Reede õhtuni saab Mustvee linnaraamatukogus tutvuda ümbruskonna metsades kasvavate söögiseentega. Näituse panid kokku Laidi Zalekešina ja Svetlana Jeršova.
Raamatukogu juhataja Laidi Zalekešina sõnul täieneb näitus iga päev uute eksponaatidega, sest nii tema kui ka Svetlana Jeršova toovad pidevalt uusi seeni juurde. Tema paremad seenekohad jäävad Ulvi kanti, Svetlanal aga Koseveski poole.
Lemmikud kitsemamplid
“Minu absoluutsed lemmikud on kitsemamplid,” rääkis Zalekešina, kes hakkas neid seeni alles hiljuti korjama.
Inimesed üldiselt kitsemampleid eriti ei korja, sest ei tunne neid. Laidi näitas ringi seene jala ümber. “Neil on see lahtine, kärbseseenel on raudselt kinnine ring,” ütles ta, lisades, et kitsemamplit on lihtne ära tunda ka härmakirmest kübaral.
Keset lauda troonisid uhked tindikud, mis on tegelikult täiesti söödavad seened, kuigi määrivad. “Kui mullu näitust maha hakkasime võtma, siis just tindikud andsid kõige rohkem värvi,” rääkis staažikas seeneline. Tavaliselt korjavad inimesed neid seeni eelkõige parkidest.
Tegelikult on söödavad ka ämmatossud, kui nad noored ja väikesed on. “Maitsevad nagu šampinjonid, täitsa magusad,” kiitis Laidi.
“Kas teate, mis vahe on kuuseriisikal ja porgandiriisikal?” küsis ta näituseuudistajailt. Loomulikult me ei teadnud. Kuuseriisikas on lehtrikujuline, porgandiriisikas ümmargusem, ja kui seda lõikad, siis jätab ta oranži jälje.
Pomerantspuravik jääb aga hästi meelde kirju jala järgi. Esmaspäeval ei olnud näitusel veel sirmikuid, kuid juba teisipäevaks jõudsid need Pala lähedalt kohale. “Liimikuid me tõesti ei saanudki, need on juba läbi,” kahetses seenesõber. Vähe on tema sõnul tänavu ka kaseriisikaid.
“Ma olen tõeline seenefänn ja hooajal lausa pean ilusa ilmaga igal vabal hetkel metsas olema,” rääkis Laidi Zalekešina. Ta teeb seentest mitmesuguseid hoidiseid, mida pereliikmed, sõbrad ja tuttavad vääriliselt hinnata oskavad.
Tema unistuseks on aga minna kord metsa koos mõne mükoloogiga.
Inimesed otsivad raamatutest infot
Laidi Zalekešina hinnangul on tänavu väga rikas seeneaasta, ka liikide poolest. Kollaseid võiseeni leiab ta oma tuttavatest seenekohtadest igal sammul. Rohkesti on ka pilvikuid ja kõikvõimalikke riisikaid.
Seenenäituse juures on välja pandud ka raamatud, kust leiab seeneroogade retsepte. Teavet saab ka päris tavaliste hoidiste valmistamiseks.
“Väga paljud käivad meilt küsimas, kas seen on söödav või mitte. Enamasti on neil seen kaasas, ajavad raamatust näpuga rida ja saavadki oma küsimusele vastuse. Kuigi pildid on raamatutes mõnikord küll sellised, et liigi määramine on üsna raske.”
Seenenäitust külastanud lasteaialapsed tundsid kõigepealt ära kukeseene, mõni teadis ka kärbseseent. “Korja ainult neid seeni, mida kindlasti tunned!” tuletab Laidi kõigile näitusekülastajatele meelde olulisimat reeglit.
Jõhvikad pole kuigi suured
Seenelised leiavad mõnikord ka jõhvikaid ning korjavad vahelduseks neidki. Mitmed on tunnistanud, et need marjad on tänavu üsna väikesed, kuid siiski mitte igal pool. Ka Mustvee seenenäitusel saab näha nii suuremat kui ka väiksemat sorti jõhvikaid.
Ka pähklitega on meid tänavu eriti heldelt õnnistatud, peab vaid kohta teadma.
Koos samblaga tulid näitusele ka lepatriinud, keda sai kokku kümmekond. Näituse korraldajad lubasid peagi akna avada ja öelda, et lenda, lenda, lepatriinu… Küllap nad siis oma koju tagasi lähevad.
Svetlana Jeršova avastus
Toored kuuseriisikad koore ja sibulaga
Lõigake kuuseriiskad sektoriteks ja raputage peale peenikest soola. Laske seista ja kui mahl on välja tulnud, kallake see ära. Hakkige sibulat ja muna ning lisage hapukoort. Ja ongi maitsev salat valmis!
Laidi Zalekešina lemmik
Kitsemamplid majoneesiga
Keetke kitsemampleid umbes viis minutit. Kurnake, jahutage ja hakkige. Segage juurde hästi peeneks hakitud sibulat ja Hellmann’si majoneesi. Maitseb eriti hästi võisaial.
i
HELVE LAASIK