Üleriigilise Ühisnädala kavas on juba enam kui 180 sündmust

Kolmandat aastat toimuv Ühisnädal toob 23.–29. novembrini üle Eesti sadu sündmusi. Sellel nädalal tehakse kõike, mis väärtustab kodanikualgatust ja ühist ettevõtmist. Juba praeguseks on Ühisnädala kavas enam kui sada kaheksakümmend sündmust, kuid neid lisandub üha juurde, teatasid korraldajad.

Hiiumaad väisab Pöffihunt, Lääne-Virumaal Rakveres tutvustatakse abipolitseinike tegevust, Raplamaal õpetatakse, kuidas umbrohust toitu teha ja Järvamaal toimub jalgratta-ajaloo konverents. Valgamaal leiab aset jäätmetekke vähendamise nädal, Pärnumaal jagatakse näpunäiteid, kuidas juhendada organisatsioonides vabatahtlikke, Karksi-Nuias tuleb meeleolukas Kadride kokkutulek, Läänemaal korraldab talguid hoopiski raamatukogu ja Jõgevamaal Vaiatus saab teada, mis koht on kogukonnaköök ja millised maitsvad toidud seal omavahelise jutuajamise saatel valmivad. Lisaks toimuvad mitmes maakonnas tublide tunnustamised ja kodanikuühiskonna konverentsid.

Ühisnädala üks korraldaja Maret Lepiksaar Harjumaa ettevõtlus- ja arenduskeskusest ütles, et need on vaid mõned näited Eesti kodanikuühiskonna ühistegemistest. Tema sõnul on praegusel ajal väga vajalik, et inimesed saaksid omavahel kokku ja räägiksid, kuidas edasi minna. „Kogukonna omavaheline suhtlus, koos tegutsemine ning üksteise tunnustamine on märksõnad usaldusest, turvalisusest ja tahtest oma enda elukeskkonda paremaks muuta. Me elame siin ja praegu ning kujundame ise enda kodu ja lähiümbruse selliseks nagu meil hea elada on.“

Ühisnädalal otsitakse pea kõikides Eesti maakondades ka “Eesti tulevikulugu”. Tulevikulugude projekti üks eestvedaja Eva Truuverk:
“Arutasime juba 2013. aasta Arvamusfestivalil grupi inimestega, et Eestile on vaja oma lugu. Et võimalikult paljud eestimaalased võiksid koos mõelda, milline on riik, kus tahame elada 25 aasta pärast.
Jõudsime tõdemuseni, et kui meil ei ole oma lugu, siis võime äkki avastada, et oleme osa kellegi teise loost. Eesti tulevikulugu ei saa ega tohi välja mõelda kümme eksperti või sada arvamusliidrit. Unistada võiksid kõik, kellel on tahtmist ja keda ei jäta ükskõikseks oma riigi tulevik.” Tulevikulugudele unistama on oodatud kõik eestimaalased ja unistamiste kuupäevad on leitavad Ühisnädala veebilehelt.

Noored osalevad Ühisnädalal kogukonnapraktikal, mis viib gümnaasiumide õpilased ühiskonnaõpetuse aine raames kohalikesse vabaühendustesse põgusale praktikale. Ikka selleks, et noored saaksid paremat aimu, millega vabaühendused tegelevad ja kuidas oma tööd korraldavad, ning oskaksid tulevikus kaaluda pikaajalisemat vabatahtlikku tegevust, vabaühenduses töötamist või oma MTÜ loomist.

Lisaks näitab ETV Ühisnädalal, 28. novembril kell 16.15 saadet “Ühisvõte”, mis valmis sel suvel toimunud Arvamusfestivalil ja tehti vabatahtlike abiga. “Ühisvõte” avab kodanikuühiskonda eri nurkade alt ja on ennekõike meelelahutuslik saade, kus lisaks harivatele teemakäsitlustele saab ka nalja. Teemadena on vaatluse all vabaühenduste omatulu teenimine, mõju ja vabatahtlik töö. Oma arvamusi ja kogemusi jagavad MTÜd Juula Külaselts, Pane Oma Meeled Proovile ja YFU Eesti. Kodanikuühiskonna üle mõtisklevad jurist ja poliitikaekspert Alari Rammo ja siseminister Hanno Pevkur. Viktoriinis osalevad ettevõtja Margit Härma ning saatejuht Urmas Vaino.

Ühisnädal on kodanikualgatust ja kodanikuühiskonda tutvustav nädal, mis toimub kolmandat korda ja leiab aset novembrikuu viimasel nädalal 23. – 29. novembril, kodanikupäeva lähistel ning mida korraldavad maakondlikud arenduskeskused koostöös Kodanikuühiskonna Sihtkapitali, külaliikumisega Kodukant ja teiste arvukate partneritega. 2014. aastal viidi Ühisnädala raames läbi 200 sündmust, millest võttis osa ca 10
000 inimest. Need sündmused toimusid igas maakonnas ja neid korraldas kokku üle kuuekümne organisatsiooni.
Ühisnädala avalöögiks on 20. novembril toimuv kogukondade ja omavalitsuste foorum “Teeme omavalitsuse OMA valitsuseks”, mis leiab aset Rakveres, Aqva Spa konverentsikeskuses.
Vooremaa