Muinsuskaitsepäevad tõid välja sini-must-valge lipu

Täna tähistatakse Tartus 20 aasta möödumist legendaarsest muinsuskaitseklubide kokkutulekust, mille käigus nelja päeva jooksul 14. – 17. aprillini toodi ülikoolilinna tänavatele sini-must-valged lipud, mis sellest alates jäidki avalikult kasutusse.

1988. aastal oli Tartus Eesti muinsuskaitseklubide V kokkutulek – Tartu muinsuskaitsepäevad. Muinsuskaitseliikumine oli selleks ajaks jõudnud haripunkti ja vastloodud ka Eesti Muinsuskaitse Selts.

Eesti Muinsuskaitse Seltsi auesimehe ja juhatuse liikme Trivimi Velliste sõnul oli muinsuskaitsepäevade suurim teene sinimustvalgete lippude väljatoomine.

“Tartu muinsuskaitsepäevade teise päeva õhtul mindi tõrvikurongkäigus ülikooli peahoonest üle Toomemäe kunagise Eesti Üliõpilaste Seltsi maja juurde, mille küljes oli kolm lippu: sinine lipp, must lipp ja valge lipp,” meenutas Velliste ETV hommikusaates “Terevisioon”.

Neid lippe kogunes vaatama tuhandeid inimesi ja kuigi ka varem oli üksikutel juhtudel sinimustvalget lippu juba avalikult heisatud, siis alates Tartu muinsuskaitsepäevadest jäidki lipud välja.

“Viimasel päeval mindi rongkäiguga juba EPA peahoone juurest Raadile venelaste sõjalennuväljale, kus oli okastraataia kõrval suur rahvakoosolek, millel osales üle tuhande inimese. Seal olid juba lipud väljas. Rongkäigul jagati sinimustvalgeid lindikesi, olid väikesed lipud, tulid ka suured lipud välja. Alates sellest ajast jäidki sinimustvalged lipud välja,” rääkis Velliste.

Tartu muinsuskaitsepäevade XX aastapäevaüritus algab täna kell 14 kinos Athena fotonäituse avamisega ja sellele järgneb 1988. aasta kroonikafilmide vaatamine. Linnas tehakse ka ringsõit tellitud bussidega liinil ülikooli peahoone – EÜS-i maja – Raadi – Eesti Rahva Muuseum – Jaani kirik. Piduliku päeva lõpetab kontsertaktus ülikooli aulas.

Homme aga avab Eesti Muinsuskaitse Selts Tallinnas traditsioonilise

Muinsuskaitsekuu kava koosneb talgutest, näitustest, ekskursioonidest, loengutest ja muudest eesti kultuuripärandit tutvustavatest üritustest, mida korraldavad Eesti Muinsuskaitse Selts, Tallinna Kultuuriväärtuste Amet, Muinsuskaitseamet, riigi ja kohalikud muuseumid, mitmed mittetulundusühendused. Riigikogu Muinsuskaitse Ühenduse algatusel toimub 9. mail Pärnus ettekandekoosolek ja arutelu teemal “Elu muinsuskaitsealal”.

Ühe põhiteemana soovib EMS tänavu tähelepanu juhtida Eesti Kaitseväe kalmistu olukorrale ja tulevikule ning Narva mälestistele, muinsuskaitsealale ja endise vangilaagri asukohale ja vangilaagri kalmistule.

JAANIKA KRESSA

blog comments powered by Disqus