Maalib kive kui elusolendeid

Jõgeva linnaraamatukogu teise korruse lugemissaalis saab 13. märtsini vaadata tallinlase Aleks Kase akvarellide näitust. Soliidses eas, ent jätkuvalt heas loomevormis kunstniku tööd jõudsid Jõgevale siinse akvarelligalerii Kala vahendusel.

Aleks Kase (80) pole Jõgeva kunstipublikule päris võõras: ta on varem osalenud mitmel galerii Kala kureeritud teemanäitusel. Isikunäitusega esineb ta Jõgeval siiski esimest korda. Kase akvarellid on maiuspala traditsioonilise realistliku kunsti austajaile ning neile, kes oskavad hinnata akvarellitehnika nüansse.

Aleks Kase on meister jäädvustama nii linna- kui ka loodusmaastikku. Tallinna vanalinna kujutab ta piltidel suisa fotograafilise täpsusega. Teda on inspireerinud ka üks omapärase õhustikuga külakeskkond: kirjanik Juhan Smuuli sünniküla Koguva oma arhailiste hoonete, maaliliste kiviaedade ja kummuli paatidega.

“Koguva külas tekitasidki minus kõige suuremat hämmastust paadid: ma ei kujutanud ette, et alused, millega merel käiakse, võiksid olla nii väikesed ja paigatud,” ütles Aleks Kase.

Just Koguva piltide juures tuleb hästi ilmsiks Aleks Kase eriline armastus kivide vastu. Kive leiab ka tema Murastes maalitud merevaadetelt ja mujalt. Kunstnik pole paljuks pidanud iga kivi eraldi välja maalida ning edasi anda vanade sammaldunud rahnude pinna värvirikkust.

“Kivid on minu jaoks nagu elusolendid, mitte “augutäide” pildi kompositsioonis,” sõnas Aleks Kase.

Maastikku maalides eelistab ta selliseid vaateid, mida elustab mingi veekogu. Suvekodus Murastes viibides muidugi veepuudust pole: seal on meri kiviviske kaugusel. Näituselt leiab ka talvise Kääriku motiivi. Nooremast peast käis kunstnik tihti Käärikul ja Otepääl suusatamas. Tema suusajakil oli kõhu peal suur tasku, kuhu mahtusid paber ja pliiats. Kui mõni huvitav vaade silma jäi, tegi ta peatuse ja visandas nähtu üles.

“Seal, kus omal ajal olid laiad lumeväljad, on nüüd suvila suvilas kinni,” tõdes Aleks Kase.

Maalimisel kasutab ta tihti abivahendina fotot, ainult et mitte paberfotot, vaid arvutiekraanile kuvatud fotot.

“Kui maalida maastikku otse natuurist, siis võivad kiiresti muutuvad valgustingimused su paanikasse ajada: kõik, mis alguses maalitud sai, tundub olevat valesti. Arvutiekraanilt fotot vaadates võid aga mitu päeva sama pildi kallal töötada, ilma et miski sind segaks,” ütles kunstnik.

Aleks Kase on lõpetanud Eesti Riikliku Kunstiinstituudi ehk praeguse Eesti Kunstiakadeemia ruumikujundajana ning töötanud aastaid mööblidisainerina. Nüüd, pensionipõlves, on ta aga pühendunud akvarellile. Selle tehnika saladused tuli tal enamasti oma käe peal omandada.

“Instituudis saime me küll korraliku joonistusoskuse, aga akvarelliga seal suurt ei tegeldud,” ütles Aleks Kase.

“Aleks Kase tööd on väga hea koloriidiga. Ta pildid on helged nagu noorel inimesel,” tõdes galerii Kala omanik Gennadi Lapin.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus