Äripäeva selleaastasest TOPP 100 koondväljaandest selgub, et kui Tallinn on traditsiooniliselt üha kasvava IT ettevõtluse pärusmaa, siis maakondades on põhiline majandusmootor pigem metsandus- või puiduettevõtlusega tegelev firma. Kuid ka IT-sektor on Jõgevamaal pildis.
TOPP 100 koostamise aluseks on 500 Eesti suurima käibega firmat, kes kasvatasid eelmisel aastal käivet ja kasumit keskmiselt 10 protsenti. Koondkäive kerkis 34 miljardi, koondkasum aga 2,2 miljardi euroni. Käive kahanes viiesajast suuremast firmast iga viiendal ehk 100 ettevõttel. Käibelt viiesaja suurema firma seas on aga 75 uut ettevõtet, mis eelmisel aastal edetabelisse ei mahtunud. Uusi tulijaid on varasematel aastatel olnud ligikaudu 100 või rohkem.
Esikohal metsatehnika ettevõte
Jõgevamaa esikümnes asuvad juba enamasti tuntud ettevõtted ja need, kes ennast tõestanud ka varem. Võitjaks osutus seekord MFO OÜ, kelle põhitegevusalaks on metsatehnika müük ning kelle käive oli möödunud aastal 9 miljonit eurot, millest ärikasum moodustas natuke üle ühe miljoni.
MFO OÜ, mis on täielikult Eesti ettevõte, on asutatud aastal 2011. Kui algusaastatel tegelesid nad peamiselt kasutatud metsatehnika ning varuosadega, siis tänaseks on sellele lisandunud ka uue tehnika müük.
„Oleme mitme tuntud tootja ametlik müügiesindaja Eestis. Tänu oma klientide usaldusele oleme tänaseks üks suurimad kasutatud metsatehnika edasimüüjad Baltikumis,” kinnitab firma koduleht. „Meie käest leiab kogu vajaliku tehnika ja varuosa valiku ning oleme klientidele abiks igal võimalusel. Kogu meie meeskond omab pikaajalisi kogemusi metsanduses ning ei pelga ka praegu ise reaalset metsatööd teha. Just seetõttu oleme kogu metsatööstuse arenguga hästi kursis ning meie käest saab alati professionaalseid nõuandeid ja soovitusi.”
Ettevõtet juhivad Indrek Reisenbuk ja Lars Elof Åstbom ning firma on registreeritud Mustvee valda. Indrek Reisenbuk tänas õnnitluste eest, kuid kuulumist kuhugi edetabelitesse ta iseenesest väga tähtsaks ei pea. Pigem oli mees mures metsanduses valitseva olukorra pärast, mis kokkuvõttes on sektori tulubaasi erinevatel põhjustel alla viinud.
„Viimased kaks aastat olid liiga ilusad, mis üles läinud puiduhindu puudutas. Ettevõtted teevad jätkuvalt tööd, kuid üldine olukord on passiivne ja läheb veelgi rahulikumaks. Kahjuks ei lähe mulle Äripäeva hinnang üldse korda,” oli Reisenbuk avameelne.
„Teeme igapäevaselt tööd ja ei ole kunagi kuhugi tabelisse sattuda püüdnud,” lisab ta ja ütleb, et tavaliselt järgnevad tabelisse sattunule meilid ja kutsed kõiksugu üritustest osa võtma, mille eest küsitavat hoopis raha. Pakutud on ka intervjuu tegemist. Nii leiab mees, et asi ei ole päris aus.
„Meie lisareklaami oma tegevuses tegelikult ei vaja ja meil on oma kliendibaas olemas. Ka kliendi, kes on meile oluline, tähtsustamine käib natuke teistmoodi. Tööd teeme ennasthävitava pühendumusega, mis ongi meie edu võti.”
Teine koht tarkvarafirmale
Palju optimistlikumalt suhtub Äripäeva edetabeli ettevõtete hulka sattumist aga 1991. aastast raamatupidamistarkvara tootev Merit Tarkvara AS juht Andres Kert, kes leiab, et tähelepanu, mis sellega kaasneb, on nende äritegevusele igati kasuks tulnud.
