Puurmani vallas asuva Kureoja seafarmi ja mitmete teiste seafarmide omanik osaühing Markilo taastas pärast eelmise aasta aprillirahutusi tekkinud kriisi võimaluse müüa sealiha Venemaa turule.
Markilol tekkisid majandussuhted sigade turustamiseks Venemaale 2005. ja 2006. aastal. Firma omanik ja juhataja Urmas Laht tõdes, et pärast möödunud aasta “pronksiööd“ muutus kaubandussidemete edendamine väga keeruliseks.
“Alates tänavu aprillist taastasime võimaluse müüa sigu Venemaale ja nii avasime ühtlasi tee idaturule ka teistele Eesti seakasvatajatele. Suhete taasloomisel oli kõige raskem võimalikele koostööpartneritele selgitada, et poliitika ja majandus on kaks erinevat teemat; et Eesti põllumehed on eluliselt huvitatud mõlemale poolele kasulikust koostööst Venemaa ettevõtjatega,” rääkis ta.
Urmas Lahe sõnul turustab osaühing Markilo idaturule aastas kuni 18 000 siga. “Ühtlasi oleme me vahendajaks teistele Eesti põllumajandusfirmadele, kes soovivad sigu Venemaale realiseerida. Samasugust teenust pakkusime ka 2005. ja 2006. aastal. Eestis makstakse praegu sealiha eluskaalukilogrammi eest 20-30 protsenti madalamat hinda kui Venemaal. Samas on jõusöödaks vajaliku teravilja hind aga tänavu võrreldes eelmise aastaga tõusnud 1600 kroonilt 3200 kroonile,” märkis Laht.
“Töötajate töötingimuste parandamine ja palkade tõstmine on vajalik, kuid tänavu meil selleks siiski võimalusi veel pole. Praegu on kõige olulisem käesolev aasta üle elada. Kureoja kompleksi uuendamisse tuleks kindlasti veel tublisti investeerida. Kahjuks pole meil võimalik taotleda selleks raha Euroopa Liidu struktuurfondidest, sest Kureojal toodetakse ka jõusööta. Seadusandluses on nimelt kirjas, et kui põllumajandusettevõte tegeleb ka mõne teise tootmisharuga, mille tootmise realisatsiooni käive ületab põllumajandustoodangu realisatsiooni käibe, siis ei kvalifitseerita seda põllumajandusettevõtteks.
JAAN LUKAS