Millal võib hoonet kasutama asuda?

Paljudel oma majapidamisse ehitiste püstitajatel on tekkinud küsimus, kui valmis peab ehitis olema, et sellele oleks võimalik taotleda kasutusluba. Jõgeva vallavalitsuse ehitusspetsialisti Aavo Välba sõnul ütleb ehitusseadustik, et ehitise osale võib anda osakasutusloa.


Osakasutusloa saab taotleda, kui ehitise osa on valmis ning täidetud õigusaktides sätestatud nõuded, eelkõige nõue, et ehitist oleks võimalik ohutult kasutada. Konkreetselt elamu puhul peaksid olema näiteks valmis kasvõi üks tuba, köök, pesuruum ja tualett. Ka elektrisüsteemid peavad korras olema ja küttekolded vastama nõuetele.

Hoone osakasutusloa saamiseks tuleb pöörduda kohaliku omavalitsuse poole. Kui hoone lõplikult valminud, siis tuleb muidugi taotleda uus, tervet hoonet hõlmav kasutusluba. Loa saamiseks tasutav riigilõiv on elamu puhul õnneks ainult 30 eurot, nii et etapiviisiline loa taotlemine inimest vaeseks ei tee.

Aavo Välba sõnul pole hoonele osakasutusloa taotlemine tänapäeval siiski väga levinud, sest inimesed lasevad hooned püstitada ehitusfirmadel ja need ehitatakse korraga valmis. See, et pereisa ise kümme aastat maja kallal nokitseb ning pere sellel ajal ühes toas ja köögis elab, oli rohkem nõukogudeaegne tava.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus