Suurima üritusena korraldab linnuklubi Estbirding igal aastal augusti keskpaigas linnuvaatlemise võistlust Estonian Open, mis on pikima ajalooga ja kõige populaarsem nn linnuralli Eestis. Ralli algatajaks oli 1995. aastal Viron Lintuseura ja senini ongi enamik osalejaid olnud Soomest. Ka eestlaste seas on võistlus järjest populaarsemaks muutunud, aastatel 2007-2012 on 11-19 võistkonna hulgas Eesti võistkondi olnud kuus kuni kaheksa. Tavaliselt peetakse Estonian Open augusti keskel. 2013. aasta Estonian Open toimub 17. augustil, rallialaks on seekord Jõgeva ja Tartu maakond.
Sellel aastal peetavast linnurallist võtab osa 16 võistkonda: kaheksa Eestist, üks Lätist ja seitse Soomest. Võistlejaid on kokku 60.
Ralli algab laupäeval, 17. augustil kell 3.00 ja lõpeb kell 17.00. Ralli kokkuvõtted tehakse Luua metsanduskooli ruumides, kus selgub ka tänavuse linnuralli võitja.
Võistkonnas võib liikmeid olla kaks kuni kuus. Enam kui pooled võistkonna liikmetest peavad linnuliigi registreerima. See tähendab, et kahest võistkonna liikmest kaks, kolmest kaks, neljast kolm, viiest kolm ja kuuest neli peavad näha/kuulma sama isendit.
Punkti saab kirja üldjuhul vaid määratud liigi eest. Juhul, kui mõnest liigipaarist (- rühmast) kohati vaid isendeid, kes jäid liigina määramata, siis saab punkti ka liigipaari (- rühma) eest. Näiteks saab punkti määramata käbilinnnu eest, kui kuuse- ja männi-käbilindu ei kohatud (ei suudetud määrata), või punkti saab kajaka eest, kui antud isend oli ainuke kogu ralli jooksul kohatud kajakas ja liik jäi määramata.
Peibutusvahendeid ja võrke linnurallil kasutada ei tohi. Ise häälitseda või vilistada on lubatud.
Samuti pole lubatud kasutada paate. Ühel meeskonnal võib olla korraga vaid üks liiklusvahend. Liikuda võib vaid kõigile avatud piirkondades, isegi juhul, kui mõnel võistkonnal luba olemas on.
Lindude peletamine sel eesmärgil, et konkureeriv meeskond seda liiki ei leiaks, on keelatud. Samuti pole nädal enne rallit lubatud piirkonnas eeltöö. See reegel ei kehti aga piirkonnas elavatele võistlejatele ja neile, kellele linnuseire on igapäevatöö.
Linnuharulduste komisjoni (HK) käsitletavate liikide vaatlused tuleb komisjonidele kinnitamiseks esitada hiljemalt seitsme kalendripäeva jooksul pärast rallit. Hilinemise korral võetakse need liigid tulemusest maha.
Estbirding on 2009. aastal Eesti linnuvaatlejate loodud organisatsioon, mis ühendab rändevaatlustest, lindude määramisest, haruldaste lindude otsimisest ja teiste linnusõprade leitud haruldaste lindude vaatlemisest ehk bongamisest huvituvaid inimesi. Praegu on klubis 61 liiget, peale Eesti ka Soomest, Lätist ja Rootsist. Avaldame oma kodulehel teateid nii klubi liikmete kui ka teiste linnuhuviliste leidude kohta, aga ka reisikirju, juhiseid, lindude fotosid jm. Estbirdingu liikmed osalevad ka lindude seires ja Eesti Ornitoloogiaühingu projektides. Igal kevadel ja sügisel korraldab klubi retki Eesti põnevamatesse linnupaikadesse ning neist on oodatud osa võtma kõik huvilised. Estbirding on loonud ka telefoni lühisõnumite teel toimiva nn Rariliini, millega liitujad saavad kohatud linnuharuldustest operatiivselt teavet.
Estbirdingu kohta saab lähemalt lugeda veebilehelt www.estbirding.ee.
i
MARILIIS Märtson, üks linnuralli korraldajatest