall Denis Aganitši juhendamisel ning bamperballis põrkamine. Vibulaskmise algtõdesid õpetas Vooremaa viburaja õpetaja Tiina Laurisson koos poja Peetriga. Uued oskused pandi proovile seitsmel sihtmärgil.
Jõgeva politseijaoskonnast olid laagris külas noorsoopolitseinik Kadri Mitt, patrullpolitseinik Taivo Rosi ja vanemliikluspolitseinik Sulev Jürgenson. Noored panid oma teadmised liiklusest mängu politseiolümpial. Kuna noored sõidavad jalgrattaga, on nad liiklusreeglitega kursis. “Teadsime palju, aga õppisime ka uusi asju,” sõnas Anete. Ohutu liiklemise kõrval on oluline ka turvaliselt internetis toimetada. Vajalikke näpunäiteid nutikalt küberruumis tegutsemiseks jagas veebikonstaabel Maarja Punak. Kui keha on värske, siis virgutati vaimu Jõgeva aleviku noorsootöötaja Kertu Soonbergi juhitud imrpoteatris ning Vaimastvere noorsootöötaja Eveli Leego korraldatud fotojahis.
Laagriring jätkub
Grafitilaagri lõpuks valmisid noorsootöötaja Marju Saviaugu käe all traditsioonilised grafitilaagri T-särgid ning suu tehti magusaks Palamuse noorsootöötaja Teele Laanese ja noorte meisterdatud tordiga. Laagrile pandi sportlik punkt Valma seikluspargis.
Grafitilaager jätkab rännakut ka suures omavalitsuses. Jõgeva valla noorsootöö vanemspetsialist Laidi Grauen kinnitas, et järgmiselgi aastal on grafitilaager tulemas, rahastus on olemas. “Tahame võimalikult paljudes kohtades märgi maha jätta, nii tutvuvad ka noored erinevate piirkondadega. Kunst jääb kindlasti laagri osaks,” sõnas Laidi.
Grafiti suvepäevi rahastatakse haridus- ja teadusministri kinnitatud ning Eesti Noorsootöö Keskuse poolt elluviidava ESF kaasrahastatud programmi “Tõrjutusriskis noorte kaasamine ja noorte tööhõivevalmiduse parandamine,” kirjeldatud tegevuste raames.
MARGE TASUR