Näitus kui jalutuskäik looduses

 

Põltsamaal tegutsev Kesk-Eesti kunstigalerii pART pakub praegu võimalust loodusse minemata ometigi looduse keskel viibida: galeriis avati oktoobri esimesel laupäeval Lea Libliku maastikumaalide näitus.

Lea Liblik on pärit Tartust ja elab seal ka praegu. Ta on enda sõnul õnnelik inimene, sest on lapsest peale teadnud, et tahab kunstnikuks saada ja selleks siis lõpuks ka saanud. Tõsi, Tartu kõrgemasse kunstikooli läks ta õppima küll alles 27 aastaselt, enne seda töötas ta raamaturestauraatorina. 2002. aastast, mil ta kunstikooli maaliosakonna lõpetas, on ta aga tegelnudki kunsti ja selle õpetamisega.

Kõige rohkem meeldib Lea Liblikule maalida maastikke, nii loodus- kui ka linnamaastikke. Neid võib näha ka galeriis pART. Lea Libliku taieseid vaadates tuleb tahes-tahtmata meelde termin “impressionism”. Vikipeedia ütleb, et impressionism kui kunstivool tekkis 1860. aastatel ning et sellele on iseloomulikud nähtavad pintslitõmbed, heledad värvid, avatud kompositsioon, rõhuasetus valgusele ja selle muutumisele, igapäevased teemad ja ebatavalised rakursid. Peaaegu kõik see vaatab vastu ka Lea Libliku maalidelt. Kunstnik tunnistas, et on impressionismist mõjutatud küll. Aga ta ei püüa impressioniste teadlikult jäljendada.

“Kümme aastat tagasi tegin ma küll teadlikke katsetusi impressionistlikus laadis, aga nüüd käib see pigem nii, et viin end maalimiseks vajalikku seisundisse ja siis lasen lõuendile tulla sellel, mis tuleb. Ja see, mis tuleb, meenutabki impressionismi,” ütles Lea Liblik. “Olen proovinud teha ka suurte rahulike pindadega töid, aga see pole mulle loomuomane. Minulik taies on ikka kirju ja pintslitriibuline.”

Oluline on valgus

Mis motiivi tema pilt kujutab, polegi Lea Libliku jaoks nii väga oluline. Olulisem on see, et pildil oleks huvitav valgus, näiteks pilvealune hommiku- või õhtupäike. Väiksemaid etüüde maalib ta suvel ka natuurist, suuremad tööd valmivad siiski stuudios. Mõnikord võtab kunstnik valgussituatsiooni meenutamiseks appi foto, mõnikord maalib üksnes mälule tuginedes. Aja jooksul omandatud kogemustepagas võimaldab seda.

Põltsamaale tõi Lea Liblik 19 õli- ja akrüültehnikas maali ning lisaks veel valiku oma taieste reproduktsioone. Päris maalidest suudab viimaseid eristada ainult tähelepanelik vaataja. Reprod on nimelt prinditud lõuendile, mistõttu need näevad väga maali moodi välja.

Reprod otsustas kunstnik aasta tagasi teha lasta mitmest juba müüdud maalist. Osa reprosid on originaalsuuruses, osa väiksemad.

“Päris tore oli oma äramüüdud töödega sellisel viisil üle tüki aja kohtuda. Originaalist väiksemaid reprosid oli küll natuke võõras vaadata,” tunnistas kunstnik.

Inimesed tahavad tema sõnul tihtipeale maale kingituseks osta ja kui originaal tundub neile kallis, siis miks mitte pakkuda selle asemel reproduktsiooni.

Küsimusele, kas ka lõuendile trükitud repro on kunst, vastas Lea Liblik:

“See on filosoofiline küsimus. Nagu seegi, kas foto järgi tehtud maal on ikka kunst või pigem käsitöö. Minu meelest on siiski ka foto järgi maalitud taies kunstiteos, sest ma panen sinna maalides ju ikkagi killukese oma hinge sisse. Repro annab aga vaatajale päris hästi aimu minu maalimislaadist. Nii et kui see just kunst pole, siis on see vähemasti kunsti reproduktsioon.”

Pole vaid valitutele

Lea Liblik on viimased kümmekond aastat tegelnud maalimise kõrvalt ka inimeste kunsti juurde juhatamisega.

“See, et kunsti võivad teha vaid valitud, on müüt,” kinnitas ta.  “Mina pole kümne aasta jooksul kohanud ühtegi inimest, kes maalida ei võiks. Õpetan inimestele neid tsunftisiseseks saladuseks peetavaid nippe, mille ma ise koolis ja oma käe peal katsetades selgeks olen saanud. Kui need selged, võib igaüks maalimises teatava tasemeni jõuda. Sinna, kustsaadik annet vaja läheb, on algajail tükk maad minna.

Minu enda jaoks on maalimine puhas rõõm ja tahan ka teistele seda rõõmu pakkuda.”

<p class=”MsoNormal” style=”MARGIN: 0cm 0cm 0pt” align=”justify”>Et saada pakkuda kunstiga tegelemise võimalust ka neile lastele ja täiskasvanutele, kes ise selle eest maksta ei suuda, on Lea Liblik asutanud MTÜ Maalikoda ja taotlenud selle kaudu vastavat projektiraha. Kevadel käis ta näiteks koos sõpradest ja vabatahtlikest abilistega Tartu Mäe kodu lastele kunstitunde andmas.

“Oleme väga rõõmsad, et saime oma galeriisse sellise klassikalise maalinäituse,” ütles Põltsamaa kunstiseltsi eestvedaja Ethel Hakkaja. “Lea Libliku töödes võib näha pallaslikke, impressionistlikke jooni. Need pole kitšilikult ilusad, vaid nende autor on ausalt teinud seda, mis talle meeldib. Ega meil palju selliseid maalijaid ole.”

Lea Libliku näitus “Maastikuline” jääb galeriis pART avatuks 30. oktoobrini. 1. novembril avatakse samas Jõgevamaa kunstnike ühisnäitus “Märk”.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus