Mida tasuks pakettakende tellimisel silmas pidada

 

Tänavune külm talv on pannud paljusid akendevahetusele mõtlema. Pakettaknaid pakuvad mitmed firmad ning valik on äärmiselt lai, seega tuleks end enne võrdlemisi suurt investeeringut teemaga kurssi viia.

 

Oma eluruumi soojemaks muutmiseks on mitmeid lahendusi. On võimalik soojustada seinu nii seest kui väljast, vahetada katus, soojustada põrandad ja laed või paigaldada pakettaknad. Eelmainitud töödest on kõige soodsam akende vahetus. Aknad tuleks võimalusel välja vahetada juhul, kui need ei pea vett ega tuult, raamid on mädanenud, klaasid katki või on aknad mingil muul moel deformeerunud. Akende vahetuse järel peaks toatemperatuur tõusma umbkaudu kolme kraadi võrra.

 

Pakettaknaid pakub Eestis mitukümmend ettevõtet ning igaüks neist ka mitmeid eri profiile. Neid valides peaks kindlaks tegema, millist tüüpi aknad just teie majale sobivad. Tavaliste kortermajade puhul piisab kuuekümne millimeetri paksusest PVC-aknast, nõudlikumate klientide tarvis on müügil ka pisut kallimad, seitsmekümne millimeetri paksused.

 

Akende müügi ja paigaldusega ligi kümme aastat tegelnud Priit Sei soovitab maamajade ja suvilate omanikel paigaldada tavalisest oluliselt paksemad aknad, kõige sobilikumad on tema sõnul eelmainitud hoonetele 86 millimeetri paksuse profiiliga aknad.

 

Nende jaoks, kes plastikaknaid inetuteks ja robustseteks peavad, on samuti lahendus olemas. Eesti turul on võimalik soetada endale ka korralikud puitaknad. 

 

Aknad peaks paigaldama asjatundja

 

Paljud aknaid vahetanud kliendid on märganud, et uutele akendele tekib kondensvesi. See nähtus valmistas peavalu ka endale uued aknad tellinud Efresiine Ostratile, kelle sõnul kattis külmade ilmadega veeaur kolmandiku tema köögiakna sisepinnast. Priit Sei sõnul on selle probleemi peamiseks põhjustajaks kehvasti ventileeritud ruumid.

 

Kondensvee tekkimise vältimiseks tuleks aknad paigaldada toaseinaga võimalikult samale tasapinnale ning seina ja aknapiida vaheruum korralikult isoleerida. Samas tuleb jälgida ka küttekeha asukohta ja sobivust ruumis,” selgitas Sei

 

Kui tegemist on loomult väga rõske õhuga elamuga, siis tuleks muretseda niiskusekoguja.

 

Uute akende ostmisel on soovitav tellida oma ala spetsialistidelt ka paigaldus. Eesti aknafirmade tavapärane garantiiaeg, kui tellitakse ka paigaldus, on viis aastat, kliendi enda paigaldusega aga kaks aastat. “Tavakliendil puuduvad enamasti vastavaks tööks erialased teadmised. Arvatakse, et tõstan akna tühja auku, panen loodi ja ongi korras, kuid hiljem võib aken hakata tuult ja vett läbi laskma,” nentis Priit Sei.  

 

Hooldustööd erialaseid teadmisi ei nõua

 

Aknaid on võimalik vahetada igal aastaajal. Siiski ei saa seda tööd teha väga külma ilmaga, kui temperatuur on alla -18 kraadi, sest siis ei tahkestu montaaživaht ühtlaselt.

 

Enamasti kulub ühe akna vahetuseks ligikaudu nelikümmend minutit, kuid koos siseviimistlusega (aknalaudade paigaldamine, aknapõskede täitmine ja pahteldamine) kulub vähemalt kaks päeva.

 

“Juhin tarbija tähelepanu sellele, et kui aknafirma pakub, et teeb paigalduse ja viimistluse ühe päevaga, on asi mäda. Nimelt ei tohigi aknapõski samal päeval viimistleda, sest montaaživaht peab vähemalt 24 tundi kuivama,” hoiatas Aknatehase juhataja. Tema sõnul tahavad firmad pahatihti aega ja kütust kokku hoida ning teha kogu töö korraga.

 

Uued aknad ei vaja väga palju lisatööd. Nende servi pole tarvis talve tulekul kinni kleepida ega pragusid toppida. Siiski on soovitav aknatihendeid kord aastas silikoonõliga määrida, et need külmaga ei praguneks. Suuremate aknafirmade kodulehtedel on reeglina üleval ka hooldusjuhendid. “Loomulikult võib klient pöörduda ka spetsialisti poole, kuid elementaarsed hooldetööd ei nõua ehitusalaseid ekspertteadmisi ning reeglina saadakse sellega ise hakkama,” kinnitas Priit Sei.

iii

EILI KOITLA

blog comments powered by Disqus