Mölderi pere kutsumuseks on puutöö ja pillimäng

Avinurme on üle Eesti tuntud puidumeistrite kants. Puutöö on seal nii populaarne, et sellega on tõsiselt tegelema asunud isegi need, kes varem hoopis teistsuguses ametis töötasid. Juba taasiseseisvunud Eesti algusaastatest alates tegutseb oma väikeses puidutöökojas Olavi Mölder, kes kaugeil kolhoosiaastail Avinurme kolhoosis peaenergeetiku ametit pidas.


Kolhooside lagunemise järgsed aastad olid keerulised ja Olavi Mölderi sõnul tuli siis otsustada, kuidas eluga edasi minna. Õnneks oli tal n-ö tagataskus Võru tööstustehnikumist saadud oskused ja seetõttu otsustasid nad pereringis oma puidufirma asutada.

Keerulistes oludes otsustati oma firma loomise kasuks

Nimeks sai firmale OÜ Mölder O.V. “Hobi korras olin puutööd ka energeetiku ameti kõrvalt teinud,” jutustas Olavi Mölder. “Pärast kolhoosi likvideerimist oli kaks võimalust – kas ise midagi ette võtta või kellegi teise juurde tööle minna. Siis polnud Avinurmes tööle minna kuhugi, sest esimesi ettevõtteid hakati alles looma. Palju ettevõtteid on pankrotti läinud, mitmed tegutsemise lõpetanud. Siinsamas meie vastas tegutsenud ettevõte läks pankrotti alles aasta tagasi. Nüüd tegutseb juba uue omaniku puidufirma ja töö käib jälle.”

Olavi Mölderil avanes võimalus erastada kolhoosist kaasa saadud ja paarilt inimeselt juurde ostetud osakute eest garaažiboksid, kuhu ta puidutöökoja asutas. Olavi tegutseb oma puidutöökojas koos poja Verneriga. Lisaks puutööle tegutseb Verner Mölder Avinurme puhkpilliorkestri juhina ja õpetab ka lapsi pilli mängima. Igal nädalal käib Verner Mölder firma toodetega kaubaringil. Olavi abikaasa hoiab raamatupidajana korras firma paberimajanduse. Suvel tulevad Olavile puidutöökotta appi pojapojad.

“Lapselapsi köidab puutööst enam muusikaga tegelemine. Kuid mine tea, ehk tekib hiljem neil tõsisem huvi ka puutöö vastu,” märkis Olavi Mölder. Algust tegid nad erinevatele tööriistadele varte valmistamisega. Seadmed puutöö tegemiseks on kõik nõukogudeaegsed ja mehe enda kätega korda tehtud. Üks tööpink on isegi tulest läbi käinud. Olavi Mölder kinnitas, et kui tööpinke regulaarselt hooldada, siis saab nendega väikese firma jaoks vajaliku töö tehtud veel paljude aastate vältel. Nüüdisaegsed tööpingid maksavad nii palju, et ainuüksi nende maksumuse tagasi teenimine on väikese tootmismahu ja toodete hulga juures äärmiselt keeruline, kasumisse jõudmisest rääkimata. Tööriistade varsi valmistati ettevõtte algusaastail ja valmistatakse praegugi kirvestele, harjadele, labidatele. Võrreldes algusajaga on tööriistade varte tootmismahud vähenenud lausa kümme korda ja see tingis vajaduse muid tooteid valmistama hakata.

Ettevõtte laiendamise plaani ei ole

Peaenergeetikuna töötades oli Olavil sageli põhjust Tallinnas käia ja sellisel moel tekkinud kontaktid aitasid hiljem toodangule turgu leida. Mehe sõnul tuleb tal väiketootajana nišitoodetele orienteeruda. Toodete nimistusse kuuluvad näiteks kalmistupingid, mida nad turustavad kalmistukontorite vahendusel. Samuti valmistavad nad nii luteri kui Vene õigeusu kalmistutele riste. Tegelikult kulges tegevus sedapidi, et esmalt hakkasid nad kalmistutele riste valmistama, millest arenes välja idee kalmistupinke tegema hakata. Nii kalmistupinkide kui -ristide põhiline turustamise aeg on maikuust kuni augustikuu lõpuni.

Lisaks kuuluvad toodete nimistusse taburetid, saunapingid, lipuvardad jmt. Alguses tegid nad taburette veidi teistsuguse stiili järgi kui praegu. Mingil hetkel avanes võimalus Võrust termopuitu saada ja nii hakkasid nad taburette termopuidust valmistama. “Ise oleme need asjad välja mõelnud, disainerite abi kasutanud ei ole. Praegu teeme endi võimalusi silmas pidades parajal hulgal erinevaid tooteid. Seetõttu laienemise plaane ei pea,” jutustas puidufirma omanik.

Tooret saavad nad kõrval tegutsevast puidufirmast ja natuke on Mölderi perel ka oma metsa olemas, kust vahel samuti sobivat puitu on varutud. Sauna põrandareste teevad nad enamasti lehtpuust, vahel ka okaspuust, tööriista varred valmistatakse ikka lehtpuust.

“Mängin Avinurme puhkpilliorkestris. Suvisel ajal on päris palju orkestriga ringisõitmist ja esinemisi erinevates paikades. Tahaks, et puutöö tegemise kõrval rohkem vaba aega jääks ning muude tegevustega tegeleda saaks. Kui ettevõtet laiendada, siis tuleks sellesse tegevusse pühendada kogu oma energia ja nii suurel hulgal aega, et millegi muuga tegelemiseks enam mahti ei jääkski.”

Enne masu oli Olavil siiski kolm abilist. Kuid keerulise majandusliku olukorra tõttu tuli tal nendest loobuda. Õnneks leidis ta neile kõigile uue töö ja inimesed ei jäänud n-ö ilma hooleks. Liiati lisanduvad tööjõu kasutamisel täiendavad nõudmised. “Oma perega seda tööd tehes ei pea me väga täpselt kellaaega jälgima ja saame ka tagasihoidlikumates tingimustes hakkama,” jutustas Olavi Mölder.

Igal nädalal võtab poeg Verner ette kaubaringi ja toimetab tellitud tooted klientidele kätte. Mehe sõnul on neil pikaajalise tegevuse tulemusena tekkinud nende toodete edasimüüjatega vastastikune usaldus. Ehkki algusaastail oli üsna tavapärane olukord, kus raha toodangu eest saadi alles väga pika aja järel pärast toodete müümist. Juhtus ka nii, et mõnikord jäi raha üldse saamata. Kuid nüüd on toodete eest tasumine korrektseks muutunud.

Töö ja hobi täiendavad teineteist

Praegu on firmal ka oma koduleht olemas, kust huvilised neile sobivad tooted üles leiavad. Olavi Mölderi sõnul on koduleht äärmiselt vajalik, sest kui keegi mingi toote vastu huvi tunneb, siis on telefoni teel väga keeruline seletada, milline see täpsemalt välja näeb. Kodulehel saab aga toodete fotosid näha.

Kui keegi soovib osta näiteks firmas Mölder O.V valmistatud tabureti ja jätab neile oma kontaktandmed, siis on kaubaringile minnes võimalik see tellijale kätte toimetada. Tegelikult tuleb selliseid otsetellimisi siiski harva ette. Hoopis erilise tootena valmistas Olavi kaks välikäimlat, mis väga hästi vastu võeti. Need on umbes kolm meetrit pikad ja poolteist meetrit laiad väikesed majakesed. Aknaid välikäimlal ei ole, vaid selle sisemusse pääseb valgus läbi katuseks oleva klaasi. Selles tillukeses majakeses on olemas eraldi ruum riiete nagile ja kätepesukohale. Nüüd on juba järgmise sellise välikäimla kohta tellimus esitatud.

Olavi Mölder lubas, et paneb lähiajal kodulehele ka välikäimla foto üles. Puutöömees tõdes, et jääb selle välikäimla kui kordaläinud projektiga rahule ning õnnestunud toode paneb mõtted kiiremini ning julgemalt liikuma. Tegelikult saab päris head reklaami toodetele teha ka laatadel. Avinurme kuulsal laadal on nad oma kaupa ikka müümas käinud.

Kunagi liikus mõte ka Palamuse laadal osalemise peale, aga nüüd on see laat nii suureks kasvanud, et väike tegija kaob oma toodetega selle melu sisse lihtsalt ära. Muusikahuviliste inimestena on nende suvised nädalavahetused nii hõivatud, et teistel laatadel käimiseks peale kodupaigas toimuva lihtsalt aega ei jätku.

“Pillimäng on minu jaoks puutööle meeldiv vaheldus. Elu ei seisne ainult töö tegemises, vaid selle kõrvale peab ka teisi meeldivaid tegevusi mahtuma. Kui elus on ühendatud meeldiv töö ja südamelähedane hobi, siis on see minu jaoks parimal võimalikul moel sisustatud,” mõtiskles puutöötegija ja pillimees Olavi Mölder.

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus