September kujunes keskmise õhutemperatuuri järgi tavalisest poole kraadi võrra soojemaks, kuigi kuu algas ja lõppes maapinnalähedaste öökülmadega. 1. septembri varahommikul mõõdeti Jõgeva ilmajaamas maapinna lähedal mullal -1,2 ja 30. septembril ‑1,9 kraadi. Õhutemperatuur (mõõdetakse kahe meetri kõrgusel) jäi nendel öödel plusspoolele ja langes miinusesse sel sügisel esmakordselt oktoobri esimesel ööl. Kogu mihklikuu kõige madalamaks õhutemperatuuriks osutus 30. septembril mõõdetud 1,3 kraadi. Tänavuse septembri kõige kõrgem õhutemperatuur registreeriti Paunvere väljanäituse päeval (25. septembril), kui Jõgeval oli sooja 21 kraadi. See oli ka ainuke päev, kui kuu vältel temperatuur üle 20 kraadi tõusis. Keskmisena on viimase 88 aasta jooksul esinenud üle 20-kraadise soojusega päevi Jõgeval septembris kolm ja maksimaalselt 16 (1934. a). Efektiivseid (üle 5 kraadi) temperatuure kogunes kevadest alates 30. septembri seisuga 1688 kraadi, mis ületab keskmist samal ajal ligi 300 kraadi võrra. Siinjuures tuleks mainida, et keskmisena on kogunenud Jõgeval efektiivset soojust kogu taimekasvuperioodil 1430 kraadi ja seega ületab tänavune septembri lõpuks kogunenud soojushulk seda juba ligi 260 kraadi võrra.
Septembris oli palju pilves sombuseid ilmu ja päikesepaiste kestus jäi Jõgeval vaatlusaastate keskmisest ligi neljandiku võrra väiksemaks.
Vihma tuli lõppenud mihklikuu jooksul maakonnas 68…80 mm, mis on normile lähedane või veidi rohkem. Tugevamaid sadusid esines maakonnas 2, 3., 12., 15., 18., 22., 27. ja 28. kuupäeval. Muld muutus vihmade järel märjaks ning põllutööd, sealhulgas kartulivõtt, olid ajuti takistatud. Samas panid augusti lõpu ja septembrikuu vihmad seened metsa all kasvama ja seenearmastajate rõõmuks oli võimalik talveks rikkalik tagavara soetada.
Põldudel haljendasid taliteraviljaorased, taliraps ja -rüps. Septembri alguses külvatud taliteraviljapõldudel võis kuu lõpus taimedel võrseid näha, kuu keskpaigas tehtud külvidel oli jõudnud areneda 2-3 lehte. Et septembrikuu öökülmad aedadesse ei jõudnud, siis jätkus peenardel lillede õitsemine. Samuti värvusid puulehed aeglaselt ning kuu lõpuni jäi siinkandis metsades ja parkides valdavaks roheline värv. Vaatamata puude suhteliselt vähesele lehekirevusele, algas viimasel kümmepäevakul lehtede varisemine ja pargiteedel kõndijatel sahisesid lehed jalgade all.
Milline on olnud oktoobrikuu ilm Jõgeval viimase 88 aasta andmetel?
Oktoobri alguses on tavaliselt ööpäeva keskmine õhutemperatuur veel üle 6-7 kraadi ja keskpäevased temperatuurid tõusevad üle 10 kraadi. Soojematel sügistel on tõusnud maksimumtemperatuurid 18…19 kraadini. Kuu kõige kõrgem õhutemperatuur (20,8 °C) on mõõdetud 2. oktoobril 1981. aastal. Tavaliselt öökülmad sagenevad kuu jooksul ja muutuvad tugevamaks. Juba oktoobri keskpaigas on mõõdetud õhus enam kui 15-kraadist külma. Kogu kuu minimaalne õhutemperatuur (‑18,6 °C) on registreeritud 26. oktoobril 1926. aastal. Taimekasvuperiood lõpeb, s.o keskmine õhutemperatuur langeb alla 5°C tavaliselt kuu teisel poolel. Oktoobri sademete summa on kõikunud 8 millimeetrist 155 millimeetrini, keskmine 66 mm. Ühel kolmandikul aastatest on moodustunud oktoobris lumikate, kuid see pole talveks püsima jäänud. Püsiv lumikate moodustus juba oktoobri lõpus ainult 1941. aastal.
LAINE KEPPART, Jõgeva Sordiaretuse Instituudi agrometeoroloog-ekspert