Maa ja mets. Noored ja kunst

Jõgeva Ühisgümnaasiumis toimus kaks nädalat tagasi traditsiooniline kunstipäev teemal Mets ja maa”, kuhu olid osalema oodatud maakonna kunstihuvilised noored nii põhikooliastmest kui ka gümnaasiumiklassidest.

 

Jõgeva Ühisgümnaasium, Jõgeva Gümnaasium ja Põltsamaa Ühisgümnaasium olid kunstipäeval esindatud ühtekokku kaheksa võistkonnaga. Nende töid oli hindama palutud žürii koosseisus Ülle Ottokar (Jõgeva Kunstikooli õpetaja), Agne Sild (kunstnik ja arvutigraafik), Mihkel Kübar (Jõgeva abilinnapea), Toomas Muru (Betti Alveri muuseumi juhataja) ja Tiina Säälik (fotograaf, kunstnik ja luuletaja).

Hakatuseks tegutsesid võistkonnad isekeskis, valmistades kodumaistest metsaelanikest inspireeritud kehamaalinguid ja olmejäätmetest skulptuure teemal “Eesti väärikus”. Kehamaalingud olid tagasihoidlikumad ja julgemad, varieerudes Põltsamaa Ühisgümnaasiumi II võistkonna lepatriinust, kes põsele maalitud, sama kooli III võistkonna kotkani, kes maalitud kogu kehale. Kujutati ka näiteks händkakku, kes kunagi Jõgeva Ühisgümnaasiumi akna vastu oli lennanud ja kellest nüüdseks topis saanud, samuti fööniksit, metskassi, putukaid ja jänest.

Olmejäätmetest skulptuure meisterdades saadi päris huvitavaid tulemusi. Näiteks Jõgeva Ühisgümnaasiumi noorim võistkond tegi valmis sini-must-valgete lehtedega hiiepuu, Põltsamaa Ühisgümnaasiumi II võistkond kujutas oma skulptuuriga mulda. Jõgeva Gümnaasiumi I võistkonna väikesed üllatusmunadest koorunud loomad sümboliseerisid loomade vabadust. Kuidas oli temaatikaga seotud Jõgeva Gümnaasiumi II võistkonna kuninglik diskotuvi, jääb kunstnike endi ja kunsti tõlgendajate teada. Põltsamaa Ühisgümnaasiumi I võistkonna kuninglik öökull oli samuti vahva.

Kuningliku pulma mõjutused

Kunstipäev langes kokku Inglismaal toimunud kuninglike pulmadega ja see jättis oma jälje ka skulptuuridesse. Siinkirjuta lemmikud olid Põltsamaa Ühisgümnaasiumi võistkonna kuninglikku väärikust kujutav põder ning 30 sekundiga valminud rähn. Hea üldistusega paistis silma Jõgeva Ühisgümnaasiumi II võistkonna töö, kus Eesti väärikuse moodustasid rannakadakad, metsad, karu, jänes, põder, marjad, seened. Tundus, et just see võistkond oli teema “Eesti väärikus” kõige mõnusamalt kokku võtnud.

Koduse tööna tuli võistkondadel ette valmistada lauamäng, mille sihtgrupiks on algklassiõpilased ning teemaks “Mets ja maa”. Ausalt öeldes on lauamängu pisut keeruline kirjeldada, aga võistkonnad olid kõik ülesandega kenasti hakkama saanud. Eriti meeldis Põltsamaa Ühisgümnaasiumi II võistkonna “Roni”, mis oli küll nn klassikaline lauamäng, kuid paistis silma kena teostuse poolest. Jõgeva Ühisgümnaasiumi III võistkond oli teinud “Õpetliku loodusaliase”, Põltsamaa Ühisgümnaasiumi III võistkond aga “Punamütsikese seiklused”.

Kui mängud ja skulptuurid üle vaadatud, oli aeg moeetenduste päralt. Esile tahaks tõsta Jõgeva Gümnaasiumi II võistkonna etendust, milles kommentaatori panus kujunes niisama suureks kui laval olnute oma. Voogav metsakuninganna, käbidest kõrvarõngad, Chaneli stiilist inspiratsiooni saanud metsabeibe — kokku lahe ja mõnus.

Leidlikud lahendused

Põltsamaa Ühisgümnaasiumi III võistkond oli oma kollektsiooni rõivastele teinud plekkpurkide avamisklemmidest kaunistused ja ühtekokku moodustas nähtu kena terviku. Jõgeva Gümnaasiumi II võistkonna prügikülvajate ja -korjajate lõpupoos oli tõeliselt glamuurne. Jõgeva Ühisgümnaasiumi III võistkonna kottide teema oli ka hästi ja leidlikult lahendatud. Loodussõbralik matkakott, kasti varjuv loodusfotograaf, pappkastist seelik, ärinaise kott — kokku jälle kena terviklahendus.

Pärast moeetendusi asus žürii kokkuvõtteid tegema, õpilased said aga õpitubades mitmeid käsitööoskusi omandada.

Kunsti hinnata on üsna raske. Saab ainult oma subjektiivset arvamust avaldada: meeldib, meeldib natuke vähem või paneb õlgu kehitama. Et kunstipäeval oli mõnusat loovat vaimu nii õhus, inimestes kui asjades, toongi välja vaid lühikokkuvõtte: 5.-7. klassi võistkondadest oli tublim Jõgeva Gümnaasiumi I võistkond, 8.-9.klassi omadest Põltsamaa ÜhisgümnaasiumiI ja 10.-12. klassi võistkondadest Põltsamaa Ühisgümnaasiumi III võistkond.

Siinkirjutaja palub vabandust, kui võistkondade tähistuses mõni apsakas sisse tuli, st kui mõni minu poolt teiseks nimetatud võistkond tegelikult hoopis esimest või kolmandat järjekorranumbrit kandis. Tulevikus oleks hea, kui igal võistkonnal oleks oma nimi. Jõgeva Ühisgümnaasiumi  korraldatava kunstipäeva traditsiooni tasub aga kindlasti jätkata. Annab see ju koolitundidele vaheldust ja paneb loovalt mõtlema. Konkreetse teemaga seostatuna laiendab ettevõtmine kindlasti ka silmaringi.

i

TIINA SÄÄLIK

blog comments powered by Disqus