Muuseumiaasta algas kuduminäitusega

Palamuse Kihelkonnakoolimuuseumis on teist nädalat avatud Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia rahvusliku käsitöö eriala üliõpilastööde näitus. Koos näituse avamisega avati aga siinmail ka üleriigiline muuseumiaasta.

Viljandi Kultuuriakadeemia käsitöötudengid on Palamuse Kihelkonnakoolimuuseumi ärklisaali iga-aastased eksponendid. Ning seda, mida näidata, neil jätkub. Seekord on siis väljas silmkoeesemed: käpikud, sõrmikud, sokid, sukad, kampsunid, mütsid ning karupüksid.

Näituse ehteks on Muhu saarelt pärit eeskujude järgi tehtud kampsunid ja sukad. Vähendamaks “igava” ühevärvilise pinna kudumiseks kuluvat aega ja vaeva, on esemed ise kootud masinal. Seda enam on autoritel jäänud mängulusti nende värvikireva tikandiga kaunistamiseks.

Ka käpikud ja sõrmikud on enamasti vanadel eeskujudel põhinev uuslooming, ent mõnikord on lastud tudengitel ka otseseid koopiaid kududa. Viljandi Kultuuriakadeemia rahvusliku tekstiili õppekava hoidja Kristi Jõeste sõnul on muuseumide kogudes säilinud nimelt nii kauneid kindaeksemplare, et nende algkuju väärib säilitamist ja ajas edasi kandmist.

Kõik see kaunis ja üksiti üha enam moodi minev kraam on valminud Viljandi Kultuuriakadeemia rahvusliku tekstiili osakonnas kaheksa viimase aasta jooksul. Näitus tõestab, et kaubanduskeskuses hängijate kõrval on meil täiesti alles ka ilumeelega õnnistatud nobenäpp-neiud, kes kultuuriakadeemias oma oskusi lihvinuna päris imeasju valmis teha suudavad.

iii

Talv meie päralt

iii

Lähenev 2009. aasta on aga kogu Eestis kuulutatud muuseumiaastaks. Üleriigiline avastart anti sellele 24. novembril, kui Narva linnuses avati iga-aastane Eesti muuseumide festival. Et tol päeval möllanud lumetormi tõttu jäi paljudel muuseumitöötajatel ja asjahuvilistel Narva minemata, olid piirkondlikud muuseumiaasta väljakuulutamised seda tähtsamad. Jõgevamaal kuulutatigi muuseumiaasta avatuks Palamusel koos Viljandi Kultuuriakadeemia käsitöönäitusega.

Muuseumiaasta kava ja eesmärgid mõtestas Palamuse publiku ees lahti ettevõtmise projektijuht Mariell Piispea. Nagu kalendriaastagi, jaguneb ka muuseumiaasta neljaks aastaajaks. Talvel ehk detsembrist veebruarini on põhiraskus Lääne- ja Ida-Virumaast ning Jõgevamaast koosneval idaregioonil, kevadel Tartu-, Põlva-, Võru-, Valga- ja Viljandimaast koosneval lõunaregioonil, suvel Pärnu-, Lääne-, Hiiu- ja Saaremaast koosneval lääneregioonil ning sügisel Harju-, Järva- ja Raplamaast koosneval põhjaregioonil. Muuseumiaasta puhul antakse välja uus muuseumide teatmik, kalender ja muid trükiseid. Muuseumiaasta lõpetatakse meeleoluka maskiballiga Kumu kunstimuuseumis Tallinnas.

Tuleb külastusmäng

“Jõgevamaal tähistatakse muuseumiaastat näiteks veebruaris siinsamas kihelkonnakoolimuuseumi ärklisaalis toimuva maakonna väikemuuseume tutvustava näitusega ning juunist kuni augustini kestva külastusmänguga, kus aktiivselt maakonna muuseume külastanute ja vastavasse passi templeid kogunute vahel loositakse välja hulk auhindu,” ütles Palamuse Kihelkonnakoolimuuseumi direktor Arne Tegelmann. “Ka traditsioonilist Euroopa muuseumide ööd tähistame tuleva aasta 17. mail natuke suuremalt kui tavaliselt. Teeme seda rahvuslikus võtmes: kutsume kohale rahvamuusikuid ja paneme tegutsema käsitöötoad.”

Palamusel on peale muuseumiaasta teatavasti alanud ka Palamuse esmamainimise 775. aastapäeva tähistavate sündmuste sari, mis kestab samuti terve aasta. Nii mõnedki ettevõtmised nagu Palamuselt pärit kunstnike ülevaatenäitus jne kuuluvad ühtaegu nii muuseumiaasta kui ka Palamuse juubeliaasta kavva. Mõlemad sarjad võtab kokku tuleva aasta 20. novembril toimuv ajalookonverents.iii

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus