MTÜ Korruptsiooniradar kuulutas välja konkursi Valge kampsuni kandidaatide leidmiseks. Valge kampsuniga annavad Vabaerakond ja Korruptsiooniradar kord aastas subjektiivse hinnangu moraalselt taunitavatele praktikatele või tahtmatusele teostada võimu läbipaistvalt ja avatult. Kandidaatide esitamise tähtaeg on 30. november, teatas MTÜ Korruptsiooniradar juhatuse liige.
“Korruptsioon on ilmselt üks demokraatliku elukorralduse kõige salakavalamaid ja keerukamaid pahesid. Seda on äärmiselt raske ära tunda ning ilma teolt tabatud tõenditeta inimest on peaaegu võimatu teo toimepanemise eest kohtulikult karistada. Korruptsioon on olemuslik kaaslane igal pool, kus on otsustajad ja nendel võimu kedagi soosida,” ütles MTÜ Korruptsiooniradar juhatuse liige Ardo Ojasalu.
Ojasalu lisab, et Korruptsiooniradar tegeleb korruptsiooniga selle sõna kõige laiemas tähenduses. “Me ei piirdu vaid nendele juhtumitele näpuga näitamisega, kus korruptant on kohtus süüdi mõistetud ja asi õiguskaitse organite poolt lahendatud. Me soovime juhtida tähelepanu kõigile neile olukordadele, kus ühiskondlikud suhted on “rikutud”,” ütles Ojasalu.
Selliseid ära märkimist väärivaid tegusid ja käitumist ei saa valdavalt karistusseadustiku alusel karistada, kuid need on oma iseloomult kas selge JOKK- skeem, kanapimedus korruptsiooni suhtes, sellele soodsate eelduste või tingimuste loomine, tõe väänamine ja avalikkuse eksitamine või süstemaatiline tegevus ühiskonna avatuse ning läbipaistvuse vastu.
Valge Kampsun ei ole karistus või õiguslik sanktsioon, see on moraalne hinnang eesmärgiga muuta halb paremaks.
“Valge Kampsuni saaja võib olla avaliku elu tegelane, eelkõige avaliku võimu kandja või ka organisatsioon või isikute kogum, kelle teod on märkimisväärselt vastuolus avatud ühiskonna põhimõtetega ning on suunatud oma huvi edendamisele ja võimu kindlustamisele,” ütles Ojasalu.
Valge Kampsuni kandidaate võib oma nimel esitada igaüks, saates sellekohase teate Korruptsiooniradar meiliaadressile info@korruradar.ee<mailto:info@korruradar.ee>.
Valge Kampsun sai poliitikute hulgas tuntuks Silvergate skandaali ajal. See sümboliseerib justkui puhtust, veatust, tõde ja süütust, kuid usaldamatus selle kandja suhtes muutis tähenduse teiseks. Tänaseks on Valge Kampsun saanud vastupidiselt algsele välise efekti ja salgamise sümboliks.
Tänaseks on Korruptsiooniradarile saadetud kümmekond Valge kampsuni kandidaati.
Vaata lisaks siit!<http://korruradar.ee/?p=156>
Vooremaa