Majandus mullu vastupidav

Kui oktoobrikuised tööstuse ja jaekaubanduse näitajad olid pigem tagasihoidlikud, siis novembri kasvud olid taas päris tugevad. Jaekaubanduse mahud suurenesid kuus protsenti ning tööstustoodang seitse protsenti. Seega liigub majandus prognoositud majanduskasvu graafikus.

Alates septembrist võis märgata esimesi märke kergest elavnemisest tööstustoodangus ning kui oktoobrikuised näitajad võtsid veidi optimismi maha, siis novembris elavnemine jätkus.  Kui vaadata terve eelmise aasta tööstustoodangu mahtude trendi,  siis see on aasta lõpul pöördunud kergelt ülespoole. Tööstustoodang on suurenenud ka võrreldes eelmiste kuudega, mitte ainult eelmise aasta nõrga võrdlusbaasiga võrreldes. Negatiivseks pooleks on tööstustoodangu üldiselt tugeva kasvunumbri juures see, et kasvas ainult üks sektor — elektroonika tootmine. Kõik ülejäänud sektorid on languses. See-eest on see kasvav sektor Eestis suurim ning kasv oli meeletu (94 protsenti aastaga ning 23 protsenti eelmise kuuga võrreldes).

Detsembrikuus võib tööstustoodangu kasv veidi tagasihoidlikumaks jääda. Edaspidiseks ei ole pilt kuigi positiivne. Tööstuse kindlustunde indikaator on jätkuvalt langenud ning tööstussektori uued tellimused samuti. Aga eks enamus sektoreid seda pilti ka juba peegeldab. Tööstustoodangu kasv võib jääda heitlikuks, sest sõltub vaid ühest sektorist. Elektroonikatööstuse suuri kõikumisi on raske prognoosida, kuid ilmselt võib see kasvu siiski ülal hoida.

Ka jaekaubanduse novembrikuised näitajad räägivad stabiilse kasvu jätkumisest. Novembrikuine jaemüügi kuueprotsendine kasv oli täpselt sama, mis viimase kaheksa kuu keskmine. Seega püsib ka sisetarbimine tugevana ja stabiilsena ning majanduskasvu toetavana.

Seejuures oli tarbijate kindlustunne novembris veel suhteliselt madal. Paistab aga nii, et detsembris on jõuluvana toonud tarbijatele äkilise optimismipuhangu, mistõttu võib arvata, et ka detsembris näeme sarnaste tarbimiskasvude püsimist ja mitte nende raugemist.

Kui on üldse midagi,  mis tarbimise kasvu lähiajal allapoole tõmmata võib, siis on see uute autode müük. Detsembris oli see koguni 14 protsenti väiksem kui eelmisel aastal samal ajal. On täiesti normaalne, et aasta alguse 30-protsendiline ja aasta tagasi 50-protsendiline kasv uute autode müügis lõpuks tagasi tõmbub,  kuid selline vähenemine on juba kerge ohumärk.

i

RUTA ARUMÄE, SEB majandusanalüütik

blog comments powered by Disqus