Tallinna Tehnikaülikooli Põltsamaalt pärit logistikatudeng Taavi Arula on kaks viimast suve veetnud Ameerika Ühendriikides, kus ta on ukselt uksele käies harivaid raamatuid müünud. Suure Lombi taha lendab ta tulevalgi suvel, sest leiab, et sealt saadud elukooli ei asenda miski.
Nagu paljud teisedki Eesti ja teiste Euroopa riikide tudengid, on ka Taavi Arula suviti müügitööd teinud USA-s tegutseva Southwestern Company teenistuses. See 1855. aastal Nashville’is kirjastusena alustanud ja ajapikku suurkompaniiks kasvanud ettevõte on nimelt käivitanud noortele mõeldud programmi, mis võimaldab tudengitel suvel tööd saada, ent samas ka heaks müügiinimeseks ja juhiks areneda.
“Soutwesterni programm on üks paremaid treeningprogramme, mis aitab suhtlemis- ja müügioskust, samuti enesemotiveerimise oskust arendada,” ütles Taavi Arula.
Southwesterni programmis osalemise võimalusest oli ta varemgi kuulnud, ent algul suhtus ta sellesse teatava eelarvamusega. Siis sai ta programmi kohta aga nn esmaallikalist infot: üks tema sõber ja üks kursuseõde rääkisid talle oma USA-s veedetud suvest. Nii et kui veel üks kursuseõde otsustas Southwesterni programmi kandideerida ja oma mentoriga kohtuma pidi, läks Taavi temaga kaasa. Selgus, et mentor oli lahe tüüp. Taavi otsustaski kandideerimisprotsessi kaasa teha (selleks tuli läbida üsna mitu intervjuuvooru ja kirjutada lõpuks ka essee) ning osutus valituks.
“Valik tehti detsembri lõpus, järgmise aasta algusest kuni suveni toimusid aga mitmesugused koolitused,” sõnas Taavi.
See, millises piirkonnas keegi tööle hakkab, selgub tavaliselt alles kevadel. Taavi mullune kolme kuu pikkune Ameerika-töösuvi möödus Utah’ osariigis, kus elab üsna palju erilise usulahu esindajaid – mormoone.
“Nendega suhtlemine oli päris põnev kultuurikogemus. Suve jooksul jõudsin neist päris palju teada saada,” kinnitas Taavi Arula.
Tema sõnul pole meil Eestis ukselt uksele müük kuigi levinud, Ameerika Ühendriikides aga küll. Mõnel päeval võis näiteks ühele ja samale tänavale juhtuda korraga kolm müügimeest: üks müüs raamatuid, teine päikesepaneele ja kolmas putukamürke. Aga loomulikult on ka USA-s peresid, kes pole ühtegi ukselt uksele käivat müügimeest varem näinud.
Ukselt uksele müük pole Taavi Arula sõnul sugugi lihtne töö. Eriti alguses nõuab see üsna suurt eneseületamist, samuti oskust tagasilöökidega toime tulla. Ka linn, kus tegutseda tuleb, on esialgu võõras ja inimeste jutust raske aru saada. Suve teisel poolel, kui oled sisse elanud, läheb töö aga juba ladusamalt ning müügitulemusedki paranevad.
Keel pole olulisim
Raamatud, mida Southwesterni programmis osalevad tudengid müüvad, on, nagu öeldud, harivad ning mõeldud lastele ja noortele beebieast gümnaasiumi lõpuni, aga mõnikord ka hoopis lapsevanematele. On trükiseid, millest väikelaps saab vastuse oma miks-küsimustele, on nn projektiraamatud, mis kasvatavad õpilaste teadmisi loomade, looduse jm kohta mitmesuguste tegevuste kaudu. On abiõpikuid, mis aitavad lastel koduseid ülesandeid täites aega säästa jne.
Küsimusele, kas võõras keeles rääkimise vajadus töös takistuseks ei saanud, vastas Taavi, et eesti noorte inglise keele oskus on üldiselt päris hea. Esialgu oli palju abi ka sellest, et müügitekstid olid pähe õpitud. Neid tuli vaid vastavalt vajadusele kohandada.
“Aga selle töö juures polegi kõige olulisem keeleoskus, vaid töökus ja tahe areneda. Suve jooksul paranenud keeleoskus on pigem lisaboonus,” ütles Taavi Arula ja lisas, et Southwesterni programm pole sobiv kõigile, aga kes ühe suve USA-s käinud, läheb tihti veel teist ja kolmandatki korda tagasi, sest mõistab, et sellist kogemustepagasit mujalt naljalt ei saa.
Taavi Arula osutus väga edukaks müüjaks juba esimesel suvel. Eurooplastest tudengite hulgas, kes esimest aastat Southwesterni programmis osalesid, tõusis ta neljandale-viiendale-kuuendale kohale.
“Teenitud raha võimaldas mul terve järgmise õppeaasta normaalselt hakkama saada ning midagi jäi investeerimisekski,” ütles Taavi Arula.
Lahked majutajad
Eestist käib USA-s raamatuid müümas igal suvel 350-360 tudengit ja see arv kasvab iga aastaga. Kogu see seltskond jagatakse väikestesse organisatsioonidesse. Taavi oli sel aastal juba ise ühe sellise organisatsiooni juht, kes vastutas peale enda veel kaheksa inimese eest ning korraldas nende tööd ja olmet: aitas majutuspaika otsida, jagas ära tööpiirkonnad, hoidis ülal motivatsiooni jne.
“Elatakse enamasti kahe-kolmekesi ühes peres. Üksi kedagi ei jäeta. Majutusperede leidmine pole väga raske. Näiteks kirikutest leiab selliseid inimesi, kes valmis kaugelt tulnud tudengeid oma katuse alla võtma. Ameeriklased on üldse suhteliselt lahked majutajad. Peres elamine aitab aga tudengitel kohalikku kultuurikonteksti paremini sisse elada. Sa pole turist, vaid näed ka õiget Ameerika elu,” ütles Taavi Arula.
Indiana osariik, kus ta tänavu suvel töötas, oli jälle üsna omapärane paik: see on nn kantripiirkond, kus farmerid rohkesti maisi ja sojat kasvatavad. Et töösuve lõppedes saavad tudengid veel nädala mööda USA-d ringi reisida, on Taavil peale Utahʼ ja Indiana ära nähtud veel mitmed paigad: New York, Las Vegas, Los Angeles, San Diego, Chicago, Salt Lake City, Suur Kanjon.
“USA-s töötades sain hea kogemuse, kuidas toime tulla, kui pead oma mugavustsoonist välja tulema,” sõnas Taavi Arula. “Olen palju teada saanud inimestega töötamise ja inimeste juhtimise kohta. Olles kogenud tagasilööke ega pabista enam tühiste asjade pärast. Olen saanud juurde ka hulga lahedaid sõpru.”
Töö Ameerikas muutis Taavi mõttemaailma ja pani ta seniseid prioriteete korrigeerima. Kui varem oli tema elus väga tähtsal kohal võrkpall (ta mängis neli aastat Eesti meistriliigas: Bigbank Tartu ja TTÜ võrkpalliklubi meeskonnas), siis nüüd on tõusnud esiplaanile oma ettevõtte arendamine ja investeerimistegevus, sest Taavi näeb end tulevikus toimetamas ärimaailmas. Võrkpalli mängib siiski edasi, ent esiliiga meeskonnas. See tähendab oluliselt väiksemat treeningumahtu.
USA-sse raamatuid müüma läheb Taavi Arula ka järgmisel suvel ja taas organisatsiooni juhina.
“Kaheksa-üheksa inimest on mul meeskonnas juba olemas. Seekord tuleb minuga kaasa ka minu noorem õde,” ütles Taavi Arula.
RIINA MÄGI