Marten Liiv võitis juunioride MMil pronksmedali

Möödunud nädalal Hiinas Changchunis peetud juunioride maailmameistrivõistlustel 1000 meetri distantsil kolmanda ajaga lõpetanud Marten Liiv võitis Eesti kiiruisutamisele ligi 50aastase vaheaja järel tiitlivõistluste medali. Mitmevõistluses sai 19aastane adaverelane kõrge neljanda koha, kahel distantsil sündisid ka uued Eesti rekordid.

Juunioride MM-võistlustel oli 1000 meetri distantsil stardis 52 uisutajat, omaealiste MK-sarjas tänavu kaks etappi võitnud ning ka hooaja kokkuvõttes kahel distantsil esikolmikusse jõudnud Marten Liiv pääses 210 meetri kõrgusel merepinnast asuval ovaalil jääle 22. paaris koos Kasahstani esindaja Artjom Krikunoviga. Kahesaja meetri järel näitas adaverelane päeva paremuselt viiendat stardikiirendust, 16,86ga alustanud Liivist olid kiiremad hiinlane Tingyu Gao (16,63), venelane Mihhail Kazelin (16,72), itaallane Francesco Tescari (16,79) ja venelane Viktor Muštakov (16,82).

600 meetri vaheajapunkti läbis Marten Liiv ajaga 42,97, mis jäigi kõigi osavõtjate hulgas päeva kiireimaks, lõpuaeg 1.11,15 viis ta neljateistkümnendas paaris sõitnud ja ajaga 1.10,98 lõpetanud korealase Kim Min-Seoki järel teisele positsioonile. Viimases neljas paaris sõitnud uisutajatest suutis kahte paremat edestada vaid 19aastane kanadalane Benjamin Donnelly, kes läbis viimase ringi eestlasest 0,60 sekundit kiiremini ja lõpetas maailmameistritiitli toonud ajaga 1.10,85.

Võistluste avapäeval püstitas Marten Liiv uue Eesti rekordi 1500 meetri distantsil, uus tippmark 1.50,65 andis 47 osavõtja hulgas kõrge viienda koha. 18. paaris koos jaapanlase Aoi Yokoyamaga sõitnud Liiv edestas 700 meetri järel novembri lõpus Berliinis sõidetud senise Eesti rekordi graafikut 0,90 ning 1100 meetri järel 0,64 sekundiga.  Lõpujoonel kolme kümnendikuga Eesti rekordit edestanud Liiv läks ka võistlust juhtima, kuid viimastes paarides õnnestus tema aeg üle sõita neljal konkurendil. Esikoha võitis ajaga 1.48,46 lõpetanud Kim Min-Seok, hõbemedal läks 1.48,56ga Benjamin Donnellyle. Kolmas oli hollandlane Marcel Bosker (1.50,28) ja neljas korealane Oh Hyeon-Min (1.50,31). Esikümnesse mahtus sel distantsil vaid kolm eurooplast.

500 meetris lõpetas stardis natuke komistanud Liiv ajaga 36,41 ning sai kümnenda koha. Maailmameistriks tuli adaverelasega samas paaris sõitnud valgevenelane Ignat Golovatjuk, kes lõpetas ajaga 35,71. Hõbeda sai 35,97ga kanadalane Christopher Fiola, pronksi 36,03ga hiinlane Tao Yang.

Kolme ala järel oli Marten Liiv medalikonkurentsis ka mitmevõistluses, olles Benjamin Donnelly ja Kim Min-Seoki järel kolmandal kohal. Medalivõidus aga siiski väga kindel olla ei saanud, sest peamine konkurent, kolme ala järel kaheksandal kohal olnud hollandlane Marcel Bosker oli eestlasest vaid 1,477 punkti kaugusel ning noormeeste varasemad tippajad mitmevõistluse viimase alana kavas oleval 5000 meetri distantsil näitasid hollandlase selget üleolekut. Marcel Boskeri mullu oktoobris sõidetud isiklik rekord sel distantsil on 6.28,10, Marten Liivi 2014. aasta novembris Minskis püstitatud tippmark aga 7.14,53.

Ka stardijärjekord ei soosinud eestlast. Marten Liiv tuli rajale juba neljandas paaris, Marcel Bosker aga eelviimases, 16. paaris. Adaverelane siiski üritust lootusetuks ei tunnistanud ning tegi pikal distantsil oma senise karjääri parima sõidu, läbides viis kilomeetrit esimese eestlasena alla seitsme minuti. Marten Liivi lõpuaeg 6.55,21 oli koguni 19,32 sekundi võrra parem tema senisest isiklikust rekordist ning 14,60 sekundi võrra kiirem ka Kaspar Kaljuvee poolt selle hooaja alguses sõidetud Eesti rekordist. Järgmises paaris jääle tulnud Kaljuvee tegi samuti uue isikliku rekordi, läbides distantsi 7.02,57ga.

Marcel Bosker pidi mitmevõistluses Liivi edestamiseks läbima 5 km ajaga 6.40,45 ning hollandlane tuli sellega väikese varuga ka toime, lõpetades paremuselt neljanda ajaga 6.36,83. Medalikolmikusse mahtusid sel alal Benjamin Donnelly (6.33,84), Kim Min-Seok (6.35,20) ja hollandlane Chris Huizinga (6.36,00). Marten Liiv sai 15. ja Kaspar Kaljuvee 19. koha.

Üksikdistantsidelt kaks kulda võitnud kanadalane Benjamin Donnelly sai mitmevõistluses esikoha 147,715 punktiga, Kim Min-Seok oli 148,193 punktiga teine. Marcel Boskerile tõi mitmevõistluse pronksi 150,028 punkti, Marten Liiv jäi medalikolmikust välja vaid 0,361 punktiga.