Maikuus käisid Jõgevamaa väikemuuseumide töötajad tavapärasel kevadisel ringsõidul. Seekord tutvuti Pärnumaa muuseumidega.
Pärnu linnas vaadati üle Lydia Koidula memoriaalmuuseum ja Uue Kunsti Muuseum. Kui esimene on Lydia Koidula lapsepõlvekoduks olnud unikaalse interjööriga Ülejõe koolimajas tegutsenud juba 37 aastat, siis teisel on vanust “vaid” kakskümmend aastat. Tänu sellele, et koostöös Uue Kunsti Muuseumiga toimub igal suvel rahvusvaheline antropoloogiafilmide festival, on muuseum peale esindusliku eesti ja välismaa kaasaegse kunsti kollektsiooni saanud ka mahuka filmikogu omanikuks. Jõgevamaa muuseumitöötajail oli võimalus Uue Kunsti Muuseumis vaadata rahvusvahelist klaasikunsti näitust “Tervitades, Teie…”, mis kõigile väga meeldis.
Et Pärnu muuseumi oli paljudel niikuinii varsti pärast reisi asja, sest seal toimus Eesti Muuseumiühingu aruande- ja valimiskoosolek, jäeti see ringsõidupäeva programmist sihilikult välja. Küll aga käidi kaemas Lavassaares tegutsevat muuseumraudteed, Audru, Sindi ja Tori muuseumi ning Carl Robert Jakobsoni talumuuseumi Kurgjal.
Eriti põnevaks paigaks osutus Lavassaare. Seal on töökorras hoitud mitmekilomeetrine kitsarööpmeline raudteelõik ning koondatud sellele vedureid ja muud tehnikat, mida laupäeviti sealsamas töötavana eksponeeritakse. Näha saab ka Eesti kitsarööpmelist raudteed, raudteejaamu ja raudteelaste vorme tutvustavat väljapanekut.
Audrus, Sindis ja Toris tehti lisaks muuseumi külastamisele ka pikem ekskursioon. Toris selgus meie rahva jaoks huvitav fakt, et seal on üles võetud mõned Oskar Lutsu “Sügise” järgi tehtud filmi stseenid. See, milles Lible rahvast Kiire nimel kõrtsi kutsub, on filmitud Tori kõrtsi ees, ja see, milles inimesed juba kõrtsis sees on, on filmitud endises magasiaidas, kus praegu asub rahvamaja.
“Pärnumaa muuseumitöötajad olid nõus meid lahkesti vastu võtma ning tegema meile ekskursioone ka töövälisel ajal: ühe tööpäeva sisse kõik meie käigud ju ei mahtunud,” ütles Palamuse kihelkonnakoolimuuseumi pedagoog Aili Kalavus, kes maakonna väikemuuseumide tegevust kureerib. “Lavassaare muuseum on aga ametlikult avatud ainult suvekuudel, st juunis, juulis ja augustis, ent sealsedki töötajad olid vastutulelikud ja võtsid meid “jutule” juba mais.”
Seekordsest ühisreisist võttis osa 19 muuseumitöötajat ning sõitu aitas rahastada Jõgevamaa Omavalitsuste Liit.
“Sellistelt reisidelt jääb muuseumitöötajatele alati midagi kasulikku silma, mida hiljem oma tegemistes kasutada annab,” ütles Aili Kalavus.
RIINA MÄGI