Politsei saab aastas tuhandeid teateid kadunud inimestest, kes erinevate tegurite tõttu kokkulepitud ajaks koduste juurde ei jõua. Ka esmaspäevane Jõgevamaa vahejuhtum oleks võinud lõppeda nii, et maastikul jäävad kadunuks kaks avariisse sattunud joobes sõpra, kui poleks olnud üht head inimest. Inimest, kes mehepoegade endi ükskõiksusest hoolimata võttis vaevaks ohtu sattunud inimesi märgata ja võimalikest abivajajatest häirekeskusele teada anda.
2. septembri õhtul kella 20 paiku teatas tähelepanelik liikleja häirekeskusele Jõgevamaal Väike-Kamari külas juhtunud liiklusõnnetusest, kus teekraavi oli sõitnud Volkswagen Vento. Helistaja sõnul lahkusid autos olnud mehed avariipaigalt tuikudes.
Jõgeva patrullpolitseinik Arsi Alavere rääkis, et enne sündmuskohale jõudmist avastasid politseinikud avariipaigast umbes kahe kilomeetri kaugusel tuigerdamas ühe räsitud väljanägemisega mehe. „Politsei peatus mehe juures ning vestluses ilmnes, et too oli avariilise sõiduki juurest ühes sõbraga pimedal metsateel suvalises suunas teele asunud. Poole tee peal väsinud räsitud mehe kaaslane aga ära ning ta jättis ebaadekvaatse semu külma südamega teele maha. Teel tuigerdanud piduline nopiti patrullautole ning ühiselt mindi maha jäänud sõpra otsima,“ kirjeldas patrullpolitseinik.
„Teise mehe leidsime õhtupimeduses avariipaiga lähistelt sõiduteelt magamast. Tema kere oli teepervel, jalad sõiduteel ja pea silmini täis alkoholipudelitele asetatud. Korjasime ka tema politseisõidukile ning tänasime õnne, et keegi teel maganud mehele otsa ei olnud sõitnud,“ rääkis Alavere. Meedikud vaatasid mõlemad mehed üle, andsid neile avariijärgselt esmaabi ning seejärel toimetati mehed arestikambrisse peatäit välja magama. Õnnetuse üksikasjade selgitamiseks alustas politsei menetluse.
Patrullpolitseinik rääkis, et oma töös tegeleme sageli riskikäitumisega inimestega, kelle mõtlematu käitumise ja kadumise tagamaad peituvad sagedasti liigtarbitud alkoholis. „Joobnuna kaotavad nad teel olles sihi olenemata sellest, kas tegu on linna- või maapiirkonnaga. Saatuslikuks võib teellamajale või purupurjus tuigerdajale saada külm ilm ja alajahtumine, aga samamoodi näiteks ka mõni teekonnale jääv veekogu, mis teekonna lõpetab. Ebaadekvaatses seisus ei suuda nad abi kutsuda ega ise aduda, kuhu liiguvad või millisesse sihtpunkti välja jõuda soovivad,“ selgitas Alavere, kes lisas, et esmaspäeva õhtupoolikul Väike-Kamari kandis liikunud tähelepanelik liikleja võis sõna otseses mõttes nende kahe mehe elu päästa.
Ta lisas, et ses hästi lõppenud loos on peidus mitu olulist teadmist, mida enesega alati kaasas kanda.“ Esiteks ei tohi mitte kunagi jätta purjus ja ebaadekvaatset sõpra maha. Kui koos jõite ja sõitsite, siis lähete koos ka koju. Kui sõber on ohus, ei suuda liikuda või on suisa kontaktivõimetu, siis tuleb helistada abi saamiseks häirekeskusele. Teine tarkus seisneb selles, et kui liigud ringi ja märkad abivajajat, paistku ta kui purjus tahes, tuleb teda kas aidata või kui ise aidata ei saa, sellest hädaabinumbril teada anda. Viimase soovituse järgi talitanud kaaskodaniku üle on meil ääretult hea meel ning loodetavast tunnevad sama ka endid ohustanud mehepojad,“ rõhutas Alavere.
6.09.2019