Jõgeval Betti Alveri muuseumis saab 15. juulini vaadata Eesti kunstikoolide õpetajate mulluses maalilaagris valminud akvarell- ja akrüülmaale. Laagri korraldas Eesti Kunstikoolide Liit ja selles osales ka Jõgeva kunstikooli õpetajaid.
Möödunud aasta juulis Läänemaal toimunud kunstikoolide õpetajate ühislaager oli esimene selletaoline. Jõgeva kunstikoolist käisid laagris Kaia Lukats, Piret Järv, Elita Järvela ja Auli Kumel ning nendega ühines ka Jõgeva harrastuskunstnik Marge Paloots. Peale nende oli maalimas kunstiõpetajaid Tartust, Alatskivilt, Kehtnast, Koselt, Pärnust, Lihulast, Märjamaalt, Viljandist ja Võrust. Et põhilisteks maalimispaikadeks olid Topu ja Kiviküla rand, sai näituse pealkirjaks “Kiviküla maalides”. Kauneid vaateid seal jätkus ning ilmataatki oli maalijate poolt: laskis neil vabas õhus töötada.
Ehkki laagris oli kakskümmend inimest, on näitusel esinejaid mõnevõrra vähem. Näiteks jõgevalastest astuvad oma töödega üles vaid Piret Järv ja Marge Paloots. Piret Järvelt saab näha üht akvarelli ja üht akrüülmaali, Marge Paloots esineb ühe akrüülmaaliga. Kõik kolm tööd kujutavad Topu randa.
Ehkki maalimiskohast lähtuvalt on korduvaid motiive näitusel palju, on siiski päris huvitav jälgida, kuidas üks või teine autor teema on lahendanud. Kui akrüülmaalide puhul on laagrilised üldjuhul realistlike kaanonite raamides püsinud, siis akvarellitehnikas on nad julgemalt eksperimenteerinud ja põnevate tulemusteni jõudnud.
Kunstnikul külas
Jõgeva kunstikooli õpetaja Piret Järve sõnul oli laagris üks päev pühendatud akrüülitehnikale, üks päev graafikale ja üks päev akvarellile. Akrüülmaali õpituba juhendas maalikunstnik Lea Liblik Tartust, graafikatehnikatega tutvuti tuntud graafiku ja raamatuillustraatori Naima Neidre ateljee-suvilas, kuhu polnud Topult kuigi pikk maa sõita.
“Kunstniku ateljeesse on alati huvitav minna,” kiitis Piret Järv. “Vaatamist väärib ju seegi, kuidas kunstnik oma ateljee kujundanud on. Ent loomulikult näitas Naima Neidre meile ka oma töid. Praktilist õpituba meil tema ateljees küll ei toimunud, ent külaskäik tema juurde oli väga inspireeriv.”
Akvarellitehnikaga tutvuti taas laagris ja sedakorda tallinlanna Eve Ermanni juhendamisel.
“Eve näitas meile, milliseid võimalusi pakuvad erineva pinnaga akvarellipaberid: teist paberit kasutades saad ju hoopis teise ilmega tulemuse,” sõnas Piret Järv. “Eve õhutusel lasksime suurel pintslil suurel paberipinnal vabalt lennata, vältides liigset detailide kallal nokitsemist. Ka hambaharjad läksid maalimisel käiku. Väga tore oli niimoodi kunstniku eeskujul värvidega mängida.”
Pireti enda viimane tõsisem kokkupuude akvarelliga jäi Tartu kõrgemas kunstikoolis õppimise aega, nii et tutvuse värskendamine kulus vägagi ära. Akrüülipäeval oli Pireti meelest tore see, et sai maalida looduse keskel, maastikuelementide tegelikke proportsioone ja sügavust tunnetades. Maalida saab muidugi ka foto järgi, aga see on hoopis midagi muud.
Vedas ilmaga
Laagrilised ööbisid Topu puhkekeskuses. Maalimise kõrvalt jäi neil aga aega Haapsalu muuseumide külastamiseks. Rikastavalt mõjus ka omavaheline suhtlemine: eri koolides üht ja sama tööd tegevatel inimestel oli, millest omavahel rääkida.
“Ilmaga vedas meil tohutult: kui enne ja pärast seda ladistas vihma sadada, siis meie laagripäevad olid ilusad ja soojad,” meenutas Piret Järv. “Vihma küll natuke tuli, aga vahelduvat ilma oligi põnev jäädvustada.”
Kunstikoolide õpetajate laagrinäitus on juba möödunud sügisest saati mööda Eestit rännanud ja peaks jõudma kõigi laagriliste kodupaikadesse. Mõnes kohas on näitus üleval olnud kunstikoolis, mõnel pool on eelistatud aga avalikumat näituseruumi, nagu näiteks Betti Alveri muuseum Jõgeval.
“Meie tõime selle näituse Koselt, edasi läheb see aga Pärnusse. Minu teada peaks see olema viimane paik, kus väljapanekut näha saab,” ütles Piret Järv.
Ehkki kunstikoolide liit korraldab suvelaagri ka tänavu, jääb Jõgeva õpetajatel sinna mitmel põhjusel minemata. Aga tulevikus tahaks vähemasti Piret Järv taas koos teiste kunstikoolide õpetajatega mõnes looduskaunis kohas maalida.
Näituse “Kiviküla maalides” eksponeerimist Jõgeval toetas Eesti Kultuurkapitali Jõgevamaa ekspertgruppi.
Muuseumis saab vaadata kunstikoolide õpetajate laagripilte