„See on ju tasuta reklaam,” leiab Kert. „Me kasvame viimastel aastatel päris korralikult – 25% aastas konsolideerituna kolme riigi peale kokku. Reklaam on ühe firma kohustus, sest kui keegi on hea asja valmis teinud ja sellest teada ei anna, siis ei saa ju keegi ka seda kasutada.”
Kert selgitas, et nende põhitegevus on tarkvara arendamine, raamatupidamise teenuse osutamise osakaal on kahanenud 3% käibest. Firma on ajalooliselt jäänud Jõgevamaale, osakonnad on tänaseks nii Poolas kui ka Soomes, sest siin on asutajate kodu. „Tarkvara võib arendada kus tahes ning seda ei pea tegema isegi kontoris. Poolas ja Soomes võib meie firmasid kindlasti start-upiks pidada, siin mitte, seepärast on meil idufirmadest tulenev mõtlemine väga hingelähedane. Me kasvame kiiresti ja oleme hästi paindlikud, valmis kohe vastavalt klientide vajadusele muutuma.”
Kolmandik töötajaid firmas on nii Jõgevalt kui ka Põltsamaalt, kes on vähemalt samal tasemel kui Tartus või Tallinnas. Ettevõte juht tõdeb, et viimasel ajal olnud Põltsamaa koht, kus on olnud raskusi uute inimeste leidmisega. Jõgeval on olnud see oluliselt lihtsam. Firma toetab puuetega inimesi ja SOS-lasteküla, ise nad avaliku sektori toest puudust ei tunne. Ega vaja. Ainult nii palju, et äritegevust ei segataks.
„Meil pole peale internetikaablite midagi vaja.” Andres Kert ütles veel, et plaanis on liikuda Tartu suunas. „Need on meie sisemised ja ärilised otsused,” sõnas ettevõtte juht ja omanik.
Kolmas maaparandusfirma
Kolmandana on maakondlikus tabelis ära toodud OÜ Kaevax, kelle tegevusvaldkond on maaparandustööd, metsa- ja põllumaade kuivendus. Selle firma tegevusväli on suurem ja laiem kui pelgalt Jõgevamaa. Edukus sõltub ka hangetest, milles osaletakse. Üks peamisi töötellijaid on RMK (Riigimetsa majandamise keskus). Firma käive on pea poolteist miljonit, millest ärikasum moodustab 263 000. Ettevõtte juhi Andres Kõivu sõnul sõltub ka nende hea käekäik olukorrast metsandussektoris ning edetabelites figureerimist oluliseks ei peeta.
„Tööd on 30 aastat tehtud. Kahjuks on puiduhinnad viimase aastaga poole võrra kukkunud ja mingil määral puudutab see ka meid. Teeme metsas kraave ja kui ühel hetkel pole investeeringuteks enam raha, siis kaudselt viib see asi sinnapoole, et kisub nutuseks. Tavaliselt sellisel aastaajal tõsteti hinda, nüüd aga langevad,” rääkis Kõiv.
Kolmele esimesele firmale järgnevad Metsahoiu OÜ, Topgreen OÜ, Kaarland OÜ, Metsaserv OÜ, Adavere Meat OÜ, Raxoest OÜ ja Scandiwood Eesti AS.
Jõgevamaa käibe esikuuik
- Scanola Baltic AS 64 408 253
- Jõgeva Majandusühistu 24 309 240
- Jõgevamaa Põllumajandustootjate Liit 19 329 874
- Puit-Profiil AS 18 574 835
- Birger OÜ 17 519 229
- Tm Energy OÜ 17 503 835
Ärikasumi esikuuik
- MFO OÜ 1 095 134
- Scanola Baltic AS 1 003 939
- Moreen OÜ 889 379
- Kaltsiit AS 849 235
- Puit-Profiil AS 751 822
- Merit Tarkvara AS 681 695
Allikas: Äripäev TOP 100
INDREK SARAPUU