Menuseriaali “ENSV” stsenarist Gert Kiiler sai Lutsu huumoripreemia

Üleeile, rahvusvahelisel naljapäeval, sai ajakirjanik ja stsenarist Gert Kiiler Palamuse rahvamajas kätte tänavuse Oskar Lutsu huumoripreemia. Tänu huumorisõpradest lahketele annetajatele, kujunes selle suuruseks 4571 eurot ja 23 senti. Preemiat anti välja kolmekümnendat korda.


Palamuse poole sõites mõelnud Kiiler, et äkki tehti talle aprillinalja: et kui kohale jõuab, siis selgub, et maja on tühi, uksed lukus ja preemia ise juba kaks päeva tagasi kellelegi teisele ära antud. Nii see muidugi polnud. Uksed olid lahkelt avatud, rahvas saalis ja preemia ootamas, aga enne selle kättesaamist tuli Kiileril vastata päevajuht Valdi Reinase ja publiku küsimustele.

Oma lapsepõlve meenutas Kiiler hea sõnaga. Mitte et ta Eesti NSV aega taga nutaks, aga talle meeldis, et lapsed ei pidanud siis koolikatsetel käima ega muul viisil pidevalt kellegagi konkureerima. Esimestes klassides oli Kiiler musterõpilane, ent hiljem läks reaalainetega pahuksisse. Ka punkariveri lõi välja, nii et 11. klassis tuli noormehel tavakooliga hüvasti jätta ja õhtukooli ümber “kolida”. Selle lõpetas ta just siis, kui Viljandi kultuurikolledžisse esimene näitekunsti kursus vastu võeti. Kiilergi sai kolledžisse sisse, ent näitlejana ta töötanud pole, vaid ainult inspitsiendi ehk etenduse juhina ja sedagi vaid aasta: talle ei meeldinud töögraafik, mis perega koos olemiseks üldse aega ei jätnud.

Õnnestus varjata

Ugala inspitsiendi kohalt “potsatas” Kiiler ajalehe Sakala majandusajakirjaniku toolile.

“Mul õnnestus kuidagi varjata seda, et ma sellest valdkonnast midagi ei tea. Enne, kui mind läbi nähti, õnnestus mul käivitada Sakala tarbijakülg, mis oli vististi esimene selline külg Eesti ajalehtedes,” meenutas Gert Kiiler.

Ka ajakirjaniku ametist on ta nüüdseks loobunud, küll aga kirjutab-toimetab endiselt naljalisa Liba-Sakala. Seda tööd on ta teinud juba 23 aastat.

“Pean seda huumori vallas oma seni kõige olulisemaks tööks,” ütles Gert Kiiler.

Rahvas tunneb teda praegu siiski kõige enam kui ETV menusarja “ENSV” stsenaristi. Selle seriaali käsikirja kirjutavad nad kahasse kolm aastat tagasi Lutsu huumoripreemia saanud Villu Kanguriga. Seriaalil “ENSV” seisab ees viimane hooaeg.

“Ma tean tegelikult juba täpselt, millise stseeniga seriaal lõpeb ja millised tegelased selles osalevad, aga ma ei saa seda ju veel välja rääkida,” sõnas Gert Kiiler.

Liigutav kohtumine

Kui päevajuht palus tal rääkida oma senistest sidemetest Palamuse ja Jõgevamaaga, tuli laureaadil muu hulgas meelde seik, et ta veetis teismelisena ühe suve Eesti Õpilasmaleva Sadala rühmas. Rühma üheks komandöriks oli Kiileri kunagine klassijuhataja Viljandi 4. keskkoolist Pille Mäesalu. Laureaadi suureks üllatuseks oli tema kunagine klassijuhataja huumoripreemia üleandmisel kohal. Pille Mäesalust on vahepeal saanud Pille Tutt ja kõik Jõgevamaa kultuuriinimesed teavad teda kui maakonna rahvakultuurispetsialisti.

Nagu teistelgi Lutsu huumoripreemia saajatel, tuli ka Kiileril “üle elada” laureaadiks löömise protseduur, mida toimetasid Palamuse O. Lutsu kihelkonnakoolimuuseumi pedagoog Aili Kalavus ja Jõgeva vallavolikogu esimees Raivo Meitus.

“On väga tore näha reaalseid inimesi, kes “ENSV-d” vaatavad ja saada neilt elavat tagasisidet. Teeme seriaali ju ikka selleks, et inimestel hea tuju oleks. Ning antud juhul saame oma veendumustega vastuollu minemata teha asja, mis ka teistele inimestele meeldib,” sõnas Gert Kiiler.

Stipendiumi vormis huumoripreemiat annab välja Palamusel tegutsev MTÜ Sokuturi koostöös Jõgeva vallavalitsusega. Preemiasumma pannakse kokku rahva annetustest. Üleandmise korraldamist toetas Eesti Kultuurkapital.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus