“Nõiutud kevade” elab edasi näitusefotodel

Jõgeva kultuurikeskuse galeriis avati esmaspäeval Anatoli Makarevitši fotonäitus “Mis kuramuse und te mulle näitate!”. Vürtsikas pealkiri on tsitaat tänavusest Palamuse suvelavastusest “Nõiutud kevade” ja sellest näitus kõnelebki.

Oskar Lutsu 125. sünniaastapäevale ja “Kevade” esmatrüki ilmumise sajandale aastapäevale pühendatud lavastus toodi välja MTÜ Look eestvedamisel. Lavastuse aluseks olev tekst telliti Rakvere Teatri näitlejalt ja lavastajalt Toomas Suumanilt, lavastama kutsuti vabakutseline teatrimees Madis Kalmet ning põhirollidesse Tallinna Linnateatri ja Rakvere Teatri näitlejad, samuti mõned vabakutselised. Nimetutes kõrvalosades lõid kaasa kohalikud harrastusnäitlejad. Unenäolise tragikomöödiaga “Nõiutud kevade” anti Palamuse O. Lutsu Kihelkonnakoolimuuseumi õuel kaheksa menukat etendust. Ka meedias ilmus lavastuse kohta rida kiitvaid arvustusi.

Näituse idee tuli produtsendilt

Ajalehe Vooremaa fotograafile Anatoli Makarevitšile “istutas” lavastuseteemalise näituse mõtte pähe selle produtsent Tiina Tegelmann, kes mäletas veel hästi Anatoli eelmisi sisukaid teatrifotonäitusi. 2004. aastal olid näiteks Palamuse kihelkonnakoolimuuseumis ja Tartu Sadamateatris väljas tema fotod Oskar Lutsu jutustuse “Tagahoovis” põhjal valminud suvelavastusest (sedagi mängiti Palamusel). Lutsu ja teatri ühendteemat jätkas Makarevitš 2008. aastal valminud näitusega “Harrastusteatrid Lutsu püüdmas”, millel olid väljas fotod Jõgevamaa harrastustruppide seitsmest Lutsu-ainelisest lavastusest. “Nõiutud kevade” teemaline fotonäitus sobis kenasti seda rida jätkama.

Esimesed kaadrid etendusest jäädvustas fotograaf 5. juulil toimunud proovis. Põhiline pildisaak pidi “salve” saama 12. juuli peaproov-läbimängul, ent paraku valas sel õhtul vihma nagu oavarrest ning ettevõtmine tuli ära jätta. Mõned tol õhtul jäädvustatud ilmekad vihmatriibulised kaadrid on siiski ka näitusel näha. Suurem osa näitusefotodest on aga tehtud 17. juuli etendusel.

“Nõiutud kevade” oli päris tempokas tükk, sestap tuli fotograafil paremate stseenide, ilmekamate pooside ja eredamate emotsioonide pildile püüdmiseks üsna tihedalt “tuld anda”. Tulemus oli aga vaeva väärt. Oma saaki sõeludes tõdes fotograaf, et kõige rohkem oli teda päästikule vajutama innustanud Korraldaja rollis esinenud Alo Kõrve, Tallinna Linnateatri näitleja, kes pärit siitsamast Jõgevamaalt. Tema dünaamiline rollisooritus saab nähtavaks näitusepiltidelgi: ühel neist on tal suisa mõlemad jalad õhus. Nähtavaks saab piltidel ka kunstnik Toomas Hõraku ja tema abiliste professionaalne töö lavakujunduse loomisel.

Sein lõppes otsa

Mitmesajast kaadrist kahekümne näitusefoto väljavalimine polnud mõistagi lihtne töö. Paraku tuli näitust üles pannes kahekümnest fotost veel kolm välja praakida, sest galerii sein lõppes lihtsalt otsa. Üles sai näitus tegelikult juba möödunud teisipäeval ja vaadata saab seda veel selle nädala lõpuni. Märtsi alguses paneb aga Anatoli Makarevitš sama näitusekomplekti — ja siis juba täielikul kujul — välja Palamuse O. Lutsu Kihelkonnakoolimuuseumi ärklisaali, kuhu see jääb üles terveks kuuks.

“Olen tänulik Eesti Kultuurkapitali Jõgevamaa ekspertgrupile, MTÜle Look, ASile Seitung ja Jõgeva kultuurikeskusele, kes näituse teokssaamisele ühel või teisel viisil kaasa aitasid, samuti Ants Treierile ja Jaanus Jaamale, kes pildid üles riputada aitasid,” ütles Anatoli Makarevitš.

“Nõiutud kevade” produtsendi Tiina Tegelmanni arvates peaksidki väärt lavastused saama mingil viisil edasi elada ka siis, kui kavandatud arv mängukordi ära mängitud. “Nõiutud kevade” ongi saanud tänu näitusele võimaluse ajas edasi kesta.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus