Noor käsitöömeister sai tunnustuskirja

 

Tallinnas Pikal tänaval asuvas Eesti Käsitöö Majas oli 22. aprillist 12. maini väljas Eesti noorte käsitöömeistrite looming. Mainekasse näitusepaika pääses ka Kiigemetsa kooli õpilase Jaan-Indrek Reedi (pildil) rüiutehnikas kattega diivanipadi. Kõik näitusel osalenud, Jaan-Indrek sealhulgas, said raamitud tunnustuskirja, millega omistatakse saajale noore käsitöömeistri tiitel.

Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liit kuulutas 2014. aasta meistrite aastaks. Ettevõtmisega liitusid ka Eesti Käsitööõpetajate Selts “Aita” ja Eesti Tööõpetajate Selts, kelle eestvedamisel valmiski Eesti Käsitöö Maja näitus. Viimasega taheti tõsta esile ja tunnustada koolides tegutsevaid noori pühendunud käsitöötegijaid, kes tunnetavad oma paikkondliku pärandi hoidmise vajadust ning on oma loomingus leidnud eeskujusid esivanemate varamust. Näitusega tunnustati ka noorte juhendajaid.

Näitusele valiti 13 kooli 18 õpilase tööd. Peale Kiigemetsa kooli olid näitusel esindatud Tartu Mart Reiniku kool, Krootuse ja Nõo põhikool, Tallinna vanalinna hariduskolleegiumi kool, Tartu Hiie kool, Käina ja Vastseliina gümnaasium, Kohtla-Järve koolinoorte loomemaja, Kärdla ühisgümnaasium, Kullamaa keskkool, Virtsu kool ja Tartu Veeriku kool. Näituseprojekti toetasid Eesti Kultuurkapital ning Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liit.

Jaan-Indrek Reedi näitusetöö valmis õpetaja Mare Rosina juhendamisel.

Jaan-Indrek õpib viimast aastat Kiigemetsa kooli autistide klassis. Kangastelgedega tegi ta tutvust umbes aasta tagasi, ent on nendega töötamisel omandanud päris suure vilumuse.

“Juhendada on teda üsna vähe vaja,” ütles Mare Rosin. “Ta on üldse osavate kätega poiss.”

Rüiutehnika nõuabki päris suurt käteosavust, sest selle tehnika tunnuseks olevad narmad tuleb ükshaaval lõimede külge sõlmida. Jaan-Indrekul käisid need sõlmimisliigutused igatahes väga kiiresti. Rõõmsavärvilise rüiumustriga padjakatte kudumine võttis noormehel siiski kaks kuud aega. Kate on kena ka tagumiselt poolelt, kuigi narmaid sellel küljel pole.

Jaan-Indrek sõnas, et talle väga meeldib käsitööd teha, sest see tuleb tal hästi välja.

Jaan-Indrek Reedi ja teiste Kiigemetsa kooli laste töid võib leida ka mai keskel avatud virtuaalnäituselt “Käte puudutus”, mis valmis Eesti Käsitööõpetajate Seltsi “Aita” ja Eesti Tööõpetajate Seltsi eestvedamisel ning Eesti Kultuurkapitali ja Hasartmängumaksu Nõukogu toetusel. Näituse teema seondub tänavuse laulu- ja tantsupeoga ning fotosid enam kui 1500 käsitööst (esindatud on 114 kooli) saab vaadata aadressilt virtuaalnaitus.ee/2014 .

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus