Muuseumide festival „Avatud mänguväljad” jõuab tänavu ka Jõgevamaale

12.–27. oktoobrini peetakse Eestis laste ja noorte muuseumide festivali „Avatud mänguväljad“, millel tänavu osaleb ka Palamuse muuseum. Sel ajavahemikul muuseumi külastavatele lastega peredele pakutakse võimalust mängida mängu, mis on ühest küljest lõbus, aga teisest küljest aitab muuseumi ekspositsiooniga paremini tuttavaks saada.


Festival toimub viiendat korda ja tänavu kannab see laulu- ja tantsupeo aastast inspireeritud alapealkirja “Keeruta ja lennuta!”. Festivalil osaleb 19 muuseumi ja raamatukogu ning igaüks neist lahendab teema erinevalt: kus saab iseend või esemeid sõna otseses mõttes keerutada või lennutada, kus aga kutsutakse lapsi mõtteid keerutama ja fantaasiat lennutama.

Palamuse O. Lutsu kihelkonnakoolimuuseumi pedagoogi Aili Kalavuse sõnul on festivali „Avatud mänguväljad“ eesmärgiks pakkuda peredele sügisesel koolivaheajal soodsat, harivat ja lõbusat viisi koos aega veeta. „Festival algab, tõsi küll, juba kümmekond päeva enne koolivaheaja algust, aga ühiseid väljasõite võib perega teha ka muul ajal kui koolivaheajal,“ ütles Aili Kalavus.

Nagu teisteski festivalil osalevates muuseumides, on ka Palamuse muuseumis ette valmistatud spetsiaalne mänguleht, millel olevaid juhiseid täites saavad lapsed uusi teadmisi. Muuseumi uue peamaja ekspositsioonist tuleb neil näiteks üles otsida Eesti kaart, millele on märgitud kunagised kihelkonnakoolid, ning leida oma kodule lähim. Üles tuleb otsida ka „Kevade“ esmatrüki eksemplar ja Tootsi punane maakera, proovida ära viiulimäng ja Kiire-pere sahvri ülemistelt riiulitelt pudelite allatoomine jne. Mäng jätkub muuseumi vanas majas, st vanas kihelkonnakoolihoones. Seal saab lähemalt uurida klassiruumi ja vanu õppevahendeid, poiste magamistoas pikutada ja soovi korral tantsugi keerutada.

 Mäng koju kaasa

 „Muuseumide ettevalmistatud mängulehed on mõeldud erinevas vanuses lastele. Kuna meie muuseumis käib suhteliselt palju algklassilapsi, koostasime kolmanda taseme mängu, st 6–11-aastastele lastele mõeldud mängu, ent täiskasvanust saatja kaasabil saavad sellega hakkama ka nooremad. Ning natuke suuremadki võivad seda mängida. Eelkõige on mängides vaja oskust vaadata, tähele panna, kuulata,“ sõnas Aili Kalavus.

Lisaks mängulehel ära toodud ülesannete täitmisele saab festivali ajal muuseumi kogusse kuuluvaid vanu lauamänge mängida ning ühe mängu Teele õpitoas ka ise meisterdada. Selleks pole vaja teha muud, kui trükitud leht kaartideks lõigata. Mäng on üles ehitatud „Kevade“ filmile: mängijatel tuleb leida filmi eri stseenides koos esinevad tegelased. Mängu, mis on pühendatud „Kevade“ filmi valmimise 50. aastapäevale, saab meisterdaja koju kaasa võtta.

Veel saab festivali ajal Lasteekraani otsimismängu mängida. Muuseumitöötajad peidavad nimelt ekspositsiooniruumidesse ära kolm Telepoisi pilti. Kui laps sellise pildi leiab, võib ta end koos sellega jäädvustada ja saata foto aadressil lasteekraan@err.ee. Fotod pannakse üles lasteekraan.ee kodulehele ning mõlema festivalinädala lõpus loositakse pildisaatjate vahel välja auhindu.

Teadmised mängulises vormis

 „Loodame, et pered leiavad aega muuseumisse mängulises vormis teadmisi ammutama tulla, seda eriti koolivaheajal. On ju tore, kui lapsed ja vanemad koos midagi põnevat teha saavad,” märkis Aili Kalavus ja lisas, et kui mängulehti jagatakse muuseumis tasuta, siis muuseumi pääsemiseks tuleb ka festivali ajal pilet osta.

Festivali „Avatud mänguväljad“ korraldab MTÜ Elamusõppe Labor koostöös Tallinna linnamuuseumiga. Palamuse muuseum on ainus festivalil osalev Jõgevamaa muuseum, ent kel huvi suurem, võib võtta ette ka teekonna Äksi Jääaja keskusesse, Tartus tegutsevasse spordimuuseumi, Tartu mänguasjamuuseumi, Tartu Oskar Lutsu nimelisse linnaraamatukokku, Tartu ülikooli botaanikaaeda või Eesti Rahva muuseumi. Rakveregi pole kaugel ning seal ootavad külalisi Eesti politseimuuseum ja Rakvere linnakodaniku majamuuseum. Tallinnas on mänguväljad avatud koguni üheksas muuseumis ning Põlvamaal võõrustab uudishimulikke maanteemuuseum. Lähemat infot festivali kohta saab kodulehelt www.avatudfestival.ee ja Avatud mänguväljade Facebooki lehelt.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus