Marten Liiv võitis juunioride MK-etapil esikoha!

Itaalias Baselga di Pines peetud juunioride MK-sarja kolmandal etapil võitis kiiruisutaja Marten Liiv laupäeval esikoha 500 meetri distantsil, edestades teisena lõpetanud Artjom Zolotarjovi kaheksa sajandikuga. Sel hooajal juunioride MK-etappidelt täiskomplekti medaleid võitnud 19aastast Liivi saab juba järgmisel nädalavahetusel näha võistlemas kodusel Adavere ovaalil.

Kui eelmistel MK-etappidel avati võistlused 1000 meetri distantsiga, siis 998 meetri kõrgusel merepinnast asuval Ice Rink Pine ovaalil selgusid esimesed võitjad poole lühemal võistlusmaal. Ilm, mis välisradadel sageli võistlust segab, soosis seekord uisutajaid. “Kõigil päevadel oli selge ja päikesepaisteline ilm, ainult tuul tugevnes iga päevaga,” lausus Marten Liiv. 500 meetris rajale läinud 49 uisutajal oli tuulest siiski mõnevõrra kasu: kaks korda läbitud stardisirgel saatis neid nimelt taganttuul.

Liiv läks rajale eelviimases paaris koos valgevenelase Ignat Golovatjukiga. Adaverelane, kes on öelnud, et eelistaks sprindistantsil startida siserajal, pidi taas alustama välisrajalt. “Kuidagi läheb nii, mul ei ole vist õnne,” naeris ta.

Sada meetrit 10,02ga läbinud Marten Liiv oli vaheaegades kuuendal kohal, kaotades kõige kiirema stardi teinud venelasele Artjom Zolotarjovile 35 sajandikuga. Viimased nelisada meetrit olid eestlasel aga kogu võistluse kiireimad. 26,32 sekundiga 400 meetrit läbinud Liiv edastas lõpuringil norralast Odin By Farstadi 0,16 ning Zolotarjovi 0,43 sekundiga.

“Tehnika oli kogu sõidu ajal päris hea ning seekord õnnestus ka viimase kurvi läbimine väga hästi,” ütles Liiv. Stardisirge järel Liivi edestanud valgevenelane lõpetas samuti hea ajaga, 36,48 oleks talle andnud kolmanda koha, kuid Golovatjuki tulemus tühistati. “Tema tulemuse tühistamine oli ka minu jaoks üllatus. Täpselt ei tea, mis juhtus, aga võimalik, et ta läks joontest üle.”

Viimases paaris tulid rajale MK-sarja liider Vikor Muštakov (Venemaa) ja Stanislav Palkin (Kasahstan). Liiv sai viimase paari sõitu siiski üsna rahulikult jälgida. “Võistluspaigas oli vaid üks väga väike tabloo ning ma ise ei teadnudki, mitmes ma kokkuvõttes olen,” lausus ta. “See päästiski närvipingest ning alles siseruumidesse minnes sain teada, et olen võitnud.”

Eesti kiiruisutajate läbi aegade esimest võitu juunioride MK-sarjas polnud siiski pikalt tähistada võimalik, sest samal päeval oli kavas ka 1500 meetrit. Marten Liiv lõpetas ajaga 1.55,87 ning sai kaheksanda koha, kaotades võitjale 3,42 sekundiga. Sama koha tõi ka järgmisel päeval sõidetud 1000 meetrit, kus adaverelasele mõõdeti ajaks 1.13,62. Kaotust esikoha võitnud Francesco Tescarile (Itaalia) kogunes 1,07 sekundit.

“Mõlemalt alalt lootsin rohkemat,” lausus Liiv. “Tunne oli mõlemas sõidus hea, aga kiirus ja ringiajad jätsid natuke soovida.”

Kolme etapi järel on Marten Liiv 500 meetris MK-sarjas Viktor Muštakovi järel ja Itaalias mitte võistelnud Mihhail Kazelini ees teisel kohal. 1000 meetris on ta kokkuvõttes kuues ning 1500 meetris Muštakovi ja Marcel Boskeri järel kolmas.

Jaanuari algul Inzellis 500 meetri isikliku rekordi alla 40 sekundi (39,44) viinud 16aastane adaverelane Kermo Voitka sai Itaalias sel distantsil 42. koha ajaga 40,41. Kolm korda pikemal võistlusmaal viis loos Voitka kokku esmakordselt sel hooajal stardis olnud korealase Park Ki-Woongiga. 11. paaris rajale läinud korealase lõpuaeg 1.52,45 jäigi 56 osaleja seas parimaks, Voitka kaotas talle 17,89 sekundiga ja oli 49. “Kermo ütles, et start ja esimesed 200 meetrit olid suhteliselt võrdsed, kuid siis korealane lihtsalt kadus eest ära,” vahendas Marten Liiv tiimikaaslase öeldut.

17aastane Tuuli Vaher teenis Itaalias MK-sarja punkte ühisstardiga sõidus, kus lõpetas viieteistkümnendana.

Sel nädalavahetusel teeb Marten Liiv kaasa Itaalias Collalbo välisrajal peetavatel juunioride võistlustel. “Minu jaoks on see treeningvõistlus,” kinnitas ta. Enne märtsikuus Hiinas Changchunis peetavaid hooaja tähtsamaid starte jõuab Inzelli kiiruisuakadeemias harjutav Jõgevamaa viimase kolme aasta parim noorsportlane korraks ka kodumaale põigata – jaanuarikuu viimasel päeval osaleb ta Adaveres Ants Antsoni olümpiavõidule pühendatud võistlusel Kuldne 1500, nädal hiljem aga tänavustel Eesti meistrivõistlustel.

Juunioride MK-sarja finaalvõistlus toimub Changchunis 5. ja 6. märtsil, 11.-13. märtsini selguvad samal ovaalil aga tänavused juunioride maailmameistrid.