Meeskoori Mehis ametlik sünnidaatum on 19. jaanuar 1976. Ent koori sünnil oli väike eellugu.
?Püüdsime Jõgeva kandi laulumeestest koori kokku saada juba 1973. aastal ? selleks, et 1975. aasta üldlaulupeole minna,” meenutas juubelikontserdil koori president Heino Ilves. “Saimegi kümmekond meest nõusse, käisime korda kolm kultuurimajas koos ja tegime Kaarel Tetsmanni juhatusel proovi, aga kuna lauljaid juurde ei tulnud, loobusime ja liitusime tollal tegutsenud Laiuse meeskooriga. Kui Laiuse koori koosseisus laulupeol ära oli käidud, võtsime oma koori asutamise uuesti ette ? ja seekord õnnestunult?
Kui mõnda aega proove oli tehtud ja 19 asutajaliikmele jõudsalt lisa tulnud, juleti minna toonase Jõgeva Rahvasaadikute Nõukogu Täitevkomitee esimehe Gori Valguri jutule, kes ei osutunud kitsiks meheks, vaid eraldas 5000 rubla laulumeestele ülikondade muretsemiseks. Õmblusvabrikust Baltika kutsuti rätsep kohale, kes mehed üle mõõtis, ja vabrikus õmmeldi ülikonnad valmis. Koori nimi tuli üllataval kombel samast majast kust ülikonnarahagi: mitme nimevariandi hulgast pälvis laulumeeste tuliseima poolehoiu rajooni täitevkomitee rahandusosakonna Mall Jõgiste pakutud Mehis.
Nagu kõigi Eestimaa kooride, nii ka Mehise lauluaastakümnete tähtsündmusteks on olnud laulupidudel osalemine, aga ka kontserdireisid Vene-, Rootsi-, Soome ja Lätimaale, kohtumised sõpruskooridega (et neid Mehisel jätkub, näitas Elva meeskoori, Kose, Kuuste ja Lähte naiskoori ning Jõgeva kammerkoori kaasategemine juubelikontserdil) ja kodulinnas kontsertide andmine. Mehis on osalenud ka kultuurikeskuse taidlejate ühislavastustes. Mis andis kultuurikeskuse juhatajale Airi Rütterile põhjust tänada laulumehi selle eest, et nad on vastupuiklemata ära teinud kõik trikid, mida ta nad tegema on pannud: laulnud pikali ja kõhuli, tooli ja laua peal seistes, õlut juues ja naisi krabades.
Õnnelik leid
Kui parimatel päevadel on koori kuulunud koguni 56 meest, siis praegu on lauljaid kakskümmend ja nende keskmine vanus natuke kõrgem kui meestele endile meeldiks: 60,2 aastat. Ent Eesti Meestelaulu Seltsi president Jaan Ots tõdes juubelikontserdil siiski, et tänu tublidele tenoritele on koori kõla hea ja kolme dirigendiga ei saa kiidelda just paljud Eestimaa koorid.
?Ilmselt olete te hetkel Eesti kõige parema väljanägemisega koor,? ütles Jaan Ots koori nõelasilmast tulnud esinemisülikondadele (need saadi tänu linnavolikogu ja -valitsuse toetusele ning on järjekorras juba neljandad) viidates. ?Tänu tegusale juhatusele eesotsas president Heino Ilvesega on koori rahaline seiski kaugelt üle Eesti keskmise.?
Mis dirigentidesse puutub, siis kolm aastat tagasi oli kooril siiski oht juhita jääda.
?Kuna Kaarel Tetsmannil streikis tervis ja Merike Katt läks pikale puhkusele, mõlgutasime juba laialimineku või mõnest suuremast linnast dirigendi palkamise mõtteid,? ütles Heino Ilves. ?Aga siis leidsime koori juhatama äsja Jõgevale tööle asunud Margus Kase. Ja see oli tõeliselt õnnelik leid.?
Heino Ilvese poolt kontserdil pillatud lauset, et Merike Katt on Mehist juhatanud juba kakskümmend aastat, keeldusid paljud tõena võtmast. Ja kuidas seda uskudagi, kui dirigent kasinasti kahekümne viiene välja näeb.
?Ega mina ei saa siis koos meestega vananeda!? ütles Merike Katt naerdes.
Üksnes heast väljanägemisest tema sõnul meeste laulma panemiseks siiski ei piisa. Vahel tuleb ka kavalust kasutada. Ükskord, kui mehed proovis väga hajevil olid, hakanud Merike näiteks naljaviluks pluusi lahti nööpima ? et ehk siis ikka püsivad lauljate pilgud dirigendil. Nali seisnes selles, et proov toimus talvisel ajal Jõgeva Ühisgümnaasiumi toona üsna külmas aulas ja pealmise pluusi all oli veel mitu rõivakihti, nii et teatrit võis meestele tükk aega teha, ilma et viimasest hilbust loobuma oleks pidanud. Ja meeste tähelepanu oli kindlustatud. Siit moraal: huumorimeel on dirigendile väga tähtis omadus ? vaat et nooditundmisest järgmine.
80 aastat meestelaulu
Margus Kase sõnul on koori suurimaks probleemiks praegu tõesti see, et noori lauljaid juurde ei tule.
?Võib-olla peaksime suurema populaarsuse võitmiseks osalema TV3 saates ?Eesti muusika karikas?, nagu Tallinna Tehnikaülikooli meeskoor,? pakkus Kask ise ühe võimaliku lahenduse.
“Tegelikult leitakse uusi lauljaid enamasti ikka isiklikke kontaktide kaudu,” lisas Merike Katt.
Küsimusele, mis teda pikki aastaid laulmise juures on hoidnud, vastas koori juhatuse liige Rein Põder, et tema arust peaks inimene oma vaba aja millegi baaris istumisest või kodus teleka ees külitamisest kasulikuma ja sisukamaga täitma.
?Koor on kujunenud mõnusaks sõpruskonnaks, nii et proovivabal päevalgi kipud mõtlema, mida üks või teine koorikaaslane parasjagu teha võiks,” ütles Rein Põder. “Minul pole ka abikaasa lauluharrastuse kohta paha sõna öelnud, aga nii mõnigi teine laulja on kodurahu huvides koorist loobuma pidanud. Eriti ärevil on prouad olnud siis, kui me mõne naiskooriga kohtuma läheme, aga võin kinnitada, et siiani oleme neiltki sõitudelt alati inimkaotusteta naasnud.?
Mehise juubeli kõrval tähistas laupäevane kontsert tegelikult ka Jõgeva meestelauluharrastuse 80. aastapäeva: esimene teadaolev Jõgeval tegutsenud meeskoor ? Jõgeva Haridusseltsi meeskoor ? asutati nimelt aastal 1926. Üks selles laulnutest, Voldemar Mõtte jõudis enne siitilmast lahkumist kaasa teha ka pool sajandit hiljem asutatud Mehises.
RIINA MÄGI