Metallikunstnik Jaanus Vaabla pälvis Anu Raua stipendiumi

Tänavuse Anu Raua stipendiumi pälvis Viljandi Pärimusmuusika aidas toimunud tseremoonial Jõgeva vallast võrsunud Tartu ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia päranditehnoloogia õppekava rahvusliku metallitöö eriala üliõpilane Jaanus Vaabla. Tunnustusraha suuruses 1000 eurot investeerib Jaanus kvaliteetsetesse ja praegu puuduolevatesse tööriistadesse, et peale kooli lõpetamist iseseisvalt tööga jätkata.


Tekstiilikunstniku, akadeemiku ja emeriitprofessori Anu Raua stipendium on mõeldud Tartu ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia rahvusliku käsitöö osakonna üliõpilasele, kes paistab silma ainelise kultuuripärandi uurimise ja hoidmisega.

Tuli üllatusena

Jõgevamaa gümnaasiumi vilistlane Jaanus Vaabla ütles, et on püüdnud teadmiste ja oskuste omandamisse pühenduda, kuid tunnustamine Anu Raua stipendiumiga tuli siiski üllatusena.
„See on suur au. Alati on hea tunne, kui sinu pingutusi märgatakse. Stipendiumi nominendiks esitas mu kaasüliõpilane ja kuuldavasti ka üks õppejõud,“ ütles Vaabla.
Anu Raua stipendiumi raha kogutakse kogukonnalt, puudujääva osa annab Anu Raud ise. Samuti kuulub stipendiumi hulka nii-öelda naturaalmajanduslik toetus – ehk suur kott hea ja paremaga.
Anu Rauaga on Jaanus Vaabla ka kohtunud ning vestelnud. „Tema tagasihoidliku oleku taga on tõeliselt suur vaim. Tema kunst on alati suutnud mind puudutada.“
Jaanus Vaablale on meeldinud käsitööga tegeleda alates poisipõlvest.
„Lapsena tundsin huvi ka sõjanduse vastu ja seetõttu meisterdasin puidust püsse, millega kodus mängisin. Gümnaasiumi ajal tegin juba ka metallitööd ja sel ajal sai meisterdatud mõned ripatsid ning kaelaehted sõbrannadele kingituseks.
Idee rahvusliku metallitöö erialale astuda andis mulle ema, kes on samuti kultuuriakadeemia vilistlane ning kelle lõpetades see eriala just avati.“

Ehtetöö suund

Erialal, mida Jaanus õpib, on kaks suunda: ehte- ja sepatöö. Jaanus on valinud ehtetöö suuna, mis keskendub põhiliselt rahvuslike ja etnograafiliste ehete loomisele ja uurimisele. Suur roll on ka ettevõtlusel ning muuseumitööl.
„Etnograafilisi ehteid tehakse ennekõike hõbedast, mis on Eesti rahvale alati oluline metall olnud oma ilusa läike, puhtuse ja mütoloogiaga,“ ütles Vaabla.
Rahvusliku metallitöö eriala üliõpilased valmistavad ehteid Viljandi kultuuriakadeemia Vilma majas (kunagise kondiitritööstuse Vilma hoone) paiknevas töökojas. Jaanus Vaabla sõnul on seal väga hea tehniline baas kvaliteetsete tööriistadega. Õpingud muudavad tulemuslikuks ja huvitavaks õppejõud, kelle seas on ka ehtekunstnikud Indrek Ikkonen, Väino Niitvägi, Eilve Manglus.
Neljandal kursusel õppivat Jaanus Vaablat ootab tuleva aasta suvel ees Viljandi kultuuriakadeemia lõpetamine. „Enne lõpetamist on veel vaja teha lõputöö, mis koosneb nii teoreetilisest kui ka praktilisest osast. Hetkel on mõttes pärast lõpetamist Viljandisse luua ehtestuudio, mis koondaks mitmeid ehetekunstnikke minu erialalt. Ehteid loon ka praegu. Suurem osa ehteid valmivad siis, kui loomepuhang peale tuleb, aga ka tellimused on väga suur osa mu tööst. Klientidel on alati erinevad soovid. Mõni teab detailitäpsusega, mida soovib, mõni tahab juba mu varem tehtud ehet ja mõni tahab, et mõtleks tema jaoks midagi uut ja täiesti unikaalset. Kõige rohkem olen teinud vitssõlgesid, mida soovivad enim rahvatantsurühmade liikmed. Oma loomingu hoian mitmekülgse. Kasutan erinevaid tehnoloogiaid ja tihti ka eksperimenteerin millegi uuega,“ rääkis Vaabla.
Viljandi kultuuriakadeemias tegutseb Jaanus Vaabla aktiivselt ka üliõpilasesinduses.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus