Jõgevamaa muuseumides pole koroonaviirusest tingitud eriolukorra ajal elu seisma jäänud. Vastavalt eeskirjadele on muuseumid küll suletud, kuid töötajad korrastavad museaale ja dokumente, ühtlasi valmistutakse mõnegi põneva projekti elluviimiseks. Üht-teist huvitavat pakutakse veebikeskkonna vahendusel.
Põltsamaa muuseumis ja turismiinfopunktis jätkuvad ehitus- ja remonditööd. „Uuenduskuur peaks olema viimistlustööde järgus,” ütles Põltsamaa muuseumi juhataja Rutt Tänav. Tema sõnul pannakse muuseumi kodulehele artikleid Põltsamaa ajaloost ning praegu võib sealt lugeda Põltsamaa linnuse rajamisest, linnuse ehituslikust ainulaadsusest ning Liivimaa kuningriigist ja selle esimesest kuningast.
„Põltsamaa turismiinfopunkt korraldab Facebookis Põltsamaa pildimängu, mille võitjatele on mõeldud ka auhinnad,” märkis Tänav.
Ettevalmistus uuteks projektideks
Jõgeval asuva Betti Alveri muuseumi juhataja Toomas Muru sõnul keskendub muuseum praegu sisetöödele.
„Kõigepealt toimub museaalide korrastamine ja süstematiseerimine. Et oleme liitunud Eesti muuseumide infosüsteemiga MUIS, tuleb museaalid sinna korrektselt sisestada ja kirjeldada. Taotleme muuseumile uusi audiogiide, et meie külastajad saaksid kvaliteetse ülevaate ekspositsioonist viies keeles. Need tekstid on koostamisel. Samuti tegeleme uute meenete tootmise ettevalmistamisega. Näiteks valmib suve alguseks muuseumi uus logo.”
Muru märkis, et Betti Alveri muuseumil jätkub koostöö kirjanike muuseumide ühinguga, mille liikmeks muuseum on. „Viimane edukas projekt, mis veel kestab, on nn kirjanike staaresemed, mille kohta valmisid ka videoklipid. Betti Alverit esindab seal aedubadest kaelakee. Järge ootab mitu haridusprojekti ja uue kodulehe arendus. Ettevalmistamist vajab Alveri muuseumi videoprojekt, mis annab ülevaate Alveri luuleridadest linnaruumist ja kus kasutame droonivideot koos muusemi välis- ja sisevaate ning kommentaaridega. Samuti on koostöös muuseumiga valmimas ERRi finantseeritud portreefilm Betti Alverist, mida saab vaadata luuletaja sünniaastapäeval novembris,” ütles Muru.
Palamuse muuseumi direktor Arne Tegelmanni sõnul pole eriolukorra tõttu võimalik anda tööd neile, kes otseselt suhtlesid klientidega, mistõttu on need töötajad kodus.
„Teiste töötajate töö on korraldatud nii, et korraga on tööl vaid kaks inimest ja sellise arvestusega, et nende töökohad on eri korrustel. Koristada saab ka muuseumi ümbrust, vaadata üle hoonetes olev vara ja korrastada dokumentatsiooni.”
Toimub töö museaalidega (kirjeldamine, digiteerimine), näituste ettevalmistamine, suvise projekti „Tuledes Paunvere” ettevalmistamine ning sügisese muuseumide koostööprojekti „Avatud mänguväljad” mängu ettevalmistamine.
„Palamuse muuseum on liitunud üleskutsega „E-muuseumikülastus koolidele“. Meie kodulehel on olemas virtuaalne koolitund, mida koolidele jagatakse,” lisas Tegelmann.
Suveplaanid praegu ootelehel
Sihtasutuse Kalevipoja Koda juhataja Annika Oras märkis, et Kääpal ajakohastamise läbinud Kalevipoja muuseumi avamise kuupäeva ta välja öelda ei julge. „Sõltub sellest, kuidas olukord riigis kulgeb. Muuseumi sisu pole valmis, mistõttu praegu ei saa arendada ka virtuaaltuuri. Kui ekspositsioon saab valmis, hakkame vaikselt selles suunas toimetama,” rääkis Oras.
Ka Oras ise töötab praegu kodukontoris, hooldusmees toimetab aga SA Kalevipoja Koda territooriumil murutraktoriga.
Kasepää rahvamaja juhataja Natalia Mägi, kes kureerib ka Peipsimaa muuseumi tegevust, ütles, et selles muuseumis on kõik hooldus- ja korrastustööd tehtud ning muuseum avatakse suvehooajaks vastavalt riigis kehtivatele võimalustele.
„Teisel korrusel algavad varsti renoveerimistööd. Seal uuendatakse ruum püsinäituse „Peipsi järve elu tuba“ jaoks.” Mägi märkis, et rahvamaja ja muuseumi perenaise Eve Piiri pojad Tauno ja Ken-Alex Kittask tegid Peipsimaa muuseumi tutvustuseks videofilmi, mida muuseumi Facebooki lehelt vaadata saab.
Paduvere talumuuseumis tegeletakse renoveeritud Pedja meierei hoone sisustamisega. „Maja esimene ja keldrikorrus on külastajate vastuvõtuks valmis, nüüd tuleb tegeleda sisustamisega. Eriolukorrast tingituna kulgeb see plaanitust aeglasemas tempos. Kevadel ootavad uue muuseumi-loomemaja juures ees korrastustööd,” selgitas muuseumi juhataja Tiit Lääne. Täieneb muuseumi fondihoidla, millest tahetakse lähiajal kujundada piirkonna mälupank.
Milliseks kujuneb aga talumuuseumi suvesündmuste kava, on praegu veel lahtine. „Maikuu keskpaigaks peaks olema selgus majas, mida saame korraldada, mida mitte,” lisas Lääne.
JAAN LUKAS