Martin Algus homme linnaraamatukogus

Jõgeva linnaraamatukogu traditsioonilise loomingulise päeva raames saab homme kell 17.15 kohtuda siitsamast Jõgevalt pärit näitleja, näitekirjaniku, stsenaristi ja produtsendi Martin Algusega. Samasugune võimalus on 3. aprillil kell 14 Palamuse rahvamajas: seal võtab Algus nimelt vastu tänavuse Oskar Lutsu huumoripreemia.

Otsuse, et tänavune Oskar Lutsu huumoripreemia antakse just Martin Algusele, tegi vastav zürii paar nädalat tagasi. Preemiasaaja valiti seekord kuue kandidaadi hulgast. Osa neist olid nalja kirjutajad, osa nalja esitajad. Arutelu seekord väga pikaks ei kujunenud, sest valdav osa žürii liikmetest pooldas Martin Alguse kandidatuuri.

Jõgevalt pärit Martin Algus lõpetas 1992. aastal Jõgeva 1. keskkooli ehk hilisema Jõgeva gümnaasiumi ja 1997. aastal Viljandi kultuurikolledži ehk praeguse Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia. Aastatel 1997-2005 töötas ta Ugala teatris näitlejana, praegu teatakse teda aga kõige enam näitekirjaniku ja stsenaristina. Tema kirjutatud on näiteks populaarsete ja humoorikate telesarjade “Ment”, “Ühikarotid”, “Kalevipojad” ja “Keskea rõõmud” stsenaariumid. “Naabriplika” meeskonnas täidab ta nüüd aga produtsendi ülesandeid. Stsenaariumi kirjutamise tööjärje andis ta üle Urmas Lennukile.

Eesti kinodes jookseb praegu edukalt uus Eesti mängufilm “Klassikokkutulek”, mille käsikiri pärineb samuti Martin Alguse sulest. Tõsi, antud juhul on tegemist Taanist ostetud stsenaariumi Eesti oludele kohandatud variandiga. 4. märtsist hakkas aga TV3 eetris jooksma uus Martin Alguse stsenaariumiga (ja sedakorda originaalstsenaariumiga) seriaal “Doktor Silva”.

Näitlejaharidusega Martin Algus on ka ise mitmes seriaalis üles astunud. Möödunud aastal proovis ta aga esimest korda kätt lavastajana, tuues Ugala teatris välja omakirjutatud komöödia “Kaheksajalg”.

“Seda peangi oma möödunud aasta üheks suuremaks õnnestumiseks,” sõnas Martin Algus. “Näitlejana olin enda kirjutatud tükkides ennegi mänginud, aga nüüd lasus minul lavastajavastutus. See oli mulle uus, aga üsna tore kogemus: tõin ju lavastuse välja oma vanas koduteatris ning selles tegid kaasa mõned mu kursusekaaslased. Publik võttis “Kaheksajala” samuti hästi vastu.”

Martin Algus tõdes, et naljategemine pole talle eesmärk omaette, aga kui ta jutustab mingit lugu, tuleb sellesse ehedate seikade või elutruude karakterite kaudu ikka mingi koomiline element sisse, isegi siis, kui lugu on üldjoontes tõsine. Nali on tihti tore kõrvalprodukt, mis aitab publikuga paremini kontakti saada.

Oskar Lutsu huumoripreemia laureaadiks tunnistamine oli Algusele suureks üllatuseks.

“Olen ikka mingil määral jälginud, kellele seda preemiat ühel või teisel aastal antakse. Tunnistan, et on väga suur au laureaatide säravasse nimekirja sattuda. Eelkõige on mul aga väga hea meel selle üle, et minu kodumaakonnas sellist preemiat juba aastaid välja antakse,” ütles Martin Algus, kellest saab Oskar Lutsu huumoripreemia 28. laureaat.

Stipendiumi vormis preemiat annab välja MTÜ Sokuturi koostöös Palamuse vallavalitsusega. Suur osa stipendiumirahast saadakse kokku tänu lahketele annetajatele. Annetused stipendiumi väljaandmiseks on oodatud MTÜ Sokuturi arveldusarvele nr EE831010220061135014 SEB Pangas. Annetused on tulumaksuvabad, kui lisate selgituseks märgusõna “Annetus”.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus