Tänavused ajalehe Vooremaa karikavõistlused kreeka-rooma maadluses olid arvult 29-ndad ja mitut mõõdet pidi eelmistest erinevad. Esmalt olid need võistlused pühendatud Maailma Kristjani 100. sünniaastapäevale.
Kristjan Palusalu koos August Englasega olid selle võistluse alguse juures ja aastatel 1980-1984 väga aktiivselt jõu ja nõuga abiks turniiri oodatuks üles ehitamas.
Kristjani poolt 1981. aastal istutatud tamme all, suure maakivi ümber, millel memoriaaltahvel tähistab Kristjani Berliini-võitude 65. aastapäeva, süüdati küünlad.
See oli sobiv sissejuhatus nii võistlustele kui ka lähenevale hingedepäevale. Spordihoones avati keskpäeval koos võistlustega ka Maailma Kristjani 100 aasta juubeliks ette valmistatud näitus.
Tänavu ilma vabamaadluseta
Tänavused võistlused olid ühepäevased ja ilma vabamaadluseta. Sellest tulenevalt oli võistlejaid pisut vähem kui tavaliselt, kuid võistkondade arvu ja maadluskeskuste vahelist konkurentsi see oluliselt ei vähendanud. Jõgeva turniir on õnnestunud aastatega kujundada omamoodi magnetiks, mis noori matimehi Jõgevale tõmbab. Nii, nagu seda teevad Betti Alveri luulepäevad Tähetund ja Alo Matiiseni muusikapäevad.
Tänavused võistlused olid omamoodi eelprooviks järgmise aasta juubelivõistlustele. Nii rõõmustas Eesti Vabariigi maadluskoondise peatreener Henn Põlluste osalejaid hea uudisega. Järgmisel aastal selgitatakse koos noorteturniiiga Jõgeval Eesti absoluutne meister meeste raskekaalus. Sellest kuuldes lisas maavanem Aivar Kokk, et kindlustab ajalehe Vooremaa poolt väärilise toetuse! Loodan, et see nii ka läheb. Noored matimehed ei unusta neid sõnu ja aasta pärast on nad taas Jõgeval.
Enne võistlusi esitles Henn Põlluste noortele oma õpilasi – äsja Euroopa meistrivõistlustel pronksmedalile tulnud Madis Sihimetsa ja Ardo Arusaart. Juuniorid, värsked medalimehed, demonstreerisid võtteid ja seejärel ka tõsist maadlust. Iga võtet kommenteeris võistluste peakohtunik Tanel Renter. Seekord oli parim Madis Sihimets. Kahekordne maailmameister August Englas pärjas võitja rukkipärjaga. Loodan, et Madis mõistis, et see on temale avansiks, ja tahaks loota, et temast tuleb Eesti raskekaalumaadlejate võidutraditsioonide jätkaja. Senini on rukkipärjaga pärjatud olümpia- ja maailmameistrivõistluste medaliste.
Tänukirjad isade alustatu jätkajatele
Seekord vaadati ka tagasi käidud teele. Meenutades manalateele läinud Izmail Uspenskit ja Otu Suitsu, anti nende poegadele Aap Uspenskile ja Erki Suitsule kui isade alustatu jätkajaile selleks puhuks valmistatud tänukirjad.
See võistlus sündis siis, kui spordihoonet Virtus polnud olemaski. Soov arendada see võistlus traditsiooniliseks ja anda spordihoonele selle valmimisel üle oligi algaastatel heaks stiimuliks. Nii ka juhtus.
Hiljaaegu jätsime hüvasti Jõgeva Keskkooli direktori Uno Erdmanniga. Ta lubas 29 aastat tagasi selle võistluse kooli seinte vahele. Tema julgust toetasid Maailma Kristjan ja August Englas, kes olid kohal. Võistlused sündisid ajalehe Punalipp karikavõistlustena. Kui Vooremaa ilmuma hakkas, oli tal üks küps võistlus üle võtta. Nii sai ka raskejõustikuklubi RAMM juba traditsiooniks kujunenud võistluse. Aimur Sääritsal (ka tänukirja pälvinu) ning maadluskollektiivil on lasunud võistluse korraldusraskus. Ainult need, kes on sellise ulatusega võistluse organiseerinud ja läbi viinud, teavad, kui palju need maksavad ja kui palju pannakse sinna energiat.
Aga nad annavad energiat ka tagasi. Kõigepealt poistele, kes mürgeldavad matil, treeneritele, õpetajatele. Kahju, et paljud lapsevanemad jätavad ennast ilma oma lastele kaasa elamise lustist. Matil karastub mitte ainult keha, vaid ka vaim. Kallid vanemad! Igatsege neid hetki ning leidke tee treeningu- ja võistlusesaali! Jagage oma poegadega võidurõõmu ja leevendage kaotusekibedust!
Te olete saanud endale ustava liitlase treeneri näol, et kujundada oma poja harjumusi, iseloomu ja saatust.
Tänukirja sai ka Madis Õunapuu, kes 25 aastat tagasi võitis finaalis raskekaalus Meelis Mäekallet ja teenis Kristjan Palusalu tunnustuse.
1988. aastal, kui maadeldi Kristjan Palusalu mälestusturniiril, oli Madis võidukas, ja mitte üks kord.
iii
ANTS PAJU