Mustvee puhkpilliorkester valmistub juubeliks

  1. 1874. aastal asutas tisler Johan Samuel Murdenkov (1859–1929) Mustvees pasunakoori. Proovid toimusid tema kodus, enamus pillimehi olid jõukate ärimeeste ärisellid. Arvestades seda fakti kultuuriloos, valmistub tänane Mustvee puhkpilliorkester 145. aastapäeva tähistamiseks piduliku kontserdiga 26. aprillil.

Teisipäeva pärastlõunal tegi Mustvee kultuurikeskuse saalis puhkpilliorkester proovi. Kui pillid kotti pandud, ajasime juttu orkestrivanem Tiit Pajuga.

„Praegu on orkestris kümme pillimängijat, enamus vanemaealised mehed. Neist vanim Anton Tamm koguni 90-aastane. Küllap annabki just puhkpillimuusikaga tegelemine elujõudu ja ka põhjuse kodust välja tulla. Juubelikontserdi eel keskendume ennekõike varem selgeks õpitud repertuaari harjutamisele,” rääkis Paju.

Tugevad dirigendid

Mustvee puhkpilliorkestril on vedanud karismaatiliste dirigentidega. Johan Samuel Murdenkov andis orkestri juhtimise üle poeg Heindrich Murdenkovile (hiljem Heindrich Meri), kui see oli vaid 15-aastane. Hiljem sai Heinrich Merist (1887–1980) tuntud muusikapedagoog, orkestrijuht ja helilooja Pärnus.

Eesti esimesel iseseisvusperioodil juhatas orkestrit sõjaväeorkestris põhjaliku ettevalmistuse saanud August Luming. Tema eestvedamisel oli orkestri kõrgaeg (1930–1940), kui osaleti kõikidel piirkondlikel ja üldlaulupidudel, anti kontserte lähemal ja kaugemal.

Legendaarse Valter Jaanuse (1927–2017) esimene tegevusperiood orkestrijuhina algas 1947. aastal. „Tema oli ikka omaette isikus. Ta andis pillimeestele ikka kõva „mahvi”,” ütleb Tiit Paju, kes ise alustas pillimängijana koolipoisi eas Avinurme orkestris oma isa Mihkli eeskujul.

„Tänase dirigendi Kaido Järvsoo orkestrijuhatamises on tunda muusikalist kõrgharidust,” lisas Paju.

Mustvee puhkpilliorkestri 135. aastapäevaks ilmus ka brošüür. 140. aastapäeval avati aga Mustvee kultuurikeskuse juures pink maestro Valter Jaanusele. Praegu mängib orkestris ka tema poeg Valdo Jaanus. Võimalik, et isa pani pojale nime oma pinginaabri hilisema kuulsa raadio- ja teleajakirjaniku Valdo Pandi järgi.

Tasub ka märkmist, et Valter Jaanus ja Valdo Pant mängisid mõlemad Mustvee kooli puhkpilliorkestris.

Üks naine orkestris

„Dirigent Kaido Järvsoo ütles, et orkestrisse vajatakse „trummitüdrukut” ja otsustasin tulla. Eriti on mulle meelde jäänud musitseerimised pidulikel ja rahvalikel tähtpäevadel nagu Eesti Vabariigi aastapäeval, Võidupühal ja jaanipäeval,” ütles Diana Siirak, kes on ainus naine Mustvee puhkpilliorkestris.

Orkestrivanem Tiit Paju märkis, et 145. aastapäevale pühendatud kontserdil esinevad ka Avinurme puhkpilliorkester Verner Mölderi juhendamisel ja Kadrina puhkpilliorkester, keda samuti juhatab Kaido Järvsoo. Oodatud on kõik muusikasõbrad.

Mustvee puhkpilliorkestri staažikamad pillimehed on Jaanus Gorstov, Valdo Jaanus, Kalju Kask, Andres Kivimurd, Alari Kõrgessaar, Uno Loik ja Tiit Paju.

„Sarnaselt mitmete kultuurikollektiividega ei saa ka Mustvee puhkpilliorkester mööda järelkasvu muredest. Ehk liitub aga mõnigi uus liige nüüd suure omavalitsuse kaugemast paigast. Näiteks kui 1950. aastaal Mustvee rajoon loodi, suurenes pillimängijate arv märgatvalt ja Mustvee kooli puhkpilliorkester ja koolimaja orkester ühinesid,” ütles Mustvee kultuurikeskuse juhataja Laidi Zalekešina.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus