Madise külalistemajast saab Hukkunud Alpinisti hotell

Jõgeval Madise Majas esietendub homme vendade Strugatskite ulmeloo põhjal tehtud Jõgeva Linna Teatri lavastus Hukkunud Alpinisti hotell”. Tükiga antakse ühtekokku üheksa etendust, viimane neist on 1. detsembril.

Arkadi ja Boriss Strugatski loodud lugu teatakse siinmail eelkõige 1979. aastal Grigori Kromanovi käe all valminud samanimelise Tallinnfilmi mängufilmi põhjal. Kel selle uhked mäestikuvõtted (need on filmitud Kasahstanis) ja superstiilne väliterrassiga hotellikeskkond silme ees, sel tekib muidugi küsimus, kuidas sama lugu palju tagasihoidlikumate võimaluste juures mängida. See küsimus tekkis allakirjutanulgi. Möödunud kolmapäeval nähtud proovi põhjal võin aga kinnitada, et väliterrass, mäed ja nende taustal lendavad helikopterid pole kohustuslikud, vaid lugu saab edasi anda ka ilma nendeta.

“Hukkunud Alpinisti hotelli” lavastaja Ain Saviaugu sõnul võiks see lugu inimesi just praegu kõnetada.

“Maiade kalendri järgi saabub tänavu 21. detsembril maailma lõpp,” ütles Ain Saviauk. “Sel puhul on asjakohane küsida, kas me ikka oleme universumis päris üksi. Aktuaalsed on ka loo ühe peategelase inspektor Glebsky ees seisvad valikud: ametnikuna, kes on harjunud alati reeglite järgi käituma, satub ta situatsiooni, kus senised tõed enam ei kehti ning kus tal tuleb otsustada, kas täita oma kohust või olla lihtsalt inimene.”

Veider seltskond

Üksildasse mägihotelli saabuv Glebsky satub nimelt üsna veidrasse külastajate seltskonda ning seletamatute sündmuste keskele, mis tipnevad kahe mõrvaga. Inspektor, kes viibib formaalselt küll puhkusel, sekkub kohusetundest sündmustesse ja alustab uurimist, aimamata, et tema vastas ei seisa kurjategijad, vaid maavälise tsivilisatsiooni esindajad.

Ain Saviaugu sõnul lähtuti “Hukkunud Alpinisti hotelli” lavaletoomisel eelkõige raamatust, ent ka filmi pildirida ei saanud päriselt ära unustada.

“Kirjanduslikku algmaterjali me väga “väänama” ei hakanud. Küll aga on mõned Strugatskite loodud tegelased veidi teisenenud,” ütles Ain Saviauk.

Kui trupp ulmelise lavaloo jaoks mängupaika otsima hakkas, selgus, et kultuuriasutused on jõulude eel üsna koormatud ning proovide tegemiseks ja etenduste andmiseks on neis keeruline aega leida. Seepärast pöörati pilk hoopis mujale ning leiti Jõgevalt Staadioni tänavalt hubase interjööriga Madise Maja, mis sobis etenduspaigaks kui rusikas silmaauku. Tegemist on ju samuti majutusasutuse ehk sisuliselt hotelliga.

“Madise Maja pererahvas oli lahkesti nõus meid oma katuse alla võtma ning on meile kõiges kenasti vastu tulnud,” ütles Ain Saviauk.

Osatäitjaid mitmest trupist

Lavastuse produtsendi ja üksiti inspektor Glebsky osatäitja Janek Varblase sõnul mahub Madise Maja teise korruse saali etendust vaatama 88 inimest. Ning see on üsna paras arv. Huvitavalt liigendatud pinnale, mis tooliridadest vabaks jääb, on aga loodud kõik vajalikud mängukeskkonnad.

“Hukkunud Alpinisti hotelli” proove alustati septembri keskel. Möödunud kolmapäeval nägid osalised üksteist esimest korda kostüümis ja grimeerituna. Proovi käigus tuli siis veel ette äpardusi ning teksti- ja tegevusekadusid. Loo dramaatilises finaalis oli üks kõrvaltegelane sunnitud näiteks esinema musta huumori valdkonda kuuluva avaldusega: “Tahaks ka lõpuks surma saada!” Kurb lõpp oli tegelasele nimelt stsenaariumi järgi ette nähtud, ent tapatöö jäi tapjatel lavaliste segaduste tõttu tegemata. Homseks esietenduseks on lavastuse logisevad kohad loodetavasti paika loksutatud ning Madise Majja kogunev teatripublik saab toreda elamuse osaliseks.

Tükis teevad kaasa Eve Somelar, Janek Varblas, Indrek Uusmaa, Tiiu Karu, Gunnar Vasemägi, Kristjan Annuk, Merelle Sein ja Kaisa Ets Jõgeva Linna Teatri ja kultuuriseltsi Vanaveski trupist ning Jõgeva gümnaasiumidest, samuti külalisnäitlejad Rein Annuk, Aire Pajur ja Tarmo Kruus Tabivere harrastusteatrist ning Tartu Vilde ja NORA teatrist.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus