Muuseumiöö tänavu muusikaga

Ülehomme õhtul on kultuurihuvilisel publikul taas võimalus tavatul ajal muuseumi minna ja seal tavatuid elamusi saada. Teoks saab järjekordne üle-euroopaline muuseumiöö, milles osalevad ka Eesti, sealhulgas Jõgevamaa muuseumid.

Et Eestis kestab muusika-aasta, kannab ka siinne muuseumiöö pealkirja “Öös on muusikat”. Üle Eesti osaleb muuseumiöö programmis üle 150 muuseumi, Jõgevamaal ootab laupäeva õhtul külalisi teadaolevalt viis muuseumi.

Jõgeval Betti Alveri muuseumis saab kuulata kaht kontserti. Kell 19 on rahva ees kohalikud muusikud: Jõgeva muusikakooli kitarriõpetaja Aivar Mihkelson, klarnetiõpetaja Kristi Talistu ja flöödiõpilane Anni Zimmermann, kes astub üles ka laulusolistina. Esitatakse nii klassikat kui ka eesti heliloojate palu.

Kell 20.15 algaval kontserdil saab kuulata Tartu bluusikitarristi Andres Rootsi ja trummar Andres Mikku, kes esitavad valdavalt omaloomingulist ja tantsulist rütmimuusikat, milles deltabluus kohtub svingi ja 1960. aastate instrumentaalrokiga ning arranžeeritud palad vahelduvad kohapeal improviseeritutega.

“Kuulsin Andres Rootsi inspireerivat musitseerimist esimest korda Haapsalu festivalil “Augustibluus” ja mul on ka tema plaate,” ütles Betti Alveri muuseumi juhataja Toomas Muru. “Kuna arvasin, et tema esinemine võiks huvi pakkuda teistelegi Jõgeva muusikasõpradele, otsustasin ta muuseumiööks külla kutsuda. Ta oli lahkesti nõus tulema ja võtab seekord mängupartnerina kaasa Andres Miku.”

Andres Roots on Toomas Muru sõnul n-ö rahvusvahelise haardega muusik, kes teinud koostööprojekte Rootsi, Taani ja teiste maade muusikutega. Jõgeval kavatseb ta lisaks musitseerimisele kõnelda bluusi ajaloost, deltabluusist, slide-kitarrist ja muust.

Kümnendat korda

Palamuse kihelkonnakoolimuuseumis saab laupäeval nautida nii muusikat kui ka teatrit: muuseumiöö programm algab nimelt kell 18 Palamuse amatöörteatri muusikalise lavastusega “Kahekõned kohvikutes”. Arvo Valtoni dialoogidel põhineva lavaloo on kokku seadnud Palamuse laulustuudio juhendaja Karmo Toome, kes ise ka lavastuses kaasa teeb.

Kui teatrietendus muuseumi ärklisaalis lõpeb, kolitakse ümber alumise korruse klassituppa, kus Helen Seppa ja Avo Saarva õpetavad alates kella 19.30 lihtsamaid kandle- ja harmooniumilugusid ning räägivad pillide ehitusest ja korrashoiust, aga ka oma hääle õigest kasutamisest. Palamuselt pärit Helen Seppa on Heino Elleri nimelise Tartu muusikakooli koorijuhtimistudeng, Avo Saarva aga Lõuna-Eestist pärit kandlemeister ning pillide häälestaja ja parandaja.

Palamuse muuseumiööle paneb uhke punkti Kait Tamra. Tema kontsert algab muuseumis kell 22. Loomulikult saavad kõik öömuuseumi külastajad tutvuda Palamuse muuseumi püsiekspositsiooniga ning Alatskivi Liivi muuseumist pärit ajutise näitusega “Juhan Liiv ja teised. Lugusid eesti kirjanikest”.

“Meie muuseum oli üks esimesi muuseumiöö tähistajaid Eestis,” ütles Palamuse O. Lutsu kihelkonnakoolimuuseumi direktor Arne Tegelmann. “Esimene Euroopa muuseumide öö sai teoks 2005. aastal, meie liitusime ettevõtmisega 2006. aastal. Seega kutsume rahvast öömuuseumi juba kümnendat korda. Üle Eesti tähistatakse muuseumiööd alles seitsmendat korda. Oleme tänulikud Eesti Kultuurkapitalile ja Palamuse vallavalitsusele, kes meie tänavust öösündmust toetavad!”

Pildid ja pillid

Põltsamaa muuseum kutsub laupäeval kell 19 vaatama pildiprogrammi “Põltsamaal on muusikat”. Põltsamaa  muusikaelu tutvustavad fotod, mida suurelt ekraanilt näha saab, pärinevad muuseumi enda kogudest, selgitusi nende kohta jagab muuseumi juhataja Rutt Tänav. Muuseumiöö näitusele pannakse välja muuseumis leiduvad muusikariistad.

“Kuna ma laulmise ja pillimängu alal tugev pole, siis otsustasin muusikateemalisse muuseumiöösse panuse anda pillinäituse koostamisega,” ütles Rutt Tänav ja lisas, et lisaks muuseumile ootavad laupäeva õhtul külastajaid sealsamas lossihoovis paiknevad kirik, käsiteokoda, veinikelder ja kunstikool. Viimases valmistatakse rakukeraamikat ja sepiseid.

Kääpal asuvas Kalevipoja muuseumis saab laupäeva õhtul kell 18 kuulata esinemas lauluseltskonda Laululust ja ansamblit Allikad.

“Ehkki popkooripidudel käimiseks kokku pandud Laululust ja ansambel Allikad koosnevad mõlemad Saare valla inimestest, olen kahe seltskonna ainsaks kattuvaks liikmeks mina,” ütles Kalevipoja muuseumi juhataja Ulvi Tamm. “Seepärast otsustasingi Laululusti ja Allikad kokku viia, et lauljad omavahel paremini tuttavaks saaksid. Kes meid kuulama tulevad, võtku oma lemmiklaulu sõnad kaasa: kui juhtub tuntum lugu olema, siis saame seda ühiselt laulda.”

Peale laulude kuuleb muuseumiööl ka Saare vallas elava Tiia-Mai Randla luuletusi tema enda esituses. Kalevipoja muuseumis on avatud ka huvitav näitus “Eesti pühapaigad soome-ugri kunstnike pilgu läbi”.

Lisaks neljale suuremale muuseumile tähistab muuseumiööd väike Nurga koduloomuuseum Kassinurme külas. Seal avatakse laupäeval kell 15 muusika-aastale pühendatud näitus. Järgneb teeõhtu.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus