Mustvee raamatukogus näeb vanu raadioid ja magnetofone

Mustvee raamatukogu külastajaid tabab järjekordne nostalgialaks – välja on pandud vanad raadiod Kalev Tamme kogust ning Vello Otsa ja Anu Raudtitsi magnetofonid. 

Kõik need, kes kuulanud muusikat vanadelt kassett- või  lintmakkidelt või vanade raadiote peal või all olevatelt grammofonidelt, võivad oktoobri lõpuni seada sammud Mustvee raamatukokku. Kui hästi läheb, näete oma kunagisi muusikamängijaid taas. Siinkirjutaja igatahes tundis oma lapsepõlve lemmiku – magnetofoni nimega “Sonata” – kohe ära. Selle oli näitusele toonud Anu Raudtits ja see muuseas mängib! Tõsi, üsna vaikselt.

Kõikidel on väärtus

Kalev Tammel oli kunagi aastaid tagasi töö juures riiulil vana raadio. Keegi küsis temalt siis, et kas ta kogub neid. “Vastasin, et ajaviiteks. Nii tulidki ülejäänud vanad raadiod minu juurde. Neid hakati järjest tooma, ma ei raatsinud midagi ära visata, sest neil kõikidel on oma väärtus,” märkis mees.

Enamik Kalev Tamme kogusse kuuluvaid raadioid on nõukaaegsed, pärit enamasti eelmise sajandi viiekümnendatest ja kuuekümnendatest aastatest. Kuid on ka vanemaid. Üks raadio on tõenäoliselt koguni kolmekümnendatest, see on kuulunud kunagisele Tartu ülikooli prorektorile Hermann Jaaksonile.

Enamik vanu raadioaparaate on Kalev Tammele toodud Mustvee kandist, kuid on ka Jõgevalt ja maakonnakeskuse ümbrusest pärit eksponaate.

Osa raadioid on täiesti töökorras, mõni on ka hääle sisse võtnud, kuid need töötavad omaaegsetel sagedustel. Mõnd venekeelset raadiojaama on mehel õnnestunud ka kuulata.“Nad on lihtsalt seisma jäänud, ega neil midagi viga polnudki,” tunnistas ta. Kui mõni lamp väljavahetamist vajaks, siis neid pole tänapäeval tõenäoliselt enam kusagilt võtta. Ehk mõnel kollektsionääril midagi veel kodus on, aga nende inimeste leidmine võtab aega.“Kelle hobiks on taolistele vanadele pillidele hääle sisse saamine, see leiab kindlasti ka vajalikke varuosi.”

Ühe vana raadio seest leidis mees ka raadio passi. See aparaat oli ostetud 1957. aastal.

Ühe raadio peal olevalt grammofonilt leidis Tamm kvarteti Petruška ning teiselt Üllar Jörbergi vinüülplaadi.

Kalev Tamm teab, et Põltsamaal kogub vanu raadioid Riho Laanes .“Tema on kõva tegija, ta on spetsiaalselt aparaate kokku otsinud.”

Remont nõuab püsivust

Kalev Tamm on kooli ajal veidi ka raadioasjandusega tegelenud. Ta käis raadioamatööride ringis ning sai isegi kutsungi kätte.“Elu läks kiireks, ei olnud enam aega sellega tegelda,” nentis ta. Kunagi on mees ka raadioid parandanud.“Olen elektrisüsteemide remondiga üle kolmekümne aasta tegelenud. Põhiliselt küll autode elektrisüsteemidega. Raadiote remont nõuab kannatust ja aega, siis saab need ka käima. Praegu pole mul vist enam püsivust, et nende asjadega tegeleda,” tunnistas ta.

Samas märkis mees, et tehnika on viimastel kümnenditel väga kiiresti arenenud, salvestusseadmed näiteks on aina väiksemaks muutunud. Mõnikord tehakse ka nii, et pannakse vana korpuse sisse nüüdisaegne raadio.

Mees on mõelnud oma kogu Türile raadiomuuseumi viia, kuid pole mahti saanud neid pakkuma minna. Ära visata ta midagi ei raatsi, sest see kõik on ju meie ajalugu. “Eks nad kunagi kõik Türile lähevad, seal taastatakse unikaalsemad ja ülejäänutelt saab teistele varuosi,” ütles Tamm.

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus