Merisiga ei talu väntsutamist

Merisiga pappkarbis pidada ei saa, selle närib ta poole tunniga läbi. Talle tuleb varuda piisavalt suur traadist võrega puur, samuti korralikud toidu- ja veenõud. Tavaliselt on kõik need vajalikud asjad lemmikloomakauplustes müüdavates puurides juba olemas.

Jõgeva Remediumi väikeloomakliiniku arsti Liivi Ulvi sõnul tuleb ka meriseale allapanuks varuda saepuru või spetsiaalseid imavaid, lemmikloomade aluspanuks mõeldud tooteid. Sobib ka purustatud pehmem paber.

Puur tuleb hoida kuiv

Merisea puuri tuleb koristada tihedamini kui hamstril. Kui aga puur on kaua koristamata ja märg, tekivad loomal igasugused naha- ja liigesehädad, samuti hingamisteede kahjustused. Kui koristamata puur tekitab toas ebameeldiva lõhna, siis on juba hilja. Tavaliselt kontrollib omanik oma lemmiku puuri tihedalt ja vahetab aluspanu kohe, kui see on juba niiske.

Meriseale tuleks osta spetsiaalset toitu, kindlasti aga vajab ta heina. Seetõttu on õnnelikumas olukorras need merisea omanikud, kel maal vanaema-vanaisa või ka oma maakodu, kus saab ka talveks kuiva heina varuda. Liivi Ulvi sõnul peab jälgima, et meriseale mõeldud niidult või aasalt varutud heina hulgas poleks mürgiseid taimi, nagu näiteks tulikas. Et merisiga on väga väike, siis võib ka üks mürgine taim talle palju halba teha.

Meriseale võib anda veel värsket porgandit, kaalikat, õuna, kurki ja tomatit. Kapsast võib sellele loomale anda üsna vähe, liiga suur kogus teeb loomakesel kõhu lahti. Igal loomal on oma lemmikud, mõni merisiga armastab näiteks väga porgandit, teine ei taha seda üldse. Alati peab meriseal joogiks olema värske ja puhas vesi.

Kui emasloom on poeginud, võib talle anda mineraali- ja vitamiinirikkamat toitu. Kuid kõik vitamiinid on juba olemas ka spetsiaalse toidu hulgas.

Merisiga on küllalt hea suhtleja, ta annab omanikule oma soovidest märku. Seetõttu on temast lihtsam aru saada kui näiteks hamstrist. Ajapikku saab loomaomanik juba üsna hästi aru, mida tema lemmik parasjagu soovib.

Liivi Ulvi soovitab tuppa lahti lastud merisiga ikkagi jälgida, sest loomake võib kõrgelt kukkuda, lastele jala alla või ka kuhugi vahele jääda. Samuti pole mõtet hellitada lootusi, et merisiga ja kass omavahel headeks sõpradeks saavad. Kui merisiga kaitseb puuri traatvõre, võib kass teda isegi aktsepteerida, aga kassi nina alla jalutama pole teda küll mõtet tuua.

Merisiga on sõbraliku loomuga

Merisiga elab kaks-kolm aastat, kuid on teada ka 4-6aastasi isendeid. Kui emasloom on saanud vanemaks kui üks aasta, ei ole tal soovitav rohkem järglasi saada. Liivi Ulvi sõnul luustuvad merisea vaagnaluu ühenduskohad, need pole enam kõhrelised nagu nooremal loomal. Seetõttu ei saa ema poegade ilmaletoomisega hakkama. “Olen teinud ühele meriseale keisrilõike, aga pojad olid juba kahjuks surnud, sest sünnituse algusest oli väga palju aega möödas. Samuti ei elanud emasloom vintsutusi üle,” rääkis arst. Tavaliselt on meriseal 3-4 poega, need võõrduvad emast tavaliselt nädalaga.

Mitu ühest soost merisiga saavad tavaliselt ühes puuris hakkama, nad on üsna sõbraliku loomuga.

Liivi Ulvi sõnul on merisead väga õrnad loomad. Eraldi ravimeid nende jaoks pole, arstid kasutavad kõiki inimestele ja suurematele loomadele mõeldud ravimeid. Doose ja ravi kestusi pole merisigadel eraldi katsetatud, seetõttu on ka loomaarstil neile väga keeruline ravikuuri määrata. Kõige hullem on, et ravimi kõrvaltoime võib pisikest organismi palju kahjustada ja ravi ei anna seetõttu tulemusi. Sellepärast tuleks kinni pidada söötmise ja pidamise reeglitest.

Kuus tuuakse loomaarsti juurde 3-4 merisiga. Tavaliselt lõigatakse küüsi, mõnikord ka hambaid. Merisea küüned tuleb lühikeseks lõigata, muidu ei saa ta varvast õiges asendis maha toetada. Kõige rohkem pöördutakse arsti poole karva- ja nahahädadega, nendest saab kergemini jagu. Samuti on loomakestel vahest parasiidid, mida õnnestub tõhusalt hävitada, nii et loom ei pea piinlema. Vannitamist merisiga ei naudi, kuid elab selle vajadusel üle.

Kui loomal on seedehäired, tuleks talle anda ainult kuiva heina ja vett. Seedehäiretest saab üsna lihtsalt lahti.

Liivi Ulvi hinnangul tasub vanematel juhtida laste tähelepanu sellele, et nende lähisuguluses lemmikud järglasi ei soetaks. Lähisugulaste järglased võivad olla arenguhäiretega, samuti kõikvõimalike pärilike haigustega.

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus