Mõnus akvarellireis Sankt-Peterburgi, Narva, Veneetsiasse ja Rooma

Jõgeva linnaraamatukogu teise korruse lugemissaalis avati novembri lõpus Sergei Lõsõi akvarellinäitus “Linnamaastikud”. 17 suuremõõtmelisest pildist koosnev väljapanek võimaldab Jõgeva kunstipublikul teha mõnusa mõttelise Euroopa-reisi ning laiendada veelgi oma akvarellialast silmaringi.

Sergei Lõsõi meisterlikud maalid jõudsid Jõgevale akvarelligalerii Kala vahendusel. Kahjuks ei leidnud Leedumaal Klaipedas elav autor aega näituse avamisele tulla, seepärast tuleb siinkohal vahendada vaid kunstniku napis enesetutvustuses sisalduvat teavet tema kohta.

Sergei Lõsõi on sündinud 1971. aastal Ukrainas ning lõpetanud 1995. aastal graafika erialal sadamalinna Odessa kunstiülikooli. 2011. aastal kolis ta Leedu sadamalinna Klaipedasse. Seal huvitus ta tõsisemalt akvarellist ning maalibki nüüd enamasti selles tehnikas. Lisaks linnamotiividele armastab ta kujutada merd ja laevu. Selleks on tal kodulinnaski head võimalused, ent Sergei Lõsõi armastab väga reisida. Jõgeva näituseltki leiab pilte, mis kujutavad Roomat, Veneetsiat, Sankt-Peterburgi ja Narvat. Kõigist neist on ta osanud välja tuua midagi üsna iseloomulikku. Mina tundsin näiteks pilte vaadates isegi Rooma ja Veneetsia ära, ehkki ma kummaski käinud pole.

Oma käekiri

Sergei Lõsõi näituste geograafia on äärmiselt lai: ta on oma loomingut näidanud Leedus, Eestis, Prantsusmaal, Belgias, Itaalias, Sloveenias, Türgis, Iisraelis, Vietnamis, Koreas, Ameerika Ühendriikides ja mujal.

Akvarelligalerii Kala omanik Gennadi Lapin on Sergei Lõsõi loominguga tuttav seepärast, et nad on mõlemad esinenud nii Sankt-Peterburgi akvarellibiennaalil kui ka Narva Vesiroosi galerii eestvedamisel korraldatud rahvusvahelisel akvarellinäitusel “Promenaad”. Viimati mainitud väljapanekut sai paar aastat tagasi näha nii Narvas kui ka Tallinnas. Tallinna näituse avamisel sai Gennadi Lapin Sergei Lõsõiga ka isiklikult tuttavaks.

Tänavu tõi Sergei Lõsõi Vesiroosi galerii kutsel Narva oma isiknäituse ja viis seal läbi ka akvarelli meistriklassi. Gennadi Lapin sõlmis aga Lõsõiga kokkuleppe, et Narva näituse lõppedes võib ta tema tööd Jõgevale tuua. Galerii Kala on juba aastaid hoolitsenud selle eest, et Jõgeva publik kõrgetasemelisi akvarellinäitusi vaadata saaks ning see oli järjekordne samm sellel teel.

Gennadi Lapini sõnul on Sergei Lõsõi akvarellis küll iseõppija ja viljelnud on ta seda tehnikat vaid kolm-neli aastat, ent ei maksa unustada, et tegemist on siiski diplomeeritud kunstnikuga.

“Oma käekiri ja maailmanägemine olid tal juba varem välja kujunenud,” ütles Gennadi Lapin.

Hea motiivitabaja

Graafikuharidus on tema sõnul Lõsõi töödesse teatava jälje jätnud. Graafikutel on tihtipeale kombeks pisidetailide kallal nokitseda ja detailirohked on ka Lõsõi linnapildid.

“Mina küll niimoodi nikerdada ei viitsiks,” tunnistas Gennadi Lapin. Iseasi, kas selline detailirohkus akvarellile alati kasuks tuleb.

Akvarelli puhul saab enamasti ikka kõnelda ka autori koolkondlikust kuuluvusest. Ukrainas sündinud ja õppinud Lõsõi puhul on Lapini sõnul tuntavad vene akvarellikoolkonna mõjud. Täpsemalt paigutaks Lapin Lõsõi kuhugi Moskva ja Sankt-Peterburgi koolkonna vahele: Moskva koolkonna esindajad maalivad paksemate värvidega, Sankt-Peterburgi koolkonna järgijate tööd on õhulisemad.

Olgu siis koolkondliku taustaga, kuidas on, aga igal juhul on Sergei Lõsõi hea motiivitabaja ja osav pintslikäsitseja. Kahju, et Jõgeva näitusele ei mahtunud üles kõik selle autori praegu Jõgeval asuvad tööd. Huvitav olnuks näha ka tema nägemust merest. Ent küllap sellekski kunagi võimalus avaneb.

Sergei Lõsõi näituse Jõgevale toomisele ja ülespanekule aitasid ühel või teisel viisil kaasa Eesti Kultuurkapitali Jõgevamaa ekspertgrupp, Jõgeva linnavalitsus ja linnaraamatukogu, Eike Salu, Raivo Tasso ja Pille Lapin.

“Olen neile kõigile väga tänulik,” ütles Gennadi Lapin.

Sergei Lõsõi akvarellitehnikas linnamaastikud jäävad linnaraamatukogu lugemissaali üles 15. jaanuarini.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